Motywacja czy frustracja – oblicza kafeterii
REKLAMA
Kafeteria to pakiet świadczeń oferowany przez pracodawcę pracownikom w ramach wynagrodzenia do wysokości limitu przysługującego na danym stanowisku lub za wykonanie danego zadania. Powinien uwzględniać takie aspekty jak: wiek, płeć, stanowisko, staż pracy czy zainteresowania pracowników.
REKLAMA
Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie takiego pakietu wraz z pracownikami. Sposoby motywacji powinny odpowiadać ich oczekiwaniom, premiować najlepszych, budzić i wzmacniać pozytywne zachowania. Systemy takie muszą być dostosowane do rangi firmy, jej kultury organizacyjnej czy polityki personalnej. Zależą również od całej masy czynników: sytuacji na rynku pracy, pochodzenia firmy, jej struktury, kultury funkcjonowania rynku, a nawet kultury narodowej. Dofinansowanie wypoczynku, kursy zawodowe, językowe, dopłaty do wyżywienia czy bony podarunkowe to wierzchołek góry możliwości, jakie daje kafeteria. Należy jednak pamiętać, że pracownik mający problemy z utrzymaniem rodziny nie będzie zadowolony otrzymując karnet na zabiegi SPA. Najlepsza bowiem kafeteria nie zastąpi wynagrodzenia na odpowiednim poziomie.
System kafeteryjny jest dość wymagający i kosztowny. Prawidłowo przygotowany daje bogaty wybór. Wiąże się to z bezustannym administrowaniem. Konieczne jest opracowywanie coraz to nowych propozycji odpowiadających potrzebom pracowników (badanie potrzeb), negocjowanie z dostawcami świadczeń. Przy większej ilości pracowników wymaga stworzenia dodatkowego etatu w firmie. Może spowodować nawet wzrost kosztów, a nie gwarantuje wzrostu motywacji.
System kafeteryjny stawia pracownika przed koniecznością dokonania wyboru. Większość ludzi woli nie stracić niż zyskać. Podjęcie decyzji: „Co wybrać, a z czego zrezygnować?” może okazać się trudne. Nawet po gruntownym przemyśleniu, zawsze następnego dnia pracownik może żałować dokonanego wyboru. To z kolei będzie powodowało frustrację ze źle dokonanego wyboru, zamiast przynieść zadowolenie z premii. Tego ryzyka nie da się uniknąć.
System kafeteryjny – frustracja czy motywacja? A może jedno i drugie?
Odpowiedź należy do Was.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat