Kategorie

W jaki sposób „głaski” wpływają na budowanie dobrej atmosfery w zespole i zwiększanie jego skuteczności?

Anna Niemczyk
Mój szef nigdy nie mówi nam, czy pracujemy dobrze czy źle. Twierdzi, że skoro jesteśmy menedżerami, którzy oceniają pracowników, to musimy umieć oceniać się sami. A nam pomimo wszystko brakuje jego uwag. Uważamy, że się nami nie interesuje. Czy wyolbrzymiamy problem i nie powinniśmy dopominać się informacji od niego?

Znaki rozpoznania są formą przekazania informacji drugiej stronie w taki sposób, aby miała szansę zauważyć, że po prostu odnotowaliśmy jej obecność. W jakikolwiek sposób – pozytywny lub negatywny. Wszystkie informacje, jakie sobie wzajemnie przekazujemy, a także forma, w jakiej to robimy, stają się znakami rozpoznania.

Dwukierunkowe głaskanie

Każda informacja przekazana drugiej osobie jest określona jako stroke. W języku angielskim słowo to posiada dwa teoretycznie wykluczające się znaczenia. Pierwsze znaczenie to „pogłaskać”, drugie „uderzyć” – i to nagle, często bez ostrzeżenia. I tak właśnie należy rozumieć pojęcie znaków rozpoznania – każdy z nas może przekazywać je innym na dwa różne sposoby. W sposób pozytywny (wtedy będziemy mieli do czynienia z pozytywnymi znakami rozpoznania) oraz w sposób ewidentnie negatywny (a wtedy pojawią się negatywne znaki rozpoznania). Możemy więc przyjąć, że podstawową jednostką miary przekazywania informacji drugiej osobie są „głaski” rozumiane zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. To, w jaki sposób szef przekazuje podwładnym „głaski”, jest z reguły kluczowe dla ich poczucia wartości w pracy, a w konsekwencji dla motywacji.

Fakty, nie ogólniki

Reklama

Przekazując pracownikom, podwładnym, współpracownikom pozytywne znaki rozpoznania, informujemy ich o kompetencjach, które cenimy. Pokazujemy, że pracownicy wpływają na efektywną pracę. To często również okazja do przekazania osobistego uznania. W pracy niekoniecznie muszą to być znaki rozpoznania bezwarunkowe – „Jesteś moim najlepszym pracownikiem”. Brzmiałyby one często w taki sposób, że pracownik zamiast przyjąć przekazane mu osobiste uznanie zacząłby się dopatrywać jakiegoś drugiego dna w takiej pozytywnej wypowiedzi szefa. Pozytywny znak rozpoznania niech będzie okazją do powiedzenia przez szefa swojemu pracownikowi: „Doceniam Cię za...”. Warto mieć więc w zanadrzu konkretne przykłady i informację o pozytywnym efekcie takiego działania. Tak przekazywane pozytywne znaki rozpoznania rzeczywiście mają bezpośredni wpływ na motywację pracowników. Przywołują fakty, a nie ogólniki. Zatem zamiast „Jesteś moim najlepszym pracownikiem, bo nie mam z tobą żadnych problemów”, warto powiedzieć „Dzięki Twojemu punktualnemu wywiązywaniu się z obowiązków i przekazywaniu do mnie zawsze na czas raportu dotyczącego sprzedaży za dany miesiąc nie zalegamy jako zespół w przekazywaniu zbiorczej informacji do centrali”.

Znaki rozpoznania mogą być również przekazywane w sposób negatywny. „Z Tobą są same problemy”, „Czy Ty nigdy nie możesz najdrobniejszej sprawy sam załatwić od A do Z, jako jedyny w zespole masz wiecznie jakieś problemy”, „Twoje pomysły i tłumaczenia są niedorzeczne”. Tak też można przekazywać znak rozpoznania. Podwładny lub współpracownik często jeszcze długo po powrocie do domu będzie pamiętać o tak przekazanym „głasku”.


W poszukiwaniu emocji

Reklama

Wyobraźmy sobie, że szef nie przekazuje pozytywnych znaków rozpoznania, a negatywne nie mają nic wspólnego z konstruktywną krytyką. W zespole pomysły, które warto wprowadzić, zaczynają nagle być torpedowane, zanim jeszcze ktoś zdąży wypowiedzieć je do końca. Samoistnie zaczną tworzyć się podgrupy. A na zebraniach, na których powinno dojść do podjęcia ostatecznych decyzji, uczestnicy zaczynają marnować ogromną ilość czasu na omawianie spraw drugorzędnych i nieistotnych, tak jakby stali na straży cykającego jak bomba zegarowa konfliktu. Równocześnie każdy uczestnik zaczyna traktować zebrania jako miejsce, w którym pracę całego zespołu można wykorzystać jako możliwość do ukrytej autoprezentacji. Aż w końcu zaczyna dochodzić do bardzo delikatnych, a nawet mniej subtelnych ataków na kierownictwo. Patrząc na powyższe symptomy, można wyczuć zbliżający się albo już istniejący konflikt. Pracownicy, zamiast pracować zespołowo, rozpoczną poszukiwania na siłę osobistego uznania ze strony swoich przełożonych.

Obserwując taką sytuację, można powiedzieć, że pojawiły się wszystkie możliwe symptomy, które prędzej czy później doprowadzą do tego, że wiele osób w zespole zacznie coraz częściej korzystać z gier psychologicznych. Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie brakuje pozytywnych znaków rozpoznania, albo tam, gdzie szefowie wykazują totalną obojętność na wagę budowania relacji z pracownikami. Można mówić tu o największym paradoksie. Nie dostajemy pozytywnych „głasków”, dlatego prosimy chociaż o negatywne. Zawsze są one lepsze od obojętności i skrajnego formalizmu. Rozpoczynamy zatem gry, w których dostaniemy lub sami obdarzymy innych negatywnym znakiem rozpoznania. Dzięki temu ujawnią się chociaż skrywane emocje.

Wszyscy potrzebujemy znaków rozpoznania. Jeśli ich nie ma, zaczynamy prowokować konflikty i przedłużamy przerwy w pracy. W firmach, w których praca pozbawiona jest jakichkolwiek, chociaż najmniejszych, elementów uwzględniających emocjonalny czynnik, pojawiają się konflikty, a wydajność spada. Dlatego też pracownicy, którzy nie otrzymują chociaż najmniejszego zainteresowania ze strony szefów, wolą wystawić się na ryzyko. Przecież lepsze jest to, że szef zwróci im uwagę niż absolutny brak zainteresowania z jego strony.

UWAGA

Menedżer, który przekazuje podwładnemu pozytywne znaki rozpoznania, oprócz przekazywania uznania, przekazuje również uporządkowaną wizję współpracy pomiędzy nimi. Taka wypowiedź stwarza możliwość wypowiedzenia zarówno swoich oczekiwań, jak i własnej oceny, opinii, która w sposób jednoznaczny określa granice współpracy.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?