| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli było nagłe, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności będącej podstawą ubezpieczenia.

Trzeba jeszcze raz podkreślić, że ubezpieczony, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie ma prawa do świadczeń z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Z ORZECZNICTWA SĄDÓW

• Udanie się przez pracownika w czasie pracy do lekarza w celu uzyskania porady w związku z występującymi dolegliwościami oraz stwierdzenia zdolności lub jej braku do dalszego wykonywania pracy w tym dniu nie może być uznane za załatwianie wyłącznie spraw osobistych. Jeżeli w drodze do lekarza pracownik ten ulegnie wypadkowi, zaistniałe zdarzenie spełnia przesłanki wypadku w drodze z pracy - wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 19 kwietnia 2000 r., III AUa 1823/99, Pr. Pracy 2001/6/44.

• Pracownik odbywający drogę do pracy lub z pracy własnym samochodem nie przerywa tej drogi, jeśli usuwa usterkę samochodu i w trakcie tej czynności ulega wypadkowi. Zdarzenie jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy niezależnie od tego, do kogo należał teren, na którym nastąpiło - wyrok SN z 22 stycznia 1989 r., II UKN 462/97, OSNP 1999/1/23.

• Nieznaczne wydłużenie drogi do pracy ze względu na jej dogodniejszy dla pracownika przebieg nie stoi na przeszkodzie w uznaniu zdarzenia za wypadek w drodze do pracy w rozumieniu - wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 10 kwietnia 2002 r., III AUa 163/02, OSAB 2002/2-3/36.

PRZYKŁAD: POBICIE PODCZAS DROGI Z PRACY

Pracownica wracająca bezpośrednio z pracy do domu została napadnięta na klatce schodowej swojego bloku i w następstwie tego zdarzenia doznała obrażeń ciała. Została pobita na tle nieporozumień sąsiedzkich. Wypadek, któremu wracający z pracy pracownik uległ na klatce schodowej budynku wielomieszkaniowego, przed wejściem do własnego mieszkania, jest wypadkiem w drodze z pracy do domu (wyrok SN z 24 stycznia 1997 r., II UKN 57/96, OSNP 1997/18/347). Pobicie pracownicy odbywającej drogę z pracy do domu jest wypadkiem w drodze z pracy, bez względu na przyczynę pobicia (por. uchwała SN z 7 listopada 1980 r., III UZP 9/80, OSNC 1981/5/73). Wyjaśnić jednak trzeba, że gdy pracownik przerywa drogę do pracy lub z pracy i wdaje się w bójkę, to będzie to przerwa nieuzasadniona życiowo i brak będzie podstawy do uznania, że wypadek nastąpił w drodze do pracy czy z pracy.

PRZYKŁAD: WYPADEK A SPOŻYCIE ALKOHOLU

Roman C. i jego kolega po zakończeniu pracy - po godzinie 18.00 byli odwożeni do domu samochodem stanowiącym własność pracodawcy. W czasie jazdy spożywali alkohol. Około godziny 19.00 Roman C. wysiadł jak zwykle w okolicach wiaduktu kolejowego z zamiarem udania się do domu. W czasie przechodzenia na drugą stronę drogi został potrącony przez samochód i poniósł śmierć na miejscu. W chwili śmierci znajdował się w stanie nietrzeźwości. ZUS odmówił prawa do renty rodzinnej członkom jego rodziny z uwagi, że droga z pracy do domu została przerwana na spożycie alkoholu. Inne zdanie wyraził sąd w postępowaniu odwoławczym. Jego zdaniem mimo, iż niewątpliwie nietrzeźwość przyczyniła się do zaistnienia śmiertelnego wypadku, to nie ma to wpływu na uznanie wypadku za wypadek w drodze z pracy do domu oraz na prawo do renty rodzinnej. Fakt, iż w trakcie podróży pracownik spożywał alkohol, w żaden sposób nie wpływa na kwalifikację prawną zdarzenia, które miało miejsce podczas kontynuowania najkrótszej drogi do domu, jako wypadku w drodze z pracy - w sytuacji gdy Roman C. fizycznie nie przerwał w żadnym momencie tejże drogi (wyrok SA w Lublinie z 18 lipca 2006 r., III AUa 1553/05, OSA 2007/8/15). Z uwagi na to, że Roman C. spełniał warunki do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, a członkowie jego rodziny warunki wymagane od nich do nabycia prawa do renty rodzinnej, ZUS musiał przyznać im to świadczenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »