REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywersyfikacja siły roboczej: Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy

Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy
Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W miarę jak nasza globalna społeczność staje się coraz bardziej zróżnicowana, znaczenie tworzenia bardziej reprezentatywnych miejsc pracy staje się coraz ważniejsze. Dywersyfikacja siły roboczej ma istotny wpływ na kulturę korporacyjną, innowację i sukces organizacji. 

W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego różnorodność i włączenie są tak istotne, jakie korzyści przynoszą firmom i jakie kroki można podjąć, aby stworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy.

Autopromocja

Dlaczego różnorodność jest ważna?

1. Bogactwo perspektyw: Różnorodność w miejscu pracy przynosi bogactwo perspektyw. Pracownicy o różnych tle kulturowym, etnicznym, płciowym i z różnymi doświadczeniami życiowymi przynoszą ze sobą różne sposoby myślenia i rozwiązywania problemów. To może prowadzić do bardziej kreatywnych i efektywnych rozwiązań biznesowych.

2. Lepsza obsługa klienta: W świecie coraz bardziej globalnym, firma z reprezentatywną siłą roboczą jest w stanie lepiej zrozumieć i obsłużyć różnorodne grupy klientów. To może przekładać się na większą lojalność klientów i wzrost zysków.

3. Pozyskiwanie i utrzymanie talentów: Firmy, które są znane z promowania różnorodności, przyciągają i zatrzymują bardziej różnorodny i utalentowany personel. Pracownicy czują się bardziej doceniani i zaangażowani, co wpływa na retencję.

4. Wzrost innowacyjności: Różnorodność w zespole może przyczynić się do wzrostu innowacyjności. Zróżnicowane grupy są bardziej skłonne do zadawania trudnych pytań i wyzwań status quo, co może prowadzić do tworzenia nowatorskich produktów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy?

1. Rozpocznij od zarządzania: Warto rozpocząć od zaangażowania najwyższych kierowniczych stanowisk w promowanie różnorodności i włączenia w firmie. Kierownictwo musi wyznaczyć jasne cele i wartości związane z różnorodnością.

2. Rozwijaj strategię rekrutacyjną: Wprowadź strategię rekrutacyjną, która promuje różnorodność. Rozważ używanie ślepych przesłuchań, które eliminują wszelkie dane osobowe kandydata z CV, które mogłyby wpłynąć na decyzje rekrutacyjne.

3. Programy szkoleniowe i świadomość: Organizuj programy szkoleniowe dotyczące różnorodności i włączenia dla pracowników. Pomóż pracownikom zrozumieć znaczenie różnorodności i jak tworzyć bardziej włączające środowisko pracy.

4. Dywersyfikacja zespołów: Staraj się tworzyć zespoły o różnorodnym składzie. Upewnij się, że różnorodność nie ogranicza się tylko do płci czy pochodzenia etnicznego, ale także do różnych umiejętności i doświadczeń.

5. Monitoruj postępy: Regularnie monitoruj postępy w dziedzinie różnorodności i włączenia. Analizuj dane dotyczące zatrudnienia i awansów, aby upewnić się, że organizacja osiąga swoje cele.

Dywersyfikacja siły roboczej to nie tylko kwestia sprawiedliwości społecznej, ale także kluczowy czynnik sukcesu biznesowego. Firmy, które tworzą bardziej reprezentatywne miejsca pracy, mają szansę na lepsze zrozumienie klientów, większą innowacyjność i przyciąganie najlepszego talentu. To wyzwanie, któremu firmy muszą sprostać, aby odnieść sukces w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

Różnorodność i włączenie to proces ciągły, który wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach organizacji. Jednak efektywna dywersyfikacja może przynieść znaczne korzyści zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Dlatego warto podjąć wysiłki na rzecz tworzenia bardziej reprezentatywnych miejsc pracy, które odzwierciedlają różnorodność naszego społeczeństwa i przyczyniają się do wzrostu naszych firm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA