reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak znaleźć w sobie motywację, gdy szef jest wypalony zawodowo?

Jak znaleźć w sobie motywację, gdy szef jest wypalony zawodowo?

Od jakiegoś czasu obserwuję u mojego szefa niepokojące objawy: nie jest zainteresowany tym, co robimy jako zespół, pracuje nieefektywnie, bez zaangażowania i entuzjazmu. Nie podejmuje decyzji lub odwleka je w nieskończoność. Ponadto stał się bardzo drażliwy. Właściwie bardziej nam przeszkadza niż pomaga, bo swoim brakiem motywacji zaraża nas – podwładnych. Z jednej strony, chcielibyśmy być wobec niego lojalni, z drugiej, jego zachowanie sprawia, że i my nie jesteśmy efektywni. Nie wiemy, co jest powodem jego zniechęcenia – stres spowodowany spowolnieniem gospodarczym czy wypalenie zawodowe. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

Pomyśl o szefie

Menedżerowie należą do tej grupy zawodowej, która jest najbardziej podatna na wypalenie zawodowe. Co dzień walczą – zarówno ze stałą presją otoczenia na osiąganie coraz lepszych wyników, jak i z wyzwaniami, na które nie mają wystarczających zasobów (czasu, ludzi, pieniędzy, informacji). Jeśli dodamy do tego brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz stawianie sobie wysokich wymagań, otrzymujemy obraz człowieka, na którego często spada więcej niż jest w stanie unieść. Nie każdy menedżer potrafi precyzyjnie zidentyfikować moment, w którym się wypala i mało kto ma odwagę, aby w odpowiednim momencie coś z tym zrobić. Popatrzcie na swojego szefa jak na człowieka – nawet jeśli nie pokazuje tego po sobie, on też odczuwa stres, ma wahania, czy wszystkie jego decyzje i posunięcia są słuszne, i on też, być może, po powrocie do domu, nie może spać. Jeśli relacje pomiędzy wami a waszym przełożonym są dobre, możecie omówić tę sytuację. Ustalić, jakie decyzje, których on nie podejmuje, a których brak przeszkadza wam w pracy, możecie podejmować samodzielnie i na jakich zasadach. Zapytajcie, jakiego wsparcia od was oczekuje w trudnym dla siebie momencie. Z pewnością to doceni.

Wasze najważniejsze zadanie na teraz brzmi: zapobiec własnemu spadkowi motywacji. To zadanie zarówno pilne, jak i ważne. Warto też pamiętać o tym, że obserwowanie osoby wypalonej zawodowo (czy też czasowo zdemotywowanej) jest bardzo cennym doświadczeniem. Można wyciągnąć wiele wniosków, przydatnych w późniejszej pracy, na przykład wtedy, kiedy to wy będziecie szefami.

reklama

Czytaj także

Autor:

trener i konsultant AchieveGlobal

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama