| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wokół Blue Monday narosło wiele mitów i jeszcze więcej porad, jak łagodnie przejść przez najbardziej depresyjny dzień w roku? „W tym roku pokonam Blue Monday!” – tak brzmiały wypowiedzi większości z nas. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy na przestrzeni roku takich „smutnych poniedziałków” może być więcej?

Nie ma negatywnego bilansu postanowień noworocznych

Wielu z nas pochodzi do swoich postanowień zbyt radykalnie, tak jakby było to najważniejsze w całym życiu. Jeżeli noworoczne postanowienie, które było jako pierwsze na liście, nie zostało jeszcze zrealizowane, to nie warto zbyt długo myśleć, analizować, dlaczego tak się stało, co mogło być tego przyczyną, tylko należy pomyśleć, co zrobić w kierunku zrealizowania postanowienia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szczegółowe rozpisanie ważnego dla nas celu na jak najmniejsze podcele. Jest to tzw. metoda małych kroków, podobna do metody zwanej drabiną i stosując ją oraz trzymając się cały czas ustalonego planu, z łatwością przyjdzie nam zrealizowanie każdego postanowienia.

Przede wszystkim nie traktujmy realizacji naszych postanowień jak bieg lub maraton, bo nie chodzi o szybkość realizacji czy ilość, ale tu liczy się jakość. Nie warto sugerować się też innymi ludźmi, ich planami, postanowieniami, zamiarami i osiągnięciami. O wiele bardziej satysfakcjonujące jest poczucie osiągniętego celu, bo tylko wtedy jesteśmy pewni swojej realizacji i utwierdzamy się w przeświadczeniu, że było warto.

Polecamy serwis: Ocena pracy

Nie postrzegaj problemu finansowego jak tragedii

Styczeń jest też najcięższym okresem z finansowego punktu widzenia. W budżecie domowym można odczuć wtedy skutki bożonarodzeniowych zakupów oraz charakterystyczne dla zamknięcia czy rozpoczęcia roku opłaty i rachunki. Debet i kredyt nie są przyjemnymi rzeczami w naszym życiu, szczególnie w styczniu, ale nie powinny być powodem do załamywania się. To, że pojawił się na koncie debet, nie jest jeszcze tragedią, a doraźnego rozwiązania można zawsze szukać u rodziny i bliskich, którzy mogą pomóc. Warto z takiej sytuacji wynieść naukę, która okaże się cenna przy następnych świętach – może lepiej będzie spędzić je skromniej i ograniczyć zakupowe szaleństwa, by bez obaw i zmartwień wkroczyć w nowy rok.

Blue Monday – mit czy rzeczywistość? Jak bardzo symptomy tego specyficznego dnia wpływają na nasze samopoczucie i formę? Wierzyć czy nie… Przede wszystkim podchodzić do jak każdej naukowej rewelacji – z dystansem. O ile wskazanie w kalendarzu takiego smutnego poniedziałku może mieć uzasadnienie, o tyle nie powinniśmy dać się zwariować. Niestety w szarym, przygnębiającym zimowym okresie takich Blue Mondays, w których odczuwamy pewne spowolnienie, spadek energii i motywacji, może być zdecydowanie więcej i pewnie dla niejednych mogłoby to być także: Blue Tuesdays, Wednesdays…

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK