reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zarządzać pracownikami 45+

Jak zarządzać pracownikami 45+

Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

W 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata wynosił w Polsce 33 proc. i był jednym z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania w Szwecji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 70 proc., w Danii 57,5 proc., a w Niemczech 56,2 proc.

Z roku na rok długość życia Polaków się wydłuża, jednocześnie rodzi się zbyt mało dzieci, co nie pozwala na uzupełnienie powstającej luki. Do 2035 roku spadnie zarówno liczba dzieci, jak i osób do 44. roku życia, a wzrastać będzie liczba osób po 45. roku życia oraz w wieku emerytalnym. Badania pokazują też, że wśród grupy pracowników w przedziale od 50 do 64 lat aż 30 proc. z nich chciałoby pójść na wcześniejszą emeryturę.

Opłacalne działanie

Świadomość narastającej luki pokoleniowej, a także oczekiwań pracowników w wieku przedemerytalnym zmusza organizacje rządowe i instytucje rynku pracy do podejmowania działań zmierzających do zmiany tej sytuacji. Jednym z podmiotów, który intensywnie zajmuje się problematyką pracowników 45+, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Realizujemy projekt systemowy „Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach (45+)”, który skierowany jest głównie do menedżerów i kadry zarządzającej w firmach – mówiła Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP, podczas odbywającego się 25 stycznia 2011 r. webinarium – Chcemy przekonać pracodawców, że zatrudnianie dojrzałych pracowników po prostu się opłaca – mówi Anna Świebocka-Nerkowska.

Starszy nie gorszy

Strategie zarządzania wiekiem w polskich firmach są niezwykle rzadkie. Sięgają po nie raczej duże firmy, takie jak np. Cemex Polska, które planują swoją politykę zatrudnienia z dużym wyprzedzeniem. Te firmy wiedzą doskonale, że w związku ze zmianami demograficznymi zatrzymanie w firmie pracowników w wieku emerytalnym będzie jednym z elementów pozwalających na utrzymanie stabilizacji w zatrudnieniu. PARP dofinansowuje projekty zarządzania wiekiem w dużych, średnich i małych firmach, ale adresuje swoje działania również do samych pracowników. Zachęca się ich przede wszystkim do podnoszenia swoich kwalifikacji. Stąd w ramach projektu działania szkoleniowo-doradcze, warsztaty psychologiczne, których zadaniem jest zmiana postawy pracowników, ich nastawienia do własnej kariery i rozwoju zawodowego, ale przede wszystkim funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama