| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Udany projekt antynikotynowy

W związku z wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu, uznaliśmy wspólnie z organizacjami związków zawodowych, że warto pomóc zainteresowanym pracownikom w zerwaniu z nałogiem. Aktywnie szukając skutecznych metod rzucenia palenia, natknęliśmy się na metodę Allena Carra prezentowaną w materiałach reklamowych i w internecie. Po bliższym zapoznaniu się z metodą i rozmowach z firmami, które z niej wcześniej już skorzystały, przekonaliśmy się, że to jest to, czego szukamy. Na początku programu pracownicy podchodzili ostrożnie do tej propozycji seminariów antynikotynowych Allena Carra. Z czasem jednak spotykaliśmy się coraz częściej z entuzjastycznym przyjęciem programu przez uczestników. Niesamowite wrażenie wywarły na nas przypadki osób, które sceptycznie podchodziły do programu (wieloletni palacze), a dzisiaj promują go wśród innych i są zachwyceni jego skutecznością.

Jako przykład przytoczyć można jedną spośród wielu zebranych pozytywnych opinii uczestników:

„Kiedy dowiedziałam się o zakazie, jaki będzie wprowadzony, poczułam się jakby ukarana i trochę zaniepokojona. Dlatego bardzo dobrze, że zakład podjął decyzję, aby wesprzeć palaczy i im pomóc.

Paliłam jeszcze przed ślubem i nigdy nie próbowałam rzucić, bo myślałam, że nie potrafię. Mimo to zapisałam się na warsztaty, bo uważam, że jeśli ktoś daje nam szansę, to należy z niej skorzystać. Choć przyznam, że po cichu liczyłam na brak miejsc. Na szczęście miejsce było.

Kiedy okazało się, że wytrzymałam jeden dzień, stwierdziłam, że to możliwe i wytrzymam kolejne. Dziewczyny z brygady mnie namówiły, a potem mocno wspierały, szczególnie pierwszego dnia, gdy prosto z sesji musiałam iść do pracy. Nie palę już dwa miesiące i byłoby mi wstyd, gdybym znów zaczęła. Ponieważ w domu nikt nie pali, córki i mąż są dumni, że daję radę”.

Również pracownicy niepalący życzliwie postrzegają ten program. Z reguły nie manifestują swojego stanowiska w tej sprawie. Wyczuwam jednak sympatię z ich strony w stosunku do tego typu inicjatyw podejmowanych przez zakład.

Pracownicy zostali poinformowani o projekcie drogą e-mailową oraz poprzez ogłoszenia, plakaty i ulotki przygotowane przez Allen Carr’s Easy Way Polska. Bezwzględnie przestrzegaliśmy zaleceń naszego partnera dotyczących komunikacji z pracownikami. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na zasadę dobrowolności zgłoszeń i powstrzymanie się od bezpośredniego zachęcania potencjalnych uczestników, tak aby była to ich indywidualna, dojrzała decyzja.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK