REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy coaching jest dobry na wszystko?

Romuald Korach

REKLAMA

PROBLEMMam dosyć niewielkie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, pracuję od kilku miesięcy jako menedżer liniowy w dużym zakładzie produkcyjnym. Największym problemem jest dla mnie bardzo napięta atmosfera wśród moich podwładnych, częste konflikty i kłótnie. Słyszałem, że w takich sytuacjach zarówno moim pracownikom, jak i mnie samemu może pomóc coaching. Czy to możliwe?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Jest wiele rodzajów coachingu, a wśród pojęć z nim związanych panuje duży bałagan, co zazwyczaj zdarza się w dynamicznie rozwijających się i modnych dziedzinach. Generalnie można powiedzieć, że coaching jest bardziej wskazany dla menedżerów niż dla szeregowych pracowników, głównie ze względu na jego wysokie koszty. Przed wyborem środków naprawczych należałoby jednak zrobić dokładną analizę sytuacji - być może atmosfera wśród załogi ma swoje wyraźne źródło i można ją poprawić odpowiednimi decyzjami personalnymi, zmianami organizacyjnymi lub szkoleniami w grupie.

Rodzaje coachingu

Coaching jest procesem uczenia, który różni się od tradycyjnego „oświatowego” sposobu nauczania. Jest też inny od większości szkoleń (szczególnie twardych) czy udzielanych konsultacji, poradnictwa i doradztwa. Sportowa proweniencja pojęcia coachingu wskazuje na jego praktyczny, warsztatowy i indywidualny lub zindywidualizowany charakter. Mówiąc w skrócie - coaching to proces pomagania człowiekowi w rozwoju jego umiejętności umysłowych i pożądanych cech osobowości, analogicznie do rozwoju umiejętności fizycznych i psychofizycznych w sporcie.

Coaching jest w istocie bardzo podobny do wielu rodzajów psychoterapii, a różni się od nich głównie celem i filozofią. Podobny jest również do niektórych szkół praktyk filozoficznych lub duchowych, np. zen. W każdym razie coaching jest rodzajem treningu psychologicznego, przeważnie indywidualnego. Coach koncentruje się na osobie ucznia, a nie na problemie zewnętrznym. Gdy pomoże uczniowi pokonać bariery wewnętrzne i rozwinąć wewnętrzny potencjał, to uczeń będzie w stanie sam rozwiązywać problemy w swoim otoczeniu.

Coaching może mieć charakter bardziej ogólnorozwojowy lub bardziej zawodowy. Ten pierwszy dotyczy przeważnie szeroko pojętych umiejętności menedżerskich, a drugi odnosi się do umiejętności bardziej specjalistycznych, takich jak sprzedaż, obsługa klienta, wystawianie faktur, praca przy taśmie czy obsługa skomplikowanych urządzeń. Coaching stricte zawodowy może być prowadzony przez menedżera dla pracowników szeregowych.

Dawniej istniały w rzemiośle relacje mistrz - uczeń, później pojawiło się „szkolenie w miejscu pracy”. Coaching wydaje się wracać do tych dawniejszych, bardziej zindywidualizowanych form kształcenia, w których ważna była nie tylko nauka technik wykonania, ale również rozwój wewnętrznego potencjału. Przy bardziej skomplikowanych umiejętnościach specjalistycznych i umiejętnościach menedżerskich bardziej wskazane może być zatrudnienie coacha z zewnątrz.

Zacząć od diagnozy

Napięcie wśród ludzi czy zła atmosfera mogą mieć kilka głównych źródeł. Aby je znaleźć, warto porozmawiać z osobami, które pracują dłużej w firmie, z działem personalnym i przede wszystkim z członkami własnej załogi. Przeważnie w każdej grupie pojawia się jakiś lider, nie zawsze od razu widoczny. Zdobycie jego zaufania i rozmowa z nim może mieć kluczowe znaczenie. Warto dokładnie dowiedzieć się, jakie zmiany organizacyjne i funkcjonalne przechodził zakład w ostatnich miesiącach i latach oraz jaki wpływ ma to, co dzieje się w otoczeniu biznesowym i społecznym firmy.

Trzeba w miarę dokładnie poznać wszystkich swoich podwładnych, ich historię zatrudnienia, styl funkcjonowania, relacje w pracy. Być może zła atmosfera jest wynikiem ich wzajemnych relacji, pojawienia się „czarnej owcy”, niezdrowej rywalizacji. W bardzo trudnych przypadkach warto zwrócić się po pomoc do działu HR i przeprowadzić badania satysfakcji z pracy lub badania socjograficzne.

Może być również tak, że przyczyną złej atmosfery wśród załogi jest to, że brakuje im pewnych umiejętności do sprawnego wykonywania pracy (jeśli zmienił się ostatnio charakter pracy), że większość załogi jest wypalona zawodowo lub zawodzą dotychczasowe systemy motywacyjne. W takich wypadkach korzystne może być wysłanie pracowników na odpowiednie szkolenia.

Właściwych szkoleń nigdy za wiele

Jeśli analiza sytuacji pokaże, że pracownicy potrzebują szkoleń, to należałoby stworzyć (lub zmodyfikować istniejący) plan szkoleń, który powinien uwzględniać indywidualne plany rozwoju zawodowego pracowników w firmie. W takich planach może się oczywiście znaleźć miejsce na team-building, szkolenia motywacyjne, antystresowe i na coaching.

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, czy coaching może pomóc w sytuacji złej atmosfery w zespole. Myślę, że coaching najlepiej zacząć od menedżera, który jest, czy ma być „głową” zespołu. Dobry coach powinien pomóc menedżerowi radzić sobie w trudnych sytuacjach, nauczyć go diagnozować sytuację społeczną i wpływać na podwładnych. Dobry coach nauczy menedżera, jak być coachem dla swoich podwładnych.

Romuald Korach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

REKLAMA

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

REKLAMA