Kategorie

Powody, dla których warto aplikować na staż

Powody, dla których warto aplikować na staż
Chcąc podjąć pracę w zawodzie, powinniśmy posiadać nie tylko kwalifikacje i umiejętności zdobyte w trakcie studiów i szkoleń. Liczy się również doświadczenie. Idealną okazją do jego zdobycia jest staż, w którym warto uczestniczyć także z innych powodów. 

Przyczyny, ze względu na które dobrze jest zgłaszać się do programów stażowych, to m.in.:

 1. Możliwość zdobycia doświadczenia

Pracodawcy niechętnie podejmują ryzyko zatrudniania osób, które choć mają stosowne wykształcenie, dotychczas nie podjęły pracy zawodowej. Umiejętne wykorzystywanie teorii w praktyce wymaga ćwiczeń za które można uznać staż trwający np. pół roku lub rok. Podejmowanie takich form aktywności zawodowej sprawia, że łatwiej jest nam odnaleźć się na rynku pracy, gdzie musimy spełniać wysokie wymagania. Dzięki temu zaczynamy czuć się pewniej i zyskujemy poczucie własnej wartości.  

 1. Wynagrodzenie

Staże dzielą się na bezpłatne i płatne. Decydując się na skorzystanie z takiej formy aktywizacji zawodowej, często otrzymujemy wynagrodzenie. Jest ono niższe niż pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, ale np. dla studenta może okazać się satysfakcjonujące. Przed rozpoczęciem stażu warto określić swoje oczekiwania w tym zakresie i wybrać ofertę, która jest z nimi zbieżna. 

 1. Wartościowe znajomości branżowe

Odbywając staż w firmie, która cieszy się wysoką renomą, możemy uczyć się od najlepszych. Dzięki temu mamy okazję stawać się coraz skuteczniejsi w tym co robimy. Słuchając wypowiedzi doświadczonych profesjonalistów, możemy wyciągać wnioski z ich porażek i unikać ich w przyszłości. Okres spędzony w przedsiębiorstwie, które jest ważne w branży, sprawia, że CV staje się atrakcyjniejsze.  

 1. Szansa na zatrudnienie

Jeśli będziemy sumiennie wykonywać swoje obowiązki w czasie stażu, mamy szansę otrzymać propozycję pracy. Jednym z warunków przyznania dofinansowania z urzędu pracy jest zatrudnienie stażysty po zakończeniu programu. To atrakcyjna perspektywa dla świeżo upieczonego absolwenta studiów.

 1. Weryfikacja drogi zawodowej

Odbywając staż, możemy również przekonać się, czy spełniamy się w pracy w danym zawodzie i czy chcemy wykonywać ją przez kolejne lata. Warto ocenić nie tylko to, czy daje nam ona satysfakcję. Należy również zmierzyć się z pytaniem, czy posiadamy predyspozycje do wykonywania konkretnej profesji. Trudno przekonać się o tym w trakcie przyswajania teorii.

Jeśli chcemy rozpocząć karierę zawodową od podjęcia stażu warto korzystać z funkcji dostępnych w ramach serwisu Pracuj.pl. Znajdziemy tam najświeższe oferty pracy oraz programy stażowe, które pomogą nam zaistnieć na rynku pracy i wybrać ścieżkę rozwoju - najatrakcyjniejszą z naszego punktu widzenia. Pracodawcy wysoko cenią przejawianie postaw proaktywnych. Zwracają uwagę również na chęć zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Rozwijanie kluczowych kompetencji miękkich pomaga w osiąganiu celów zawodowych, które wyznaczamy sobie w różnych okresach kariery.   

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?