reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Sprawozdanie o warunkach pracy GUS Z-10 do 15 lutego

Sprawozdanie o warunkach pracy GUS Z-10 do 15 lutego

GUS Z-10 czyli sprawozdanie o warunkach pracy składa się do 15 lutego 2021 r. Dotyczy warunków pracy w zakładzie w 2020 r. Kto składa druk Z-10? Jak złożyć formularz? Co grozi za niedotrzymanie terminu? Pobierz dokument.

Kto składa?

Do obowiązków pracodawców należą tzw. obowiązki informacyjne. Jednym z nich jest obowiązek złożenia sprawozdania na temat warunków, jakie panowały w zakładzie pracy w roku poprzednim. Zobligowani do złożenia sprawozdania o warunkach pracy są pracodawcy zatrudniający pracowników w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznym dla zdrowia oraz inne zobowiązane do tego podmioty zatrudniające. Przy podawaniu danych należy brać pod uwagę jedynie pracowników zatrudnionych przez dany podmiot na podstawie umowy o pracę.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Do kiedy?

Druk Z-10 składa się za rok poprzedni, a więc 2020 r., do dnia 15 lutego roku bieżącego, a więc 2021. Co jeśli zobowiązany podmiot nie zdąży przekazać sprawozdania w wyznaczonym terminie? Przepisy prawne przewidują możliwość nałożenia na niego kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. To samo dotyczy składania dokumentu z fałszywymi danymi.

Jak złożyć druk Z-10?

Sprawozdanie Z-10 co do zasady składa się za pośrednictwem internetu. Dopuszcza się formę pisemną dla podmiotów zatrudniających do 5 pracowników. Jeśli taki pracodawca chce skorzystać z formy pisemnej, musi wcześniej zgłosić to do urzędu statystycznego. Składając formularz elektronicznie, należy zrobić to na profilu zakładu pracy w portalu sprawozdawczym GUS.

Formularz GUS Z-10

GUS Z-10

Sprawozdanie o warunkach pracy

POBIERZ: GUS Z-10 (2020) Sprawozdanie o warunkach pracy za 2020 rok

Formularz zawiera również szczegółowe objaśnienia, jak należy go wypełnić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama