REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywersyfikacja siły roboczej: Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy

Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W miarę jak nasza globalna społeczność staje się coraz bardziej zróżnicowana, znaczenie tworzenia bardziej reprezentatywnych miejsc pracy staje się coraz ważniejsze. Dywersyfikacja siły roboczej ma istotny wpływ na kulturę korporacyjną, innowację i sukces organizacji. 

W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego różnorodność i włączenie są tak istotne, jakie korzyści przynoszą firmom i jakie kroki można podjąć, aby stworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Dlaczego różnorodność jest ważna?

1. Bogactwo perspektyw: Różnorodność w miejscu pracy przynosi bogactwo perspektyw. Pracownicy o różnych tle kulturowym, etnicznym, płciowym i z różnymi doświadczeniami życiowymi przynoszą ze sobą różne sposoby myślenia i rozwiązywania problemów. To może prowadzić do bardziej kreatywnych i efektywnych rozwiązań biznesowych.

2. Lepsza obsługa klienta: W świecie coraz bardziej globalnym, firma z reprezentatywną siłą roboczą jest w stanie lepiej zrozumieć i obsłużyć różnorodne grupy klientów. To może przekładać się na większą lojalność klientów i wzrost zysków.

3. Pozyskiwanie i utrzymanie talentów: Firmy, które są znane z promowania różnorodności, przyciągają i zatrzymują bardziej różnorodny i utalentowany personel. Pracownicy czują się bardziej doceniani i zaangażowani, co wpływa na retencję.

4. Wzrost innowacyjności: Różnorodność w zespole może przyczynić się do wzrostu innowacyjności. Zróżnicowane grupy są bardziej skłonne do zadawania trudnych pytań i wyzwań status quo, co może prowadzić do tworzenia nowatorskich produktów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tworzyć bardziej reprezentatywne miejsca pracy?

1. Rozpocznij od zarządzania: Warto rozpocząć od zaangażowania najwyższych kierowniczych stanowisk w promowanie różnorodności i włączenia w firmie. Kierownictwo musi wyznaczyć jasne cele i wartości związane z różnorodnością.

2. Rozwijaj strategię rekrutacyjną: Wprowadź strategię rekrutacyjną, która promuje różnorodność. Rozważ używanie ślepych przesłuchań, które eliminują wszelkie dane osobowe kandydata z CV, które mogłyby wpłynąć na decyzje rekrutacyjne.

3. Programy szkoleniowe i świadomość: Organizuj programy szkoleniowe dotyczące różnorodności i włączenia dla pracowników. Pomóż pracownikom zrozumieć znaczenie różnorodności i jak tworzyć bardziej włączające środowisko pracy.

4. Dywersyfikacja zespołów: Staraj się tworzyć zespoły o różnorodnym składzie. Upewnij się, że różnorodność nie ogranicza się tylko do płci czy pochodzenia etnicznego, ale także do różnych umiejętności i doświadczeń.

5. Monitoruj postępy: Regularnie monitoruj postępy w dziedzinie różnorodności i włączenia. Analizuj dane dotyczące zatrudnienia i awansów, aby upewnić się, że organizacja osiąga swoje cele.

REKLAMA

Dywersyfikacja siły roboczej to nie tylko kwestia sprawiedliwości społecznej, ale także kluczowy czynnik sukcesu biznesowego. Firmy, które tworzą bardziej reprezentatywne miejsca pracy, mają szansę na lepsze zrozumienie klientów, większą innowacyjność i przyciąganie najlepszego talentu. To wyzwanie, któremu firmy muszą sprostać, aby odnieść sukces w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

Różnorodność i włączenie to proces ciągły, który wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach organizacji. Jednak efektywna dywersyfikacja może przynieść znaczne korzyści zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Dlatego warto podjąć wysiłki na rzecz tworzenia bardziej reprezentatywnych miejsc pracy, które odzwierciedlają różnorodność naszego społeczeństwa i przyczyniają się do wzrostu naszych firm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA