Kategorie

Jak obniżyć koszty rekrutacji w trudnych czasach?

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
Monika Górska-Siuciak
Kamila Klich
Prowadzę przedstawicielstwo zagranicznego koncernu z branży poligraficznej. Do tej pory w firmie zatrudnionych było pięć osób, z czego w zespole sprzedaży było dwóch handlowców. Na ostatnim spotkaniu w centrali przedstawiono mi plan ekspansji zakładający m.in. rozwój sił sprzedaży. W ciągu dwóch miesięcy muszę zatrudnić 14 przedstawicieli handlowych zlokalizowanych w całej Polsce. Problemem dla mnie są nie tylko ograniczenia finansowe, lecz także brak specjalisty ds. rekrutacji i ograniczona ilość czasu, którym dysponuję.

Z problemem przedstawionym powyżej borykają się nie tylko mikroprzedsiębiorcy, również duże korporacje na skutek decyzji centrali bardzo często stawiane są wobec konieczności przeprowadzenia szybkich i masowych rekrutacji.

Wynajmij rekrutera

Jeśli przedsiębiorstwo nie dysponuje budżetem pozwalającym na wynajęcie profesjonalnej firmy rekrutacyjnej, może skorzystać z jej usług poprzez wynajęcie rekrutera na określony czas i projekt. Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku względów. Po pierwsze, nie trzeba zatrudniać specjalisty ds. rekrutacji na etat. Po drugie, wynajęty konsultant, dzięki posiadanemu know-how, zajmie się wszelkimi kwestiami związanymi z pozyskaniem i selekcją aplikacji, a także dokona oceny wybranych kandydatów. Klient zaś ograniczy swoją rolę do spotkań z wyselekcjonowaną i rekomendowaną short listą. Po trzecie, koszt wynajęcia jednego rekrutera będzie znacząco niższy niż koszt projektowej współpracy z firmą rekrutacyjną.

Systemy wspierające rekrutację

Innym sposobem, angażującym, co prawda, czas przedsiębiorstwa w większym stopniu niż rozwiązanie przedstawione powyżej, jest wsparcie procesu rekrutacji profesjonalną aplikacją biznesową. Aplikacje te służą nie tylko do magazynowania życiorysów i listów motywacyjnych przesyłanych w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie, lecz także dzięki zindywidualizowanym i dostosowanym do potrzeb klienta zakładkom umożliwiają selekcję kandydatów zgodnie z określonymi wymogami. Systemy te pozwalają również na archiwizację aplikacji kandydatów, stanowiąc tym samym profesjonalną bazę danych, w której dzięki filtrom można odnaleźć interesujące życiorysy.

Ważnym atutem jest możliwość wymiany korespondencji z kandydatami zaangażowanymi w projekt rekrutacyjny, w tym również korespondencji seryjnej, dzięki której można wysłać podziękowania wszystkim kandydatom, biorącym udział w procesie.

Analiza bazy danych

Jeśli upływający czas ma dla firmy znaczenie priorytetowe, najszybszym sposobem rekrutacji, niedającym jednak 100-proc. gwarancji znalezienia profilowych pracowników, jest skorzystanie z usługi oferowanej przez firmy doradztwa personalnego, polegającej na analizie ich bazy danych.

Usługa ta nie generuje takich kosztów, jak przeprowadzenie pełnego procesu rekrutacji. Niemniej jednak otrzymane życiorysy kandydatów, z uwagi na zakres usługi, są jedynie sprawdzone pod kątem wymagań formalnych, bez weryfikacji w zakresie kompetencji poszczególnych kandydatów – wówczas to zadanie spoczywa na firmie, która kupiła tę usługę.

Targeted head hunting

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy firmy poszukują kandydatów o mocno wyspecjalizowanym profilu zawodowym i operujących w bardzo wąskiej dziedzinie, co stanowi bardzo duże wyzwanie, ponieważ dostępność kandydatów spełniających wymagania formalne jest bardzo ograniczona. Publikacja ogłoszeń rekrutacyjnych na różnych portalach, w tym branżowych, rzadko przynosi spodziewane rezultaty. Jeśli wiemy, że potencjalna grupa kandydatów może składać się z kilkunastu osób, trudno liczyć, iż zaaplikuje na nasze ogłoszenie rekrutacyjne. Trzeba też wiedzieć, że kandydaci, którzy mają świadomość, iż są cenionymi specjalistami w wąskiej dziedzinie, nie są aktywni na rynku pracy. Zapotrzebowanie na umiejętności i wiedzę, którą posiadają, jest zazwyczaj większe niż ich dostępność i reprezentowana przez nich grupa zawodowa rzadko pozostaje bez zatrudnienia.

Niewątpliwie największą szansą na sukces rekrutacyjny jest zaangażowanie firmy doradztwa personalnego, która bezpośrednio dotrze do profilowych kandydatów. Współpraca z firmą rekrutacyjną wiąże się jednak ze stosunkowo wysokimi kosztami, bo jeśli proces musi być oparty na metodzie direct search, to dla firmy jest to niemały wydatek.

Istnieje na rynku usługa, która może być rozwiązaniem zarówno wysoce efektywnym, jak i ekonomicznym, a mianowicie targeted head hunting. Jest to usługa, która zakłada poszukiwania bezpośrednie, ale w limitowanej liczbie firm. Ma ona zastosowanie w przypadku, gdy poszukujemy wysoce wyspecjalizowanych profili zawodowych, które są dostępne tylko w firmach konkurencyjnych lub bardzo wąskiej branży.


Usługa obejmuje przygotowanie określonej listy firm, w których mamy do czynienia z procesami i specjalizacją, na której zależy firmie, a następnie dotarcie do konkretnych pracowników posiadających oczekiwane przez nią kompetencje. W przypadku poszukiwań inżyniera ds. galwanizacji target lista będzie składała się wyłącznie z firm, w których proces galwanizacji ma miejsce. Decydując się na realizację takiej usługi, mamy więc pewność, że firma rekrutacyjna skontaktuje się z inżynierami procesu galwanizacji i w bezpośredniej rozmowie przedstawi informacje na temat oferty pracy w naszej organizacji.

W przypadku targeted head hunting można liczyć na rzetelną analizę rynku i diagnozę, czy kandydaci spełniający kryteria doboru są gotowi rozważyć ofertę pracy w firmie. Dodatkowym atutem jest czas realizacji usługi. Biorąc pod uwagę limitowaną listę firm, a zatem i nawiązanych kontaktów, można spodziewać się efektów już w ciągu tygodnia czy też dwóch.

Wartościowym elementem jest również feedback z rynku, tj. od kandydatów z bezpośredniej konkurencji. Na podstawie pozyskanych informacji od kandydatów można ocenić, jak postrzegana jest dana organizacja, jak plasuje się jej oferta zawodowa na tle konkurencji, jakie są mocne, a jakie słabsze strony w ocenie potencjalnych kandydatów.

Usługa targeted head hunting jest na pewno bardziej racjonalna kosztowo niż publikacja ogłoszeń rekrutacyjnych na kilku portalach czy też prowadzenie szeroko zakrojonych poszukiwań direct search.

Należy jednak pamiętać, że ta usługa jest uzasadniona i rekomendowana w sytuacji, gdy klient ma pewność, że jego oferta pracy ze względu na formalne oczekiwania jest adresowana do wąskiej grupy kandydatów i tylko ta grupa leży w kręgu jego zainteresowań.

Rekrutacja wewnętrzna

Kolejnym sposobem na znalezienie odpowiedniego pracownika przy ograniczonym budżecie jest rekrutacja wewnętrzna. Należy skoncentrować się w niej na osobach, które osiągają bardzo dobre (często lepsze niż inni) wyniki w pracy, są kompetentne, mają doświadczenie, a co za tym idzie, dużą wiedzę w jakimś konkretnym obszarze, są często postrzegane przez współpracowników jako eksperci w swojej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że oprócz ww. kwestii czysto merytorycznych (czyli tzw. umiejętności twardych) tak samo ważnym, a przy niektórych rodzajach stanowisk nawet ważniejszym aspektem rekrutacji wewnętrznej są tzw. umiejętności miękkie, czyli profil osobowościowy i predyspozycje indywidualne potencjalnych kandydatów do awansu. Cechy takie jak przywództwo, przedsiębiorczość, wytrwałość i konsekwencja w działaniu, umiejętności analityczne, nastawienie na realizację zadań, umiejętność wchodzenia w relacje z innymi, komunikacja, samodzielność i wiele innych są czynnikami, które zwykle predestynują kogoś lub nie do pełnienia określonej funkcji w organizacji.

Pracownicy często zadają sobie pytanie, dlaczego to właśnie ktoś inny, a nie ja został awansowany, przecież mamy taki sam staż pracy, podobne doświadczenie i umiejętności, a jednak wybór padł nie na mnie? Otóż odpowiedzi prawdopodobnie należy upatrywać w sferze tzw. predyspozycji miękkich, czyli pewnego wzorca, profilu osobowego pożądanego na danym stanowisku. To właśnie posiadanie pewnych cech lub nie najczęściej determinuje wybór tej, a nie innej osoby. Można wręcz zaryzykować tezę, że to właśnie od naszej osobowości, kompetencji i potencjału często zależy nasz sukces i rozwój zawodowy.

Narzędzia oceny

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele narzędzi do oceny kompetencji i badania potencjału. Ich wykorzystanie w procesie rekrutacji wiąże się również z pewnym kosztem, ale jest on znacznie mniejszy niż np. koszt assessment center. Prowadząc rekrutację wewnętrzną, warto więc wyłonić grupę docelową – osób, które w naszym przekonaniu w największym stopniu spełniają wymagania określone w profilu stanowiska, a następnie poddać te osoby testom czy ocenie. Testy takie często stosuje się jako alternatywę wobec innych metod, bowiem ich koszt jest liczony jednostkowo i ogranicza się wyłącznie do kosztu związanego z jego przeprowadzeniem.

Kwestionariusze do oceny kompetencji, którym firmy poddają potencjalnych kandydatów, to najczęściej testy psychometryczne, które w sposób szczegółowy dokonują oceny danej osoby pod kątem określonych obszarów. Stosowanie tzw. profilu dopasowania do stanowiska pozwala stwierdzić, czy i w jakim stopniu dana osoba odpowiada oczekiwaniom i wymaganiom określonym na danym stanowisku. Informacja ta jest niezwykle istotna podczas samego procesu rekrutacji, lecz także w przypadku dalszego rozwoju pracownika. Warto dodać, że raporty uzyskane z testu nie tylko pomagają podjąć decyzję o tym, na ile dana osoba jest dopasowana do funkcji, lecz także mogą służyć dalszemu planowaniu kariery, być pomocne przy budowaniu zespołów, planów rozwoju i sukcesji, definiowaniu ról i odpowiedzialności w organizacji. Innym rodzajem testu może być kwestionariusz oceny, który ujawnia indywidualne cechy pracownika istotne dla rodzaju wykonywanej pracy. Mierzy on poziom motywacji, zachowania związane z efektywnością i jakością pracy, inicjatywą, pracą zespołową, rozwiązywaniem problemów i dostosowywaniem się do zmian.

Powyższe przykłady pokazują, że przeprowadzenie profesjonalnej i skutecznej rekrutacji jest możliwe nawet w obliczu mocno ograniczonego przez trudną sytuację finansową firmy budżetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.