REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Employer branding: Kluczowa strategia współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi

Pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi
Pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, pozyskanie i utrzymanie najlepszych talentów stało się priorytetem dla przedsiębiorstw. W tym kontekście, pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi. To nie tylko kreowanie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, ale także budowanie trwałych relacji z pracownikami. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z perspektywy ekspertów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi i jego znaczeniu dla współczesnych organizacji.

Autopromocja

Wpływ employer branding na pozyskiwanie talentów

Pierwszym kluczowym aspektem, który warto podkreślić, jest wpływ employer brandingu na proces pozyskiwania nowych pracowników. Według danych z raportu „Global Talent Trends 2023” opracowanego przez LinkedIn, aż 94% kandydatów rozważa wizerunek firmy jako pracodawcy przed podjęciem decyzji o aplikowaniu [źródło: LinkedIn]. To potwierdza, że employer branding stanowi jedno z kluczowych kryteriów, na które zwracają uwagę potencjalni pracownicy.

W praktyce oznacza to, że organizacje muszą aktywnie budować swoją markę pracodawcy. To nie tylko kwestia oferowania atrakcyjnych pakietów świadczeń, ale również tworzenia spójnego i autentycznego przekazu na temat wartości organizacyjnych, kultury pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Rola digitalizacji w kreowaniu wizerunku pracodawcy

W dobie cyfrowej transformacji, employer branding przenosi się również do obszaru online. Strony internetowe firm, profile w mediach społecznościowych czy recenzje pracowników na platformach dedykowanych stają się ważnymi źródłami informacji dla potencjalnych kandydatów.

Zgodnie z danymi z badania przeprowadzonego przez Deloitte, aż 77% pracowników uznaje za istotne opinie pracowników na temat firmy podczas poszukiwania pracy [źródło: Deloitte]. To dowodzi, jak istotne jest zarządzanie wizerunkiem online, a także skuteczne reagowanie na opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Zintegrowane zarządzanie wizerunkiem pracodawcy w organizacji

Kolejnym kluczowym elementem jest zintegrowane zarządzanie wizerunkiem pracodawcy we wszystkich obszarach organizacji. Employer branding nie jest zadaniem jedynie działu HR, ale powinien być integralną częścią strategii całej firmy.

Wprowadzanie wartości związanych z pracownikiem we wszystkich obszarach działalności, od marketingu po operacje, sprawia, że employer branding staje się autentycznym odzwierciedleniem kultury organizacyjnej. Pracownicy, jako ambasadorowie firmy, mają kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Wykorzystanie analizy danych do optymalizacji employer brandingu

Współczesne technologie umożliwiają również wykorzystanie analizy danych do optymalizacji działań związanych z employer brandingiem. Monitorowanie interakcji na stronach internetowych, analiza danych z mediów społecznościowych czy oceny pracowników to cenne informacje, które mogą być wykorzystane do skutecznej optymalizacji strategii.

Według badań firmy Monster, aż 67% pracowników uznaje analizę danych jako kluczową dla efektywnego employer brandingu [źródło: Monster]. Oznacza to, że organizacje, które potrafią wykorzystać potencjał danych do ciągłego doskonalenia swojego wizerunku pracodawcy, zyskują przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie: Kluczowe elementy skutecznego employer brandingu

W dzisiejszych czasach, gdzie rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, employer branding staje się nieodłącznym elementem skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi. Kreowanie autentycznego wizerunku pracodawcy, świadome wykorzystywanie potencjału digitalizacji, zintegrowane zarządzanie wizerunkiem oraz efektywne wykorzystanie analizy danych to kluczowe elementy, które pozwalają organizacjom przyciągać i zatrzymywać najlepsze talenty. 

Firmy, które inwestują w rozwój silnego employer brandingu, budują fundamenty do długotrwałego sukcesu na rynku pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA