Kategorie

Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Sylwia Szykuła
Jestem liderem jednej z grup sprzedażowych w firmie z branży kosmetycznej. Mam siedmiu kolegów na analogicznych do mojego stanowiskach. Mamy niepisaną zasadę, że spotykamy się raz w tygodniu, by ustalić strategię i wymienić dotychczasowe doświadczenia, które zwiększą naszą efektywność sprzedażową i tę związaną z zarządzaniem ludźmi. Początkowo spotkania wnosiły wiele do mojej pracy i nie ukrywam, że zżyłem się z kolegami. Jednak od dłuższego czasu zauważam frustrację, drobne kłamstewka (w końcu każdy z nas ma być najlepszy), godzinne debaty o niczym, brak otwartości na nowe pomysły, a przede wszystkim ich deficyt. Mówi się, jak ważne są działania grupowe, jednak mam coraz więcej wątpliwości.

Wspólne działanie to potencjał owocujący ciekawymi rozwiązaniami, bowiem w procesach decyzyjnych uruchamiane są różnorodne źródła wiedzy i sposoby myślenia. Powstające w firmie grupy formalne i te mniej formalne sprawiają, że czujemy się zżyci z kolegami, a praca staje się przyjemniejsza. Cele, które chcemy osiągnąć, są bardziej wyraziste, a droga do ich spełnienia łatwiejsza. Sukcesy zauważalne i intensywniej celebrowane. Niemniej jednak funkcjonowanie grup ma swoje ciemne strony. Jednokierunkowość opinii, odrębność grup od reszty współpracowników i powstawanie tzw. firm w firmie, opartych na własnych zasadach i celowości istnienia, sprawia, że działanie całej organizacji może zostać zachwiane.

Grupa formalna czy nie

W każdej społeczności prędzej czy później pojawią się funkcjonujące na jej tle grupy. Również w firmie powstają małe, np. trzyosobowe grupki, które ułatwiają i uprzyjemniają dzień pracy, a są oparte na wspólnych zainteresowaniach, poglądach czy po prostu na sympatii. Czasem przyłączamy się do klubu zainteresowań (np. gazetka firmowa lub określony obszar wiedzy), a jeszcze innym razem grupa, z którą obcujemy, zostaje nam z góry narzucona w wyniku przesunięć w strukturze bądź zmian w polityce firmy. W zależności od sytuacji lub wewnętrznych preferencji stajemy się częścią grupy formalnej lub nieformalnej. Grupa formalna utworzona zostaje zazwyczaj na podstawie odgórnej decyzji, a opiera się nie na sympatii, lecz na profesjonalnym współdziałaniu w celu osiągnięcia określonych założeń. Grupa nieformalna natomiast nie ma sztywnych reguł funkcjonowania i działa na podstawie nieformalnych przekazów, opinii i rad. Będąc częścią grupy, oczekujemy zwykle zrozumienia, możliwości wypowiedzenia się, poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Czasem nasze cele nie zostaną osiągnięte, jednak sporo korzyści przemawia za sensownością istnienia grup pracowniczych.


Zalety wspólnot w firmie

Poszukiwanie osób o zbliżonych charakterach, zainteresowaniach lub celach sprawia, że czujemy się integralną częścią wspólnoty, a funkcjonowanie (w pracy i w życiu prywatnym) staje się ciekawsze i prostsze. Nabieramy chęci do działania, zauważamy własne zalety i doceniamy umiejętności. Wsparcie kolegów i pojawiające się sukcesy napędzają do kolejnych działań. Przynależność do grupy wzmacnia poczucie tożsamości i pewności siebie. Oto kilka podstawowych zalet działania w teamie:

 • Siła komunikacji – obcując z kolegami, którzy wyrażają swoje opinie, sami uczymy się otwartej komunikacji. Poznajemy ludzi, ich emocje i podejście do problemów. Obserwujemy ruchy, gesty, mimikę, co także ułatwia przekaz komunikatów niewerbalnych.
 • Konkurencja – odrobina współzawodnictwa motywuje do intensywnego myślenia i generowania nowych pomysłów, a skutkuje lepszymi efektami.
 • Twórcze myślenie – czasem jedno słowo może natchnąć do ciekawej wypowiedzi lub propozycji rozwiązania. Współpracując z kolegami, stanowimy całość, jednak złożoną z odrębnych jednostek, które mają swoje niepowtarzalne pomysły. Kreatywność często kwitnie w grupie, a wszyscy jej wrogowie są uciszani.
 • Rozwój – poznawanie wielu aspektów rozumowania i dostęp do informacji to nauka siebie samego i rozwój własnych możliwości.
 • Mobilizacja – zdarza się, że brak nam motywacji do działania, bo cóż sami możemy zrobić: „przecież to walka z wiatrakami!”. Działanie w grupie i wzajemne napędzanie się do podejmowania aktywności sprawia, że siłą rzeczy zyskujemy więcej chęci.
 • Łatwiejsza decyzyjność – szeroka analiza problemu i ryzyka stanowi o podejmowaniu trafniejszych decyzji. Pod warunkiem jednak, że presja otoczenia i brak obiektywizmu nie zburzą owego procesu decyzyjnego.

Negatywne aspekty działań grupowych

Obok pozytywnych stron funkcjonowania grup warto podkreślić mniej przyjemny aspekt związany z upływem czasu, różnorodnością charakterów i narastającymi problemami, a wpływający na pracowników.

Problemy w obrębie grupy

Reklama

Początkowe działanie grup przynosi ciekawe korzyści, jednak często, wraz z ujawnianiem się poszczególnych zachowań czy też sposobów pojmowania określonych tematów, zaczynają pojawiać się problemy. Na początku warto zaznaczyć zatracenie samodzielności i obiektywizmu przy podejmowaniu decyzji na rzecz ulegania sugestiom i naciskom kolegów. Osoby, które odczuwają obojętność wobec grupy lub obawiają się jej oceny, przestają dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Zaobserwować można również zjawisko, w którym grupa ma wrażenie dominacji nad innymi oraz nieomylności własnych sądów. W wyniku tego pojawiają się błędne i nietrafne decyzje. Powtarzalność takich procesów oraz brak zauważalnych efektów powodują, że do grupy zakrada się rutyna, niemoc i demotywacja.

Trzeba również podkreślić problemy wynikające z istnienia zbyt autokratycznego lidera kierującego się negatywnymi emocjami (niekiedy nie do końca uświadomiony gniew, frustracje, pretensje), a objawiające się podburzaniem grupy wobec określonej osoby lub osób czy negowaniem decyzji zapadających w firmie.


Wpływ na współpracowników

Reklama

Funkcjonowanie mocnej grupy w organizacji powoduje, że reszta personelu nie ma siły przebicia i zatraca chęć do współdziałania oraz do wykonywania nawet codziennych obowiązków. I odwrotnie, „grupa trzymająca władzę” motywuje swoim istnieniem do powstawania kolejnych grup, podejmujących niekiedy nieuzasadnione działania, a wręcz walkę o pozycję w organizacji. Potyczki oparte na emocjach absolutnie nie służą rozwojowi jednostki i całej firmy.

Warto również wspomnieć o problemach wynikających z zacierania granic między prywatnością a pracą – koledzy dogłębniej poznają nasze zachowania, sytuację rodzinną, zdrowotną czy finansową, i niestety mogą to niegrzecznie wykorzystać w dyskusji.

Wpływ na kierownictwo

Zbyt silne więzi między pracownikami, brak obiektywizmu i uleganie presji grupy mogą również zaburzyć możliwości decyzyjne kierownictwa i utrudniać zarządzanie personelem. Istotnym elementem jest poczucie utraty kontroli nad grupą pracowniczą, której cele przestają być tożsame z celami firmy, a sposób postrzegania organizacji może różnić się od pożądanego i źle wpływać na morale reszty kolegów. Ponadto komunikaty przekazywane grupie, które mimo zapewnień o dyskrecji, zaczynają krążyć po firmie, oraz obserwacja specyficznych jej zachowań, obniża znacząco stopień zaufania szefa wobec podwładnych. Powoduje to z kolei blokowanie komunikatów ze strony kierownictwa wobec całego personelu, a tym samym wywołuje niepokój.

Należy również zaznaczyć, że w bezpiecznym i znanym środowisku danej grupy pojawia się opór na zmiany i idącą za nimi niepewność. Grupa przestaje dostrzegać zalety, jakie niosą ze sobą zmiany, skutecznie je blokując, a tym samym redukując możliwości rozwoju firmy.

Istnienie znaczących rozłamów w organizacji oraz napiętrzające się problemy związane z brakiem przepływu informacji, słabą wydajnością i obniżoną motywacją, skutkują zaburzeniami w obrębie firmy i fluktuacją kadr.

Jak zachowywać się w grupie:

 • Bądź uczciwy wobec siebie.
 • Szanuj opinie swoich rozmówców.
 • Nie obawiaj się wyrażać własnych sądów (może dodasz komuś odwagi?).
 • Wypowiadaj się łagodnie, lecz rzeczowo.
 • Nie doprowadzaj do bezsensownych dyskusji, które mają na celu tylko ukazać słuszność Twojego zdania (zostaniesz uznany za konfliktowego i nieumiejącego przyznać się do błędu).
 • Zachowaj swoją tożsamość i wartości, ale otwórz się na innych oraz ich poglądy, które mogą okazać się słuszne.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?