reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Jestem liderem jednej z grup sprzedażowych w firmie z branży kosmetycznej. Mam siedmiu kolegów na analogicznych do mojego stanowiskach. Mamy niepisaną zasadę, że spotykamy się raz w tygodniu, by ustalić strategię i wymienić dotychczasowe doświadczenia, które zwiększą naszą efektywność sprzedażową i tę związaną z zarządzaniem ludźmi. Początkowo spotkania wnosiły wiele do mojej pracy i nie ukrywam, że zżyłem się z kolegami. Jednak od dłuższego czasu zauważam frustrację, drobne kłamstewka (w końcu każdy z nas ma być najlepszy), godzinne debaty o niczym, brak otwartości na nowe pomysły, a przede wszystkim ich deficyt. Mówi się, jak ważne są działania grupowe, jednak mam coraz więcej wątpliwości.

Wspólne działanie to potencjał owocujący ciekawymi rozwiązaniami, bowiem w procesach decyzyjnych uruchamiane są różnorodne źródła wiedzy i sposoby myślenia. Powstające w firmie grupy formalne i te mniej formalne sprawiają, że czujemy się zżyci z kolegami, a praca staje się przyjemniejsza. Cele, które chcemy osiągnąć, są bardziej wyraziste, a droga do ich spełnienia łatwiejsza. Sukcesy zauważalne i intensywniej celebrowane. Niemniej jednak funkcjonowanie grup ma swoje ciemne strony. Jednokierunkowość opinii, odrębność grup od reszty współpracowników i powstawanie tzw. firm w firmie, opartych na własnych zasadach i celowości istnienia, sprawia, że działanie całej organizacji może zostać zachwiane.

Grupa formalna czy nie

W każdej społeczności prędzej czy później pojawią się funkcjonujące na jej tle grupy. Również w firmie powstają małe, np. trzyosobowe grupki, które ułatwiają i uprzyjemniają dzień pracy, a są oparte na wspólnych zainteresowaniach, poglądach czy po prostu na sympatii. Czasem przyłączamy się do klubu zainteresowań (np. gazetka firmowa lub określony obszar wiedzy), a jeszcze innym razem grupa, z którą obcujemy, zostaje nam z góry narzucona w wyniku przesunięć w strukturze bądź zmian w polityce firmy. W zależności od sytuacji lub wewnętrznych preferencji stajemy się częścią grupy formalnej lub nieformalnej. Grupa formalna utworzona zostaje zazwyczaj na podstawie odgórnej decyzji, a opiera się nie na sympatii, lecz na profesjonalnym współdziałaniu w celu osiągnięcia określonych założeń. Grupa nieformalna natomiast nie ma sztywnych reguł funkcjonowania i działa na podstawie nieformalnych przekazów, opinii i rad. Będąc częścią grupy, oczekujemy zwykle zrozumienia, możliwości wypowiedzenia się, poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Czasem nasze cele nie zostaną osiągnięte, jednak sporo korzyści przemawia za sensownością istnienia grup pracowniczych.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama