| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Na linii przecięcia kultur. Problemy organizacji działających na rynkach międzynarodowych

Tak różnorodna geograficznie, społecznie i kulturowo Europa z punktu widzenia biznesu i zarządzania wydaje się dość homogeniczna. Jednak prawdziwy szok kulturowy przeżywamy już po przyjeździe np. do Rosji czy Chin. Dlaczego tak wielu menedżerów wyjeżdżających do tych krajów nie odnosi sukcesu, chociaż zarządzali skutecznie w swoich firmach macierzystych? Dlaczego tak często porażką kończą się umowy handlowe, inwestycje czy plany rozwoju?

Różnice kulturowe według Hofstede

Chcąc dokładniej zanalizować zagadnienie wielokulturowości, warto zapoznać się z rezultatami badań amerykańskiego naukowca Geerta Hofstede. Jego prace traktują dość obszernie o aspekcie kultury organizacyjnej, dlatego stworzone przez niego modele znakomicie nadają się jako narzędzia do zrozumienia wymiaru różnic kulturowych. Mianowicie Hofstede mówi o pięciu głównych różnicach kulturowych i aż trzy z nich odnoszą się do miejsca pracy:

1. Dystans władzy, czyli dystans pomiędzy jednostką a rozmaitymi poziomami w hierarchii władzy. Chodzi o zrozumienie, na ile członkowie organizacji oczekują i akceptują dokonany podział władzy.

Jeśli chodzi o społeczność chińską, to dystans władzy jest bardzo wysoki. Pracownicy bardzo łatwo przyjmują swoją pozycję w formalnym systemie hierarchicznym. Akceptując autokratyczny, a nawet paternalistyczny styl zarządzania, oczekują od przełożonego jasnych instrukcji, jak daną pracę wykonać i są zwykle pasywni przed podjęciem odpowiedzialności. Relacje z przełożonym zwykle nie mają charakteru osobistego.

2. Indywidualizm a zespołowość (czy kolektywizm): w jakim stopniu ludzie postrzegają siebie i innych jako niezależne jednostki, a na ile uważają siebie tylko za część organizacji.

Społeczność chińską cechuje stosunkowo niski indywidualizm. Biznes i relacje oparte są na związkach grupowych, grupa jest zawsze ważniejsza od jednostki. Dość powszechna jest postawa konformizmu i rzadko kto zaprezentuje swoje zdanie np. w czasie zebrania. Powszechnie uznaje się prymat zasad, które tworzą stabilność i ład w społeczeństwie oraz organizacji.

3. Unikanie niepewności: dążenie do jej minimalizowania, oczekiwanie jasnych zasad oraz praw.

W tym zakresie stopień unikania niepewności w społeczeństwie chińskim jest dość niski (wynika to z wysokiego dystansu władzy oraz niskiego indywidualizmu). Istnieje dość duże otwarcie na innowacje i na nowe idee (ale nie polityczne!), gotowość do podejmowania ryzyka, dość łatwo oraz szybko wdraża się nowe projekty.

4. Męskość a żeńskość: uznawanie w danej kulturze wartości tradycyjnie męskich (np. współzawodnictwo, ambicja, asertywność, autopromocja, brak przyjaźni w miejscu pracy, rozwiązywanie konfliktów przy użyciu agresji) lub żeńskich (jakość życia, jakość stosunków międzyludzkich, równość płci, wartość rodziny i czasu wolnego, rodzinna atmosfera w pracy, rozwiązywanie konfliktów w drodze negocjacji).

Kultura chińska jest pewną mieszanką typowych atrybutów żeńskich (m.in. dbałość o stosunki międzyludzkie i relacje, dążenie do rozwiązywania konfliktów w sposób miękki, wartość rodziny i służenie jej), jak i męskich (priorytetowe traktowanie pracy).

5. Orientacja długo- albo krótkoterminowa: waga przypisana przyszłości w porównaniu z teraźniejszością i przeszłością.

Społeczność chińska zdecydowanie przyjmuje orientację długookresową, co różni ją w sposób zdecydowany od Europejczyków. O wiele łatwiej jest tworzyć tam przedsięwzięcia długoterminowe. Podejście do kwestii czasu przedstawiciela tamtej kultury cechuje: harmonia, cierpliwość, zdolność do wyrzeczeń i ciężkiej pracy w celu czerpania korzyści długookresowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »