| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Specyfika rekrutacji do działów IT

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Metody rekrutacji

Metody pozyskania pracowników w sektorach IT obejmują całe spektrum dostępnych technik. Klasyczne sposoby rekrutacyjne, jak ogłoszenie z prośbą o nadsyłanie CV, nadal się sprawdzają. Coraz więcej organizacji sięga jednak po inne narzędzia. Wzorem wielu światowych korporacji część firm próbuje ukształtować pracowników, inwestując w nich już na etapie edukacji – szkoły. Płatne staże i praktyki, kursy z zakresu nowych technologii organizowane przez działy IT mają skłonić młodych adeptów informatyki do związania się z firmą. O krok dalej idą na świecie niektórzy liderzy rynku, fundując stypendia najzdolniejszym studentom – zapewniają im opłacenie czesnego w zamian za podjęcie pracy na określony czas, po ukończeniu nauki.

Skomplikowane, wieloetapowe rozmowy kwalifikacyjne skłaniają coraz większą liczbę organizacji do korzystania z outsourcingu kadr IT. Branża IT opiera się na przeprowadzaniu projektów, więc wynajmowanie informatyków na czas ich realizacji staje się coraz popularniejsze. Stała praca w firmach na rynku nowych technologii łączy się zwykle z administracją sieci. Wiele podmiotów gospodarczych, zdając sobie sprawę z charakteru zadań spoczywających na działaniach IT, woli doraźnie zatrudniać kadrę, korzystając z outsourcingu.

Często charakter pracy w branży nowych technologii polega na realizacji określonych projektów. Kiedy projekt dobiegnie końca, zespół przestaje być potrzebny – mówi Michał Cichecki, menedżer IT w Elektrolux Poland.

Aby rozwiązać ten problem, część przedsiębiorstw korzysta z usług firm, które ponoszą ciężar znalezienia i skompletowania fachowców do określonego zadania.

Nowoczesne technologie w służbie HR

Jako że nowoczesne technologie obecne są w każdym elemencie życia współczesnej firmy, nie brakuje ich także w samym procesie rekrutacji. Specjaliści z zakresu HR chętnie korzystają z aplikacji do zarządzania personelem. Wiele elementów kojarzonych z pracą dawnej kadrowej wykonuje obecnie komputer. Podstawowym elementem, który odmienił oblicze współczesnej rekrutacji, jest poczta e-mail. Firmy rekrutujące specjalistów IT umieszczają ogłoszenia w serwisach internetowych, które są naturalnym środowiskiem ich grupy docelowej.

Z mojego doświadczenia wynika, że papierowych zgłoszeń na oferty pracy jest ok. 2 proc. w stosunku do zgłoszeń elektronicznych. W tych 2 proc. są też aplikacje od osób, które po zgłoszeniu e-mailowym niezależnie wysyłają wersję papierową – mówi Janusz Dziewit z Advisory Group TEST Human Resources. – Trudno sobie obecnie wyobrazić rekrutację bez narzędzi informatycznych. Czasy ręcznego przerzucania stosów CV kandydatów odeszły już bezpowrotnie. Bardziej lub mniej zaawansowane technologicznie bazy danych pozwalają archiwizować otrzymane aplikacje oraz selekcjonować je według ustalonych kryteriów – dodaje.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. projektowania komunikacji, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »