REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywództwo optymistyczne

Halina Guryn
Halina Guryn

REKLAMA

W każdej firmie są prawdziwi liderzy i toksyczni szefowie. Pierwsi stają się przywódcami prowadzącymi firmę do sukcesu, drudzy mogą doprowadzić do rozpadu zespół, a firmę do bankructwa. Jednak czy można być przywódcą nie używając władzy? Jak dodawać ludziom odwagi i budzić w nich nadzieję w chwilach kryzysu? Które zachowania przełożonych działają destrukcyjnie i odbierają chęć do pracy? Jakimi cechami charakteryzuje się prawdziwy lider, a jakimi toksyczny szef? Jaką rolę odgrywa inteligencja emocjonalna i czy można ją rozwijać w sobie? Na te pytania odpowiada Richard Boyatzis, gość pierwszej Megakonferencji „Get Inspired! 2007” w Warszawie.

Na podstawie swojego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie psychologii społecznej i obserwacji ludzkich reakcji w środowiskach zawodowych Richard Boyatzis jest przekonany, że w większości sytuacji tak naprawdę liczą się nie argumenty racjonalne, ale towarzyszące im emocje.

Prawdziwi liderzy

Jeżeli człowiek potrafi dostrzegać, rozpoznawać i szanować uczucia swoje i innych, co więcej - ma świadomość kierowania nimi w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na postawę, zachowanie i działanie osób ze swojego otoczenia, to może być uznany za lidera. Według Richarda Boyatzisa znakomity lider jest osobą, która:
- potrafi kreować optymistyczne podejście do wszystkich zadań zespołu;
- umiejętnie godzi ze sobą ludzkie emocje i skupia je w pozytywnym kierunku;
- jest prawdziwa i wiarygodna w tym, co mówi i robi;
- zawsze działa zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami, które stara się wpajać w swoim otoczeniu;
- jest wizjonerem inspirującym i motywującym ludzi do realizacji ich marzeń;
- działa w oparciu o zasady coachingu, dzięki któremu rozwija potencjał zawodowy i osobisty zespołu;
- jest nieustannie nastawiona na współpracę i otwarte relacje międzyludzkie;
- przywiązuje większą wagę do harmonijnej współpracy z ludźmi niż do oceny osiąganych przez nich celów i realizacji zadań;
- zakłada aktywny udział pracowników w podejmowaniu decyzji i wspólne osiąganie porozumienia.

Prawdziwy lider potrafi okazywać współczucie i troskę w sprawach, które dotyczą innych ludzi. Działa w zgodzie z inteligencją emocjonalną, która pozwala rozpoznawać uczucia własne i innych osób, motywować siebie i swoje otoczenie. Ten rodzaj inteligencji umożliwia przywódcy wywieranie pozytywnego wpływu dzięki odpowiedniemu kierowaniu emocjami swoimi i osób, z którymi nawiązuje bezpośrednie relacje.

W opinii Richarda Boyatzisa osoba, która może być uznana za lidera, ma duży wpływ na poczucie własnej wartości ludzi, nawet w chwilach kryzysu. Emanuje z niej pozytywna energia, którą przekazuje innym. Potrafi w ten sposób zachęcać i inspirować ludzi przebywających w jej otoczeniu nie tylko do lepszej pracy, ale do osiągania najtrudniejszych celów na innych polach aktywności. Dlatego tak ogromne znaczenie ma obecność w firmach ludzi o wybitnych przywódczych kompetencjach. Ich styl zarządzania jest oparty na zdolności kreowania pozytywnego podejścia. Będąc trwałym elementem kultury organizacyjnej firmy, sprawia, że wyniki poszczególnych pracowników, zespołów oraz całej organizacji stale wzrastają.

Toksyczni liderzy

Prawdopodobnie każdy z nas miał do czynienia z przełożonym, który miał aspiracje przywódcze, jednak efekty jego zachowania i postępowania w niewielki lub w żaden sposób tego nie potwierdzały. Liderów toksycznych - jak ich nazywa Richard Boyatzis - można bez trudu rozpoznać. To osoby, które łatwo antagonizują ludzi. Tworzą atmosferę wrogości, w której pracownicy są nieustannie wyprowadzani z równowagi, co powoduje, że osiągają coraz gorsze wyniki.

Toksyczni liderzy zarządzają w autorytarnym stylu: nie rozmawiają, ale wydają rozkazy, są nastawieni tylko na osiąganie celów - nawet za wszelka cenę - i egzekwowanie rezultatów. Obca jest im empatia i umiejętność współpracy z ludźmi. Nie troszczą się o rozwój umiejętności i potencjału swoich pracowników. Zachowują dystans wobec innych i są skoncentrowani wyłącznie na sobie.

Zdaniem R. Boyatzisa, efektywność takich liderów i ich zespołów na krótko może się polepszyć. Jednak w dłuższej perspektywie styl kierowania zespołem i toksyczny charakter lidera przyniosą odwrotny skutek. Całkowicie zniszczą dobrą atmosferę w środowisku pracy, spowodują emocjonalne spustoszenie w członkach zespołu, zdławią ich potencjał. W konsekwencji taki przywódca przyczyni się do obniżenia się poziomu wyników całej organizacji.

Dziesięć stresów dziennie

Inteligencja emocjonalna to - według Richarda Boyatzisa - idealne połączenie trzech pojęć: współczucia, troski i nadziei. Jednak niewielu menedżerom udaje się postępować w zgodzie z własnymi i cudzymi emocjami. Są nieustannie w stanie stresu, w którym reakcje fizjologiczne organizmu wywierają olbrzymi wpływ na odczucia, emocje oraz świadomość człowieka.

Boyatzis przez wiele lat prowadził systematyczne analizy zachowania menedżerów w różnym wieku, mających różny poziom kompetencji i potencjału rozwojowego. Stwierdził, że większość osób na stanowiskach kierowniczych musi zmierzyć się z dziesięcioma, a nawet piętnastoma sytuacjami stresowymi w ciągu dnia.

UWAGA

Menedżer pozostający nieustannie w stresie odczuwa chroniczne zmęczenie. Ma ono silny wpływ na zdolność do podejmowania decyzji i dokonywanie zmian w życiu zawodowym i prywatnym.

Co nas zachęca i zniechęca

Pojawiające się w różnych sytuacjach pozytywne i negatywne emocje związane są z neurologicznymi, psychologicznymi i behawioralnymi aspektami funkcjonowania człowieka (tabela 1). I na to zwraca szczególną uwagę Richard Boyatzis, wskazując konsekwencje pozytywnych i negatywnych emocji.

Marzenia, nadzieje i wizje

Pozytywne nastawienie przejawia się marzeniami, nadziejami i wizjami na przyszłość. Równocześnie wzrasta odporność organizmu, oddech staje się wolniejszy, ciśnienie krwi obniża się, człowiek jest bardziej spokojny, czuje się szczęśliwy, pełen nadziei i wewnętrznej siły. Pozytywne nastawienie do życia prowokuje nas do marzeń, mamy różne aspiracje i dążenia.

Pesymizm, lęk i depresja

Efekty negatywnych emocji, czyli na przykład odczuwanie własnej słabości, lęku, przesadnie realistyczne widzenie świata i siebie, koncentracja na tym, co stało się w przeszłości i co poszło wtedy źle. Negatywne emocje powodują, że człowiek, jest skłonny do depresji, ma pesymistyczne nastawienie. Towarzyszą temu takie objawy, jak wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszony oddech, napinanie się mięśni twarzy - ciało przygotowuje się na stres. Negatywne nastawienie do życia powoduje, że cofamy się. Stres towarzyszący nam na co dzień skutecznie blokuje naszą zdolność kreowania nowych pomysłów, demotywuje i zniechęca do działania, a tym samym - negatywnie wpływa na motywację otoczenia.

Terapia

Proces odnowy (neurogeneza) umożliwia - zdaniem Boyatzisa - właśnie empatia, troska i poczucie nadziei. Na początku, gdy człowiek chce wprowadzić zmiany w swoich nawykach i zachowaniu, pojawiają się pozytywne emocje. Jednak szybko ich miejsce mogą zająć uczucia negatywne, których podstawą jest zwątpienie w realną szansę dokonania zmiany. Wówczas wszystko zależy od osoby, którą spotyka się na swojej drodze rozwoju zawodowego albo osobistego.

Jeżeli człowiek będzie miał okazję współpracować z osobą, która uwierzy w jego wartość, dostrzeże potencjał i zdolność do osiągania ponadprzeciętnych wyników, to może odnieść sukces w realizacji swoich dążeń. Jeżeli nie uda się spotkać takiej inspirującej osoby, którą może być na przykład coach, to - podkreśla Boyatzis - górę wezmą negatywne emocje i obawa przed porażką.

Richard Boyatzis jest autorem modelu obrazującego proces własnego rozwoju i dokonywania zmian nawyków oraz zachowania zgodnie z inteligencją emocjonalną. Proces składa się z pięciu etapów (tabela 2). W takim cyklu dokonywania zmian, a zarazem w procesie rozwoju inteligencji emocjonalnej bardzo ważną rolę odgrywa osoba będąca inspiratorem wdrażanych działań. Troszczy się o osobę poddawaną coachingowi, okazuje współczucie oraz nadzieję. Prezentuje postawę, którą warto promować, aby samemu być potem liderem (zobacz ćwiczenie „Kim jest prawdziwy lider”).

Halina Guryn

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA