Kategorie

Jak zarządzać pracownikami 45+

Anna Włudarczyk
Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

W 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata wynosił w Polsce 33 proc. i był jednym z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania w Szwecji wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 70 proc., w Danii 57,5 proc., a w Niemczech 56,2 proc.

Z roku na rok długość życia Polaków się wydłuża, jednocześnie rodzi się zbyt mało dzieci, co nie pozwala na uzupełnienie powstającej luki. Do 2035 roku spadnie zarówno liczba dzieci, jak i osób do 44. roku życia, a wzrastać będzie liczba osób po 45. roku życia oraz w wieku emerytalnym. Badania pokazują też, że wśród grupy pracowników w przedziale od 50 do 64 lat aż 30 proc. z nich chciałoby pójść na wcześniejszą emeryturę.

Opłacalne działanie

Reklama

Świadomość narastającej luki pokoleniowej, a także oczekiwań pracowników w wieku przedemerytalnym zmusza organizacje rządowe i instytucje rynku pracy do podejmowania działań zmierzających do zmiany tej sytuacji. Jednym z podmiotów, który intensywnie zajmuje się problematyką pracowników 45+, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Realizujemy projekt systemowy „Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach (45+)”, który skierowany jest głównie do menedżerów i kadry zarządzającej w firmach – mówiła Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP, podczas odbywającego się 25 stycznia 2011 r. webinarium – Chcemy przekonać pracodawców, że zatrudnianie dojrzałych pracowników po prostu się opłaca – mówi Anna Świebocka-Nerkowska.

Starszy nie gorszy

Strategie zarządzania wiekiem w polskich firmach są niezwykle rzadkie. Sięgają po nie raczej duże firmy, takie jak np. Cemex Polska, które planują swoją politykę zatrudnienia z dużym wyprzedzeniem. Te firmy wiedzą doskonale, że w związku ze zmianami demograficznymi zatrzymanie w firmie pracowników w wieku emerytalnym będzie jednym z elementów pozwalających na utrzymanie stabilizacji w zatrudnieniu. PARP dofinansowuje projekty zarządzania wiekiem w dużych, średnich i małych firmach, ale adresuje swoje działania również do samych pracowników. Zachęca się ich przede wszystkim do podnoszenia swoich kwalifikacji. Stąd w ramach projektu działania szkoleniowo-doradcze, warsztaty psychologiczne, których zadaniem jest zmiana postawy pracowników, ich nastawienia do własnej kariery i rozwoju zawodowego, ale przede wszystkim funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów.


W społeczeństwie jest mnóstwo stereotypów dotyczących pracowników w wieku przedemerytalnym, że chodzą częściej na zwolnienia, że nie chcą się rozwijać, mają niskie kompetencje. Nasze badania, ale także analizy prowadzone przez ZUS, temu przeczą – mówi Anna Świebocka-Nerkowska. – Dojrzali pracownicy chcą wnosić istotny wkład w funkcjonowanie organizacji, nadal chcą podnosić swoje umiejętności, dzielić się wiedzą z młodszymi. Co ważne, rotacja pracowników jest najmniejsza wśród starszych osób, a więc zyski z inwestycji w ich edukację mogą być o wiele wyższe niż z takiej samej inwestycji w edukację młodszych, którzy szybciej odchodzą z firmy – dodaje.

Rządowe działania

Przełamanie stereotypów i zmiana mentalności zarówno pracodawców, jak i pracowników jest również jednym z głównych zadań MPiPS, które od 2010 roku realizuje rządowy program „Solidarność pokoleń”. – Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej, do 2020 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata w Polsce powinien się znaleźć na poziomie nie niższym niż 50 proc. – zauważyła Elwira Gros-Gołacka, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. – Aby osiągnąć taki wskaźnik, ministerstwo zakłada do 2020 roku realizację działań mających, z jednej strony, zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób 45/50+, z drugiej strony, poprawić kwalifikacje i efektywność pracy tych osób, a także kwalifikacje pracowników instytucji rynku pracy, pracujących z obydwoma tymi grupami uczestników rynku pracy – dodaje.

Dojrzałość trudna w firmie

Reklama

Pracownicy w wieku przedemerytalnym są dużym wyzwaniem dla pracodawców. Jak zauważyła Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzający serwisu Architekci Kariery, polskie firmy doskonale potrafią już motywować czy oceniać pracowników, jednak ciągle jeszcze są dwa obszary w zarządzaniu ludźmi w firmie, z którymi sobie nie radzą – jak mądrze rozstać się z pracownikiem, który osiągnął dojrzały wiek, i jak zarządzać jego ścieżką kariery, w momencie gdy na skutek osiągniętego wieku zmieniają się jego umiejętności, predyspozycje, a także motywacja.

Te aspekty muszą zagościć w firmach, aby zamknąć profesjonalny cykl zarządzania pracownikiem, począwszy od jego rekrutacji, aż do przejścia na emeryturę – twierdzi Beata Kapcewicz.

Zainteresowanie menedżerów koncepcją zarządzania wiekiem zazwyczaj pojawia się w sytuacjach takich, jak restrukturyzacja, zmiany organizacyjne czy utrata pracowników z umiejętnościami i doświadczeniem, a także może być związane z zarządzaniem kosztami w firmie. – Braki doświadczenia w zarządzaniu dojrzałymi pracownikami można było łatwo zauważyć w okresie kryzysu, wtedy ewidentnie zabrakło wiedzy wynikającej z doświadczenia. Młodzi pracownicy, którzy jeszcze do niedawna mieli być nadzieją firmy na szybki rozwój w sytuacji kryzysowej, często nie mogli sobie poradzić, ponieważ nie mieli takich doświadczeń, a pracownicy z takim doświadczeniem zostali wcześniej z firmy zwolnieni – twierdzi Beata Kapcewicz.


Zwolnienie zgodnie z prawem

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na uwarunkowania prawne związane z rozwiązywaniem umowy o pracę z pracownikami, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.

W naszej praktyce obserwujemy, że wrasta liczba spraw sądowych dotyczących dyskryminacji pracowników ze względu na wiek – twierdzi Marek Wandzel z kancelarii Książek i Wspólnicy.

Kwestia dyskryminacji ze względu na wiek została ostatnio rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w uchwale, która jednoznacznie twierdzi, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest uzasadnionym powodem do rozwiązania umowy o pracę. – Pracodawca ma zawsze prawo doboru pracownika ze względu na jego kompetencje czy wydajność – jeśli chce starszego zastąpić młodszym, może, ale tylko ze względu na jego wydajność, kompetencje, nigdy ze względu na wiek – podsumował Marek Wandzel.

Kwestie związane z zarządzaniem wiekiem w firmie coraz częściej będą się stawały priorytetowymi działaniami w aspekcie zarządzania ludźmi w firmie. Uczestnicy webinarium są zgodni, że pracodawcy powinni podejmować działania związane ze świadomym zarządzaniem karierą osób dojrzałych już w wieku 35–40 lat, a nie czekać do wieku emerytalnego. Pracownik w wieku 45 lat jest dopiero na półmetku kariery zawodowej, jest to więc najlepszy moment, aby zaplanować jego rozwój i ścieżkę kariery na kolejnych 20 lat aktywności zawodowej.

W dyskusji udział wzięli:

Anna Świebocka-Nerkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP

Jerzy Nocuń – dyrektor Działu Kadr i Płac w firmie Cemex Polska

Beata Kapcewicz – dyrektor zarządzający serwisu Architekci Kariery

Marek Wandzel – mecenas z kancelarii Książek i Wspólnicy

Elwira Gros-Gołacka – dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wioletta Ożdżeńska – zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Webinarium prowadziła Anita Błaszczak.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?