REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?

Irena Pruszyńska

REKLAMA

Ostatnio rozmawialiśmy ze znajomymi zajmującymi się rekrutacją o tym, że ogłoszenia o pracę spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków zamieszkałych czasowo lub na stałe za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Czego możemy oczekiwać od osób powracających z pracy poza Polską? Czy należy się obawiać ich zatrudnienia, a może wręcz przeciwnie, dla polskich pracodawców to przede wszystkim szansa, a nie zagrożenie?

Fala zwolnień, która przetoczyła się wśród europejskich pracodawców w trakcie ostatniego kryzysu gospodarczego głównie – jak to zwykle bywa – dotyczyła pracowników najmniej doświadczonych, z niskim stażem pracy. Polska „zielona wyspa” wyszła z tego okresu z tarczą i także w 2011 roku wydaje się, że nie straci swego koloru, co wzmacnia pozycję naszych pracodawców na europejskim rynku pracy. Po okresie wyczekiwania firmy odmroziły swoje budżety, a te, które borykały się z problemami i udało im się przeprowadzić w czasie kryzysu głęboką restrukturyzację, obecnie ze względu na zwiększający się popyt zwiększają także zatrudnienie.

REKLAMA

Autopromocja

Nadzieje i wyższe wymagania

Zapewne kwestia kryzysu to ważne powody chęci powrotu do kraju polskich pracowników. Ale czy wszystkie? Może to być także nadzieja na wyższe stanowisko, awans i pracę zgodnie z wykształceniem i kwalifikacjami, wyższe zarobki lub po prostu chęć powrotu do rodziny. Czy Polacy mają szansę na odnalezienie się z sukcesem na polskim rynku pracy?

Niestety, nie zawsze. Rodzimy rynek często stawia wyższe wymagania co do kompetencji i doświadczenia kandydatów niż dojrzałe rynki wspomnianych wyżej krajów. Wielu polskich specjalistów uczestniczy od dawna w międzynarodowych projektach, gdzie poza wiedzą merytoryczną, otwartość na ludzi o innej mentalności jest sprawą kluczową w pracy zespołowej oraz w zakończonych sukcesem projektach.

Dla polskiego pracodawcy istotne jest doświadczenie zawodowe kandydatów – najlepiej na macierzystym rynku pracy, lokalne kontakty – relacje biznesowe oraz solidne przygotowanie merytoryczne. To przemawia za pracownikami, którzy sprawnie kierowali swoją ścieżką kariery na polskim rynku, inwestowali w szkolenia, naukę języków obcych, networking oraz pracę w „odpowiednich” firmach, która miała doprowadzić do obejmowania kolejnych wyższych stanowisk.

Za pracownikami powracającymi z zagranicy przemawia czasami świetna znajomość języka i doświadczenie pracy w międzynarodowych zespołach. W przypadku niektórych firm międzynarodowych nie bez znaczenia może okazać się międzynarodowa sieć kontaktów. Jednak zdaję sobie sprawę, że osoby powracające do Polski z doświadczeniem menedżerskim będą w zdecydowanej mniejszości. Natomiast w większości będą to pracownicy szczebla podstawowego, dla których np. atut znajomości dodatkowego języka w pracy w Polsce może nie mieć już tak dużego znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ powrotów na rynek pracy

Według wskazań raportu opublikowanego w 2009 r. przez KPMG i PKPP Lewiatan („Elastyczność na ryku pracy – wybór czy konieczność”) firmy działające w Polsce spodziewają się, że powrót Polaków z zagranicy będzie miał realny wpływ na podniesienie się poziomu kwalifikacji i kompetencji pracowników dostępnych na polskim rynku pracy. Tak stwierdziło 43 proc. przebadanych firm. Z drugiej strony 40 proc. organizacji podkreśliło, że powracający emigranci przyczynią się do uelastycznienia form zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że osoby powracające do Polski, mając doświadczenie wynikające z kontaktu z nieco odmiennymi warunkami zatrudnienia za granicą niż rodacy w kraju, chętniej podejmują decyzję o jakiejkolwiek zmianie na swojej drodze zawodowej i będą bardziej mobilni, jeśli chodzi o miejsce podjęcia pracy. Tym samym w większym stopniu są w stanie dostosować się do różnego rodzaju ofert pracy.

Zatrudniać czy nie?

Dlaczego powinniśmy dać szansę osobom, które chcą aktywować się lub reaktywować się zawodowo na naszym rynku pracy? Powodów jest dużo. Są to osoby, które przeważnie w bardzo młodym wieku podjęły decyzję o wyjeździe do nieznanego kraju, narażając się na życie w gorszych warunkach, pracę na stanowiskach dużo niższych niż ich wykształcenie czy też doświadczenie zawodowe. Czym się kierowali? Główne powody to chęć doskonalenia języka obcego, zdobycie doświadczenia zawodowego, wyższe zarobki niż w Polsce, a także zwykła ciekawość świata. Powrót do kraju i pracy na stanowisku adekwatnym do posiadanych i zdobytych dodatkowo za granicą umiejętności może być rozwijającym doświadczeniem dla naszej organizacji. Szczególnie w zespołach i środowiskach, które warto „odświeżyć”, np. nowym podejściem do wykonywanych obowiązków i podejściem do pracy w zespole. Z drugiej strony, mamy szansę zatrudnić lojalnego pracownika, który po decyzji o powrocie do kraju z pewnością doceni nowe miejsce pracy.

REKLAMA

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia powracającego do Polski kandydata? Jest ich wiele. Zwykle bardzo dobra znajomość języka obcego zdobyta w praktyce, doświadczenie zawodowe, odporność na stres oraz, co najważniejsze, już inne podejście do etosu pracy. Wydaje się, że ma to wielkie znaczenie dla naszego rynku pracy. W czasach, gdy szybko rozwijamy się w ramach Unii Europejskiej, jesteśmy dobrym wzorem w zakresie wskaźników makroekonomicznych – kandydat, który przeszedł „szkołę” na wolnym rynku, może wspomóc każdą polską firmę, naturalnie, o ile zostanie odpowiednio wykorzystany. Nie do przecenienia jest również zrozumienie i akceptacja mentalności i kultur poszczególnych krajów, w których mieszkają potencjalni kandydaci do pracy na polskim rynku.

Tego typu doświadczenia mogą okazać się nie do przecenienia szczególnie w przypadku stanowisk zarządczych w naszej organizacji. W przypadku stanowisk pracy, na które wymagane jest podstawowe doświadczenie, możemy natomiast zyskać lojalnego i zdeterminowanego pracownika. Ważne jest, by podczas naszej rozmowy z kandydatem poznać jego faktyczny powód powrotu do kraju. Aby nasza inwestycja w niego nie okazała się kolejnym przystankiem w poszukiwaniu swojej europejskiej ścieżki kariery.

UWAGA

Jaki wniosek płynie z powyższych przemyśleń? Starajmy się dobierać zespół, który jest złożony z fachowców zdobywających doświadczenie w Polsce, ale otwórzmy się również na kandydatów, którzy wykazali się odwagą i determinacją, wyjeżdżając z Polski w poszukiwaniu innej ścieżki swojej kariery.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA