REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VII edycja programu edukacyjnego "Zagrzewamy do nauki"

VII edycja programu edukacyjnego
VII edycja programu edukacyjnego "Zagrzewamy do nauki"
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęła się VII edycja programu edukacyjnego „Zagrzewamy do nauki”. Głównym celem programu jest promocja zawodu i branży energetycznej wśród młodzieży oraz wsparcie edukacyjne technicznych szkół średnich. Ponadto program promuje najzdolniejszych uczniów, wspierając ich finansowo w ramach stypendiów zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad programem.

1 września 2015 r. rozpoczęła się kolejna edycja programu edukacyjnego „Zagrzewamy do nauki”, realizowanego przez firmę PGNiG TERMIKA SA we współpracy z partnerami zewnętrznymi – BFS Group oraz Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Program skierowany jest do młodzieży kształcącej się w średnich szkołach technicznych, a jego celem jest promocja zawodu technik energetyk i technik elektryk wśród młodzieży.                                              

REKLAMA

Autopromocja

W ramach programu „Zagrzewamy do nauki” PGNiG TERMIKA SA współpracuje z dwiema szkołami partnerskimi: Zespołem Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu oraz Zespołem Szkół nr 40 im. S. Starzyńskiego w Warszawie. Podczas tegorocznej inauguracji roku szkolnego w Warszawie umowę o współpracy uroczyście podpisali Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA SA Marek Dec i Dyrektor Departamentu Personalnego Marzena Cieślak, zaś w imieniu szkoły partnerskiej - Dyrektor Beata Doroś-Woźniak. Podczas uroczystości w Radomiu dokument sygnowali Dyrektor Zakładu Ec Siekierki Stefan Zaraś oraz Dyrektor szkoły Bernadeta Kudaś.

Głównym celem programu jest promocja zawodu i branży energetycznej wśród młodzieży oraz wsparcie edukacyjne technicznych szkół średnich. Ponadto program promuje najzdolniejszych uczniów, wspierając ich finansowo w ramach stypendiów zawodowych, a także umożliwia im dołączenie do grona pracowników PGNiG TERMIKA SA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Program edukacyjny „Zagrzewamy do nauki” po raz kolejny daje szansę uczniom na poszerzenie wiedzy praktycznej związanej z kierunkiem ich kształcenia oraz rozwój zawodowy w tym zakresie. Dotychczas około 30 absolwentów szkół partnerskich znalazło zatrudnienie w naszej firmie. – komentuje Hanna Ratajczyk, kierownik programu „Zagrzewamy do nauki”.

Szkoły objęte programem wspierane są w zakresie dydaktyki poprzez cykl praktycznych warsztatów technicznych, warsztatów rozwijających kompetencje miękkie, konkurs wiedzy oraz program stypendialny, w ramach którego najzdolniejsi uczniowie otrzymują nagrody finansowe. Uczniowie klas partnerskich mają ponadto możliwość odbycia praktyk zawodowych w zakładach PGNiG TERMIKA SA.

Program edukacyjny „Zagrzewamy do nauki” realizowany jest od 2009 roku. Jego celem jest promocja zawodu technik energetyk i technik elektryk, pozyskanie wykwalifikowanych pracowników oraz wsparcie edukacyjne i finansowe szkół partnerskich oraz najzdolniejszych uczniów. Organizatorem programu jest PGNiG TERMIKA przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i BFS Group.

Wszystkie aktualne informacje na temat wydarzeń programu „Zagrzewamy do nauki” publikowane są na stronie internetowej www.ZagrzewamyDoNauki.pl, która pełni także rolę platformy komunikacyjnej dla uczniów technicznych szkół średnich zainteresowanych branżą energetyczną.

Informacji o programie „Zagrzewamy do nauki” udziela:

Karolina Buszkiewicz                                           

Menedżer ds. Projektów

tel. kom. 784 969 151

karolina.buszkiewicz@pszk.pl

www.ZagrzewamyDoNauki.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA