REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowa kwalifikacyjna online - 7 porad dla rekruterów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Karolina Lipska
Rozmowa kwalifikacyjna online -  7 porad dla rekruterów
Rozmowa kwalifikacyjna online - 7 porad dla rekruterów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna online dostarcza więcej informacji niż rozmowa telefoniczna. Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Oto 7 porad dla rekruterów.

Rekrutacja online

Chociaż wydawać by się mogło, że rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana online nie pozwala sprawdzić kandydata, dostarcza ona więcej szczegółów niż rozmowa telefoniczna. Warunek jest jeden – osoba rekrutująca musi się do niej odpowiednio przygotować. W ten sposób nie tylko wyselekcjonuje najlepszych kandydatów, ale również wzmocni wizerunek firmy jako dobrego pracodawcy. Przełoży się to na większe zaufanie względem przedsiębiorcy i sprawi, że grono osób zainteresowanych podjęciem pracy u niego urośnie.

REKLAMA

Autopromocja

Autor: Karolina Lipska

IT Recruitment Consultant w Randstad Polska

Jak więc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online? Oto 7 wskazówek, sprawdzonych przez rekruterów Randstad, dzięki którym profesjonalnie ją przeprowadzisz.

1. Sprawdź łącze internetowe

REKLAMA

Awarie łącza internetowego zdarzają się nawet w najlepszych firmach. Nie oznacza to jednak, że możesz spocząć na laurach i nie sprawdzać jakości połączenia. Zanim więc połączysz się z kandydatem, odpowiednio wcześniej przeprowadź test – połącz się z innym pracownikiem lub znajomym. Jeśli obraz i dźwięk będzie się zacinał już w trakcie próby, zaproponuj kandydatowi inny termin spotkania lub przeprowadź rekrutację przez telefon. W takich warunkach trudno bowiem o swobodną rozmowę.

Jeżeli kłopoty wystąpią podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przeproś rozmówcę i spróbuj rozwiązać problem samodzielnie lub skontaktuj się z działem IT. Jeśli interwencja specjalistów nie pomoże lub będzie się przedłużać, uszanuj czas kandydata – przełóż rozmowę na inny termin lub kontynuuj ją telefonicznie.

2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Podczas testu łączności możesz się również upewnić, czy w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz, jest dobre oświetlenie. Zazwyczaj wnętrza z dużą liczbą przeszkleń, wymagają przyciemnienia. Ciemne natomiast rozjaśnienia. Wykorzystując dodatkowe lampy, upewnij się, że światło nie pada na ekran lub Ciebie. Przetestuj również różne kierunki padania światła i jego natężenie – wybierz to ustawienie, w którym prezentujesz się najlepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uporządkuj pomieszczenie

Usuń z pola widzenia kamery brudne naczynia, ubrania czy też kontrowersyjne plakaty. Regał z książkami (najlepiej branżowymi), a nawet pusta ściana prezentuje się zdecydowanie lepiej niż nieuporządkowana kanapa. Jeśli przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną w domu, poproś rodzinę, aby na czas rozmowy nikt Ci nie przeszkadzał. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również pupili. Szczekanie czy też drapanie w drzwi będzie rozpraszać i Ciebie, i rozmówcę. Dlatego warto zawczasu znaleźć im jakieś zajęcie lub na chwilę zamknąć w innym pomieszczeniu.

4. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zanim połączysz się z kandydatem, przygotuj plan rozmowy. Przejrzyj CV i list motywacyjny rozmówcy. Zapisz na kartce, o co chcesz go zapytać oraz jakie informacje chcesz mu przekazać, np. odnośnie do kultury organizacyjnej w firmie. Określ również długość rozmowy, dając sobie pewien zapas – zawsze bowiem rozmowa może się przedłużyć. To ważne, zwłaszcza jeśli tego dnia chcesz skontaktować się z innymi kandydatami. Nie pozwól im czekać. W przeciwnym razie podkopiesz swój profesjonalizm.

Notatki i dokumenty możesz mieć przy sobie. Pamiętaj jednak, aby znajdowały się one poza kadrem. Korzystaj z nich dyskretnie i nie szeleść kartkami. Dzięki temu w żaden sposób nie zakłócisz rozmowy. Staraj się również nie korzystać z klawiatury. Stukot klawiszy może dekoncentrować kandydata i wywoływać wrażenie braku zainteresowania z Twojej strony.

5. Zadbaj o odpowiedni wizerunek

Rozmowa kwalifikacyjna online ma równie formalny charakter co tradycyjne spotkanie. Dlatego załóż elegancki strój, który podkreśli Twój profesjonalny wizerunek. Pamiętaj, że garderoba musi dobrze prezentować się przed kamerą. Niewskazane są pasy i krzykliwe kolory. Te pierwsze mogą rozmazywać obraz. Te drugie rozpraszać rozmówcę. Zadbaj także o atrakcyjną fryzurę.

6. Rozluźnij atmosferę

REKLAMA

Nie wszyscy kandydaci mają doświadczenie w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych online, co może wywoływać u nich dodatkowy stres. Dlatego zanim przejdziesz do konkretów, przeprowadź krótką pogawędkę, tzw. small talk. Rozluźni ona atmosferę. Możesz zapytać o samopoczucie kandydata lub nawiązać do aktualnej pogody.

Podczas rozmowy często się uśmiechaj, przytakuj. Wzbudzisz w ten sposób zaufanie rozmówcy. Zanim przejdziesz do konkretów, pokrótce nakreśl plan rozmowy. Dzięki temu kandydat będzie wiedział, jakich pytań mniej więcej się spodziewać, co da mu szansę na przemyślenie swoich odpowiedzi.

7. Utrzymuj kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej online staraj się zachować kontakt wzrokowy z rozmówcą. W ten sposób okażesz mu szacunek i zainteresowanie. Nie wpatruj się jednak w kandydata przez cały czas, gdyż może to wywołać u niego dyskomfort. Postaraj się również ograniczyć gestykulowanie. Zachowuj się naturalnie, jednak powściągliwie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA