REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja. Rewolucja na rynku pracy jeszcze nie teraz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AI radykalnie zmieni sposób wykonywania pracy i wymagania kompetencyjne w przypadku aż ok. 44 proc. stanowisk
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaledwie w pięć miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30%. Duże zainteresowanie AI nie przekłada się jednak jeszcze tak mocno na segment white-collar, gdzie liczba podobnych ofert od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r., stanowi ok. 1% wszystkich ogłoszeń. Względem analogicznego okresu sprzed roku (grudzień 2021–czerwiec 2022) widać wzrost na poziomie 0.33 pp. I choć nie jest to imponujący przyrost, to trend powoli zaczyna być widoczny.

ChatGPT wprowadził sporo zamieszania na rynku pracy. Jedni obawiają się, że narzędzia AI zabiorą pracę wielu specjalistom, inni upatrują w nich szans na optymalizację zadań i większą efektywność pracy. Nie bez powodu na zachodzie umiejętność korzystania z ChataGPT została okrzyknięta najgorętszym obecnie skillem zawodowym. 

REKLAMA

Z badań Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że AI radykalnie zmieni sposób wykonywania pracy i wymagania kompetencyjne w przypadku aż ok. 44 proc. stanowisk (The future of jobs report 2023, World Economic Forum). Na podstawie danych portalu pracy RocketJobs.pl, skierowanego do pracowników biurowych, można wnioskować, że w Polsce ten trend dopiero kiełkuje, ale pracodawcy zaczynają doceniać tego rodzaju kompetencje.

Popyt na kompetencje AI w segmencie white-collar

Branżami, w których szczególnie widać zainteresowanie pracodawców umiejętnościami związanymi z AI są marketing (zwłaszcza kategorie content, copywriting i SEO), sprzedaż, BI & Data oraz motoryzacja i automatyka. Najczęściej w wymaganiach pracodawców pojawiają się oczekiwania znajomości najnowszych platform opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Midjourney oraz ChatGPT.

odsetek ofert z wymaganymi kompetencjami AI

Odsetek ofert pracy z wymaganymi kompetencjami AI

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Wśród pożądanych kompetencji pojawiały się także umiejętności dot. programowania chatbotów i uczenia maszynowego (a dokładnie wdrażania go w produkcji). Aż 42% analizowanych ofert zawierało wymagania związane z prompt engineering – procesem tworzenia specjalnych zdań i sekwencji, które służą do zadawania pytań lub wprowadzania informacji do systemów opartych na sztucznej inteligencji.

Warto również zauważyć, że kategoriami, w których w ciągu ostatniego półrocza nie było żadnej oferty wymagającej choćby podstawowej znajomości rozwiązań AI, są media i consulting. W porównaniu z wynikami za pierwsze półrocze 2022 roku, największa zmiana w liczbie ofert pracy ze znajomością AI dokonała się w kategorii SEO, co nie dziwi, ponieważ obszar ten wykazywał się zawsze wysoką skłonnością do adopcji rozwiązań automatyzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adopcja rozwiązań AI na rynku pracy biurowej postępuje, ale na ten moment jeszcze nie przekłada się mocno na wymagania pracodawców. Nie oznacza to jednak, że pozostają oni obojętni na rozwój technologii. Medialny boom powoduje, że aktualnie coraz więcej osób z ciekawości korzysta z ChatGPT i rozwiązań sztucznej inteligencji generujących grafiki. Zyskują świadomość, że można ich używać do usprawnienia swojej pracy. To jest idealny czas na rozwój kompetencji w tym zakresie po stronie kandydatów, bo uzyskują przewagę na rynku. Jednocześnie to doskonały czas dla pracodawców, by wdrażać rozwiązania AI do bieżących zadań i zyskiwać nie tylko operacyjnie, ale także wizerunkowo, jako nowoczesna firma śledząca trendymówi Justyna Krzewska, Recruitment Team Leader w Just Join IT i RocketJobs.pl.

Potencjał wykorzystania ChatGPT w pracy

REKLAMA

Najnowsza technologia Open AI z pewnością będzie miała wpływ na kształt rynku pracy. W USA już teraz 90% amerykańskich liderów biznesu twierdzi, że posiadanie doświadczenia z ChatGPT jest plusem dla osób poszukujących pracy (Badanie Resume Builder przeprowadzone wśród 1000 managerów w US). Ponadto prawie połowa (49%) firm korzysta już z narzędzia w regularnej pracy. Dzięki aplikacji można wykonać wysokiej jakości pracę w dużo krótszym czasie i oszczędzić sobie obciążenia powtarzalnymi zadaniami. Jednak istnieją też zagrożenia.

AI generuje syntezę tego, co znajdzie w internecie, pełnym fałszywych informacji, co niesie za sobą ryzyko powielania fake newsów. Dlatego korzystanie z niej wymaga określonych kompetencji, szczególnie w kontekście weryfikowania prawdziwości danych. Cenione przez pracodawców będą na pewno krytyczne myślenie i zdolności analityczne. Umiejętność mądrego korzystania ze sztucznej inteligencji jest z pewnością atutem i będzie podnosić wartość pracownika na konkurencyjnym rynkudodaje Justyna Krzewska.

Just Join IT to najszybciej rozwijający się bootstrap startup w Polsce i jeden z liderów rynku pracy. Jest właścicielem dynamicznie rosnących portali pracy justjoin.it, RocketJobs.pl oraz hellohr.pl. W 2022 r. serwisy odwiedziło łącznie ponad 10 mln osób, a zamieszczone w nich ogłoszenia o pracę wyświetlono ponad 100 mln razy. Z usług spółki skorzystało dotychczas kilkanaście tysięcy firm, poszukujących najlepszych pracowników z obszaru IT oraz white collar na całym świecie. 

Zobacz także: Sztuczna inteligencja

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA