REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zmianie przepisów Sanepid może karać za palenie papierosów

Anna Bejka

REKLAMA

Od 14 lipca 2010 r. funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają prawo karać pracowników, którzy palą wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazem, oraz pracodawców, którzy dopuszczają na podległym im terenie do palenia tych wyrobów wbrew zakazowi. Zmieniono też kompetencję Sanepidu w zakresie karania za naruszenie przepisów ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Prezes RM zmienił rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zmiany dotyczą głównie § 2 tego rozporządzenia, który wskazuje, za jakie wykroczenia funkcjonariusze organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają uprawnienia do nakładania mandatów.

REKLAMA

Autopromocja

Mandaty za palenie papierosów

Nową kompetencją funkcjonariuszy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest nadanie im uprawnienia do karania mandatem karnym na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej ustawa o ochronie zdrowia). Chodzi o osoby palące wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami oraz osoby dopuszczające na podległym im terenie do palenia tych wyrobów. Zakres zakazu palenia reguluje art. 5 ustawy o ochronie zdrowia. Przepis ten zabrania palenia wyrobów tytoniowych poza wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi pomieszczeniami:

 • w zakładach opieki zdrowotnej,
 • w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
 • w zakładach pracy oraz innych obiektach użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych – poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.

Oznacza to, że funkcjonariusze Sanepidu będą mogli ukarać mandatem np. pracowników, którzy palą papierosy na terenie zakładu w miejscach niedozwolonych.


WAŻNE!

Sanepid może ukarać mandatem pracowników za palenie tytoniu w miejscach niedozwolonych na terenie zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandatem będzie można również ukarać pracodawców, którzy dopuszczają do palenia tytoniu w miejscach niedozwolonych na terenie zakładu pracy, którym zarządzają. Wysokość mandatu za te naruszenia przepisów wynosi do 500 zł.

Zmiana kompetencji Sanepidu od 15 listopada 2010 r.

Od 15 listopada 2010 r. nastąpi kolejna zmiana możliwości karania przez Sanepid mandatami w związku z paleniem papierosów w miejscach niedozwolonych. Tego dnia wejdzie w życie zmiana ustawy o ochronie zdrowia. W wyniku tej nowelizacji zostaną rozszerzone ograniczenia w paleniu papierosów. Ta nowelizacja wprowadza przepisy zabraniające palenia wyrobów tytoniowych m.in.:

 1. na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 2. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 3. na terenie uczelni,
 4. w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
 5. w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
 6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Prawdopodobnie w związku z wejściem w życie od 15 listopada 2010 r. nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego znowu zostanie zmienione. Bez tej zmiany inspektorzy Sanepidu stracą prawo do karania mandatami osób palących papierosy wbrew zakazowi. Od 15 listopada 2010 r. podstawą do ukarania osób palących wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami będzie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który nie jest wymieniony jako podstawa prawna do wymierzenia mandatu przez inspektora Sanepidu.


Mandaty za źle oznaczone detergenty

Sanepid uzyskał kompetencje do wymierzenia mandatu w przypadku naruszenia art. 34e ustawy o substancjach i preparatach chemicznych. Przepis ten dotyczy producenta, w rozumieniu art. 2 pkt 10 rozporządzenia nr 648/2004 (chodzi o osobę fizyczną lub prawną odpowiedzialną za wprowadzenie do obrotu detergentu bądź środka powierzchniowo czynnego do detergentów), który:

 • wbrew przepisom art. 11 ust. 2–6 rozporządzenia nr 648/2004 wprowadza do obrotu detergent bez wymaganego oznakowania albo niewłaściwie oznakowany, w szczególności nie umieszcza wymaganych informacji na opakowaniach detergentów lub w dokumentacji towarzyszącej detergentom transportowanym luzem,
 • wbrew przepisowi art. 9 rozporządzenia nr 648/2004 nie udostępnia na żądanie Inspektora do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych albo personelu medycznego wymaganych informacji,
 • wbrew przepisowi załącznika VII D do rozporządzenia nr 648/2004 nie udostępnia wymaganych informacji na stronie internetowej.

Mandaty za złamanie przepisów chroniących przed chorobami zakaźnymi

Sanepid ma obecnie kompetencje do karania mandatami naruszeń art. 50–53 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dotyczy to m.in.:

 • nieprzestrzegania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi,
 • niedotrzymywania wymagań higieniczno-sanitarnych,
 • niepodejmowania działań przeciw szerzeniu się zakażeń szpitalnych,
 • przeprowadzania szczepień ochronnych bez uprawnień.

Podstawa prawna

 • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. Nr 114, poz. 766),
 • art. 96 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA