REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Employer branding: Kluczowa strategia współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi

Pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, pozyskanie i utrzymanie najlepszych talentów stało się priorytetem dla przedsiębiorstw. W tym kontekście, pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi. To nie tylko kreowanie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, ale także budowanie trwałych relacji z pracownikami. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z perspektywy ekspertów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi i jego znaczeniu dla współczesnych organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Wpływ employer branding na pozyskiwanie talentów

Pierwszym kluczowym aspektem, który warto podkreślić, jest wpływ employer brandingu na proces pozyskiwania nowych pracowników. Według danych z raportu „Global Talent Trends 2023” opracowanego przez LinkedIn, aż 94% kandydatów rozważa wizerunek firmy jako pracodawcy przed podjęciem decyzji o aplikowaniu [źródło: LinkedIn]. To potwierdza, że employer branding stanowi jedno z kluczowych kryteriów, na które zwracają uwagę potencjalni pracownicy.

W praktyce oznacza to, że organizacje muszą aktywnie budować swoją markę pracodawcy. To nie tylko kwestia oferowania atrakcyjnych pakietów świadczeń, ale również tworzenia spójnego i autentycznego przekazu na temat wartości organizacyjnych, kultury pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Rola digitalizacji w kreowaniu wizerunku pracodawcy

W dobie cyfrowej transformacji, employer branding przenosi się również do obszaru online. Strony internetowe firm, profile w mediach społecznościowych czy recenzje pracowników na platformach dedykowanych stają się ważnymi źródłami informacji dla potencjalnych kandydatów.

Zgodnie z danymi z badania przeprowadzonego przez Deloitte, aż 77% pracowników uznaje za istotne opinie pracowników na temat firmy podczas poszukiwania pracy [źródło: Deloitte]. To dowodzi, jak istotne jest zarządzanie wizerunkiem online, a także skuteczne reagowanie na opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Zintegrowane zarządzanie wizerunkiem pracodawcy w organizacji

Kolejnym kluczowym elementem jest zintegrowane zarządzanie wizerunkiem pracodawcy we wszystkich obszarach organizacji. Employer branding nie jest zadaniem jedynie działu HR, ale powinien być integralną częścią strategii całej firmy.

Wprowadzanie wartości związanych z pracownikiem we wszystkich obszarach działalności, od marketingu po operacje, sprawia, że employer branding staje się autentycznym odzwierciedleniem kultury organizacyjnej. Pracownicy, jako ambasadorowie firmy, mają kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Wykorzystanie analizy danych do optymalizacji employer brandingu

Współczesne technologie umożliwiają również wykorzystanie analizy danych do optymalizacji działań związanych z employer brandingiem. Monitorowanie interakcji na stronach internetowych, analiza danych z mediów społecznościowych czy oceny pracowników to cenne informacje, które mogą być wykorzystane do skutecznej optymalizacji strategii.

Według badań firmy Monster, aż 67% pracowników uznaje analizę danych jako kluczową dla efektywnego employer brandingu [źródło: Monster]. Oznacza to, że organizacje, które potrafią wykorzystać potencjał danych do ciągłego doskonalenia swojego wizerunku pracodawcy, zyskują przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie: Kluczowe elementy skutecznego employer brandingu

W dzisiejszych czasach, gdzie rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, employer branding staje się nieodłącznym elementem skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi. Kreowanie autentycznego wizerunku pracodawcy, świadome wykorzystywanie potencjału digitalizacji, zintegrowane zarządzanie wizerunkiem oraz efektywne wykorzystanie analizy danych to kluczowe elementy, które pozwalają organizacjom przyciągać i zatrzymywać najlepsze talenty. 

Firmy, które inwestują w rozwój silnego employer brandingu, budują fundamenty do długotrwałego sukcesu na rynku pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA