REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 stycznia 2024 - Blue Monday - to mit!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
15 stycznia 2024 - Blue Monday - to mit!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzeci poniedziałek w roku uznaje się za Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. W 2024 roku wypada dzisiaj, w dniu 15 stycznia. Zatem czy Blue Monday to prawda? Okazuje się, że to mit i zagrywka psychologiczna wymyślona na rzecz jednego z biur turystycznych. Nie daj się w to wciągnąć i nie wmawiaj sobie w pracy i życiu codziennym, że dzisiaj Twoja motywacja i efektywność może być mniejsza. 
rozwiń >

O co chodzi z Blue Monday?

Blue Monday (pol. niebieski poniedziałek) uznawany jest za smutny, przygnębiający poniedziałek, najbardziej depresyjny dzień w roku. Na wstępie trzeba już jasno zaznaczyć, że to termin pseudonaukowy. Cała otoczka związana z Blue Monday to tylko zagrywka psychologiczna mająca wpływ na konsumentów, którzy napędzani tą negatywną narracją i stan przygnębienia - decydują się na zakupy, ba - nawet na urlop i wyjazd do ciepłych krajów, aby tylko uciec przed nieprzyjemną szarówką i poprawić sobie (rzekomo) zły nastrój. To więc stan, w który sami możemy łatwo się wprowadzić poprzez samą świadomość, że taki dzień (potencjalnie) istnieje. Warto więc wiedzieć, że Blue Monday to tylko zagrywka marketingowa, a sama teoria została obalona przez samego autora kilka lat temu.

REKLAMA

Autopromocja

Skąd nazwa Blue Monday?

Pojęcie zostało wymyślone i wprowadzone do życia społecznego przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa, pracownika Cardiff University. Pojęcie zostało użyte publicznie po raz pierwszy w 2005 roku.

Ważne
Co wpływa na Blue Monday? Psycholog wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego takie czynniki:
  • czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie);

  • czynniki psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych);

  • czynniki ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Algorytm - brytyjskiego naukowca

Pseudonaukowy charakter Blue Monday wynika już samego algorytmu, który przedstawia Cliff Arnall.  We wzorze da się zauważyć niezgodność jednostek oraz niemierzalność pewnych składowych wzoru. Według wzoru stan zdrowia psychicznego przedstawia matematycznie następujące wyliczenie:

BM - WZÓR

BM - WZÓR

Blue Monday

Media

Ważne
Wzór i oznaczenia: 

gdzie: W – pogoda (ang. weather); D – dług, debet (ang. debt); d – miesięczne wynagrodzenie; T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time); Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych; M – poziom motywacji (ang. motivational); Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action).

W 2018 roku Cliff Arnall obalił swoją teorię związaną z Blue Monday

Jak podają media, w 2018 roku Cliff Arnall obalił swoją teorię związaną z Blue Monday. Wraz z Virgin Holidays biurem podróży oraz z liniami lotniczymi Virgin Atlanticzorganizował akcję, której celem było pokazanie, że nowy rok może być szansą na coś nowego i niekoniecznie musi być związany ze smutkiem. W nowej teorii marketingowej, we współpracy z innym biurem podróży mocno podkreślono, że wręcz teoria niebieskiego poniedziałku jest nieprawdziwa i szkodliwa. Zdaje się jednak, że nowa koncepcja nie zyskała takiego rozgłosu jak niebieski poniedziałek, który paradoksalnie wciąż cieszy się dużą popularnością.

Blue Monday w pracy a psychologia pracy

Nie daj się wciągnąć w Bule Monday w pracy, kiedy nie masz motywacji, sił, chęci i nic Ci nie wychodzi. Samo nastawienie do wykonywanych zadań jest niezwykle istotne. Psychologia pracy zajmuje się badaniem zachowań, myśli i emocji pracowników w kontekście ich pracy. Wyróżniane czynniki, które powodują, że pracownicy niesumiennie i niestarannie wykonują swoją pracę, bez odpowiedniej motywacji to często zmęczenie, stres, problemy rodzinne, zły stan zdrowia, kłopoty finansowe ale i niewłaściwa kultura organizacyjna panująca w zakładzie pracy. Jak powinno się więc odbywać motywowanie pracowników do bardziej wydajne pracy? Oczywiście najskuteczniejsza forma to aspekt finansowy: dodatkowe wynagrodzenie, podwyżka. Ważny jest jednak również aspekt indywidualny i zrozumienie potrzeb każdego pracownika, próba dostosowania do niego odpowiednich działań - np. wprowadzenie elastycznego, zadaniowego czasu pracy czy pracy zdalnej dla rodziców, którzy nie potrafią umiejętnie godzić pracy i rodzicielstwa. Ponadto konieczne jest dostarczenie odpowiednich narzędzi, tj. szkolenia, rozwój pracownika, wyjazdy integracyjne, doposażenie stanowisk pracy w odpowiedni i nowoczesny sprzęt. Istotne jest też zagwarantowanie pracownikom bezpieczeństwa w miejscu pracy jak i ogólnie poczucie zaufania. Tych czynników jest tak naprawdę bardzo dużo, a wszystko zależy od rodzaju pracy i zakresu wykonywanych czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z ankiety przeprowadzonej przez Grafton Recruitment wynika, że 87% pracowników czuje się przytłoczona stresem w pracy. Odpowiedzi ujawniają, że co trzecia osoba boryka się z presją każdego dnia. Skalę problemu potwierdzają badania ICAN Institute na zlecenie Wellbee, według których co piąty pracownik korzystał w ubiegłym roku ze zwolnień lekarskich lub urlopu ze względu na złe samopoczucie psychiczne. 

Jak walczyć z gorszym dniem w pracy?

  • Przerwa w ciągu dnia może pomóc w produktywności, kreatywności i zmniejszyć stres. Wykorzystaj 15 minut na "dotlenienie się" i krótki spacer.
  • Wykonuj swoje zadania najlepiej jak potrafisz - osiągniesz wewnętrzne poczucie satysfakcji, a szef prędzej czy później to doceni;
  • Współpracuj w zespole, wymyśl wspólne zabawne aktywności;
  • Zjedz zdrowy posiłek i skorzystaj z przerwy na lunch;
  • Uśmiechaj się i wciel w życie zasadę pozytywnej energii, która przyciąga pozytywną energię;
  • Jeśli powyższe nie zadziała - pamiętaj, że jutro jest nowy dzień!

Napisz w komentarzu co sądzisz o Blue Monday.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA