reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Udany projekt antynikotynowy

W związku z wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu, uznaliśmy wspólnie z organizacjami związków zawodowych, że warto pomóc zainteresowanym pracownikom w zerwaniu z nałogiem. Aktywnie szukając skutecznych metod rzucenia palenia, natknęliśmy się na metodę Allena Carra prezentowaną w materiałach reklamowych i w internecie. Po bliższym zapoznaniu się z metodą i rozmowach z firmami, które z niej wcześniej już skorzystały, przekonaliśmy się, że to jest to, czego szukamy. Na początku programu pracownicy podchodzili ostrożnie do tej propozycji seminariów antynikotynowych Allena Carra. Z czasem jednak spotykaliśmy się coraz częściej z entuzjastycznym przyjęciem programu przez uczestników. Niesamowite wrażenie wywarły na nas przypadki osób, które sceptycznie podchodziły do programu (wieloletni palacze), a dzisiaj promują go wśród innych i są zachwyceni jego skutecznością.

Jako przykład przytoczyć można jedną spośród wielu zebranych pozytywnych opinii uczestników:

„Kiedy dowiedziałam się o zakazie, jaki będzie wprowadzony, poczułam się jakby ukarana i trochę zaniepokojona. Dlatego bardzo dobrze, że zakład podjął decyzję, aby wesprzeć palaczy i im pomóc.

Paliłam jeszcze przed ślubem i nigdy nie próbowałam rzucić, bo myślałam, że nie potrafię. Mimo to zapisałam się na warsztaty, bo uważam, że jeśli ktoś daje nam szansę, to należy z niej skorzystać. Choć przyznam, że po cichu liczyłam na brak miejsc. Na szczęście miejsce było.

Kiedy okazało się, że wytrzymałam jeden dzień, stwierdziłam, że to możliwe i wytrzymam kolejne. Dziewczyny z brygady mnie namówiły, a potem mocno wspierały, szczególnie pierwszego dnia, gdy prosto z sesji musiałam iść do pracy. Nie palę już dwa miesiące i byłoby mi wstyd, gdybym znów zaczęła. Ponieważ w domu nikt nie pali, córki i mąż są dumni, że daję radę”.

Również pracownicy niepalący życzliwie postrzegają ten program. Z reguły nie manifestują swojego stanowiska w tej sprawie. Wyczuwam jednak sympatię z ich strony w stosunku do tego typu inicjatyw podejmowanych przez zakład.

Pracownicy zostali poinformowani o projekcie drogą e-mailową oraz poprzez ogłoszenia, plakaty i ulotki przygotowane przez Allen Carr’s Easy Way Polska. Bezwzględnie przestrzegaliśmy zaleceń naszego partnera dotyczących komunikacji z pracownikami. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na zasadę dobrowolności zgłoszeń i powstrzymanie się od bezpośredniego zachęcania potencjalnych uczestników, tak aby była to ich indywidualna, dojrzała decyzja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama