REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP
Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

REKLAMA

REKLAMA

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

Czym jest hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe – co powinno być pierwszą kluczową informacją przekazywaną pracownikom wraz z nowym sprzętem.

Autopromocja

Regulamin BHP dot. poruszania się na hulajnogach w miejscu pracy

Ze względu na to, że pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:

 • organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;

 • zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

 • wydawać polecenia usunięcia uchybień w zakresie nie przestrzegania BHP oraz kontrolować wykonanie tych poleceń;

 • reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy;

 • zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy.

Celem ustalenia transparentnych zasad BHP w zakresie poruszania się na hulajnogach w miejscu pracy, w zakładzie pracy mógłby obowiązywać w tym zakresie regulamin, jasno wskazujący nie tylko zasady używania hulajnóg elektrycznych, ale również czynności niedozwolone. 

Należy określić m.in.:

 1. ciągi, którymi można się poruszać z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz uwzględniając innych uczestników ruchu - pieszych i pojazdy;

 2. maksymalną prędkość poruszania się na hulajnodze oraz dozwolone miejsca i sposób ich pozostawiania. Co do maksymalnej prędkości warto ustawić ograniczenia, tak aby pracownicy nie mogli przekraczać bezpiecznej bariery.

 3. z punktu widzenia bezpieczeństwa szczególnie problematyczne jest sygnalizowanie zamiaru skrętu, ponieważ nie wszystkie hulajnogi posiadają kierunkowskaz, natomiast wskazywanie kierunku jazdy poprzez wystawienie ręki, jak ma to miejsce w przypadku rowerzystów, może spowodować utratę równowagi i w konsekwencji upadek. Warto więc już na etapie wyboru hulajnóg dla pracowników rozważyć zakup tych z kierunkowskazami bądź ewentualnie możliwość dodatkowego ich zakupu oraz montażu;

 4. kolejna kwestia powinna więc dotyczyć zabezpieczenia przed upadkiem i urazem głowy, czyli jazdy w kasku. Chociaż przepisy nie nakładają obowiązku posiadania kasku zarówno podczas jazdy rowerem, jak i hulajnogą, warto uwzględnić ten aspekt w wewnętrznym regulaminie z uwagi na ewentualne konsekwencje upadku na betonowej powierzchni;

 5. warto ująć w regulaminie również informacje dot. bezpiecznego odstępu podczas manewru wymijania;

 6. istotne jest również, aby jasno wskazać, jakie czynności oraz zachowania są zabronione – np. przewożenie innych osób bądź ładunku czy, co oczywiste, jazda w stanie nietrzeźwości – wskazuje Karolina Garbowicz, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting. 

Wypadki na hulajnogach i urazy

Przykład
W ciągu trzech lat (2017-2020) The International Association of Dental Traumatology (IADT) badało rodzaj urazów, z którymi zgłaszali się pacjenci po wypadkach na hulajnodze. Okazuje się, że:
 • urazy twarzoczaszki dotyczyły aż 48,8% wszystkim pacjentów, najczęściej była to rana szarpana;

 • na drugim miejscu - 39,2% wszystkich urazów twarzoczaszki - znajdował się wstrząs mózgu. 

Parkowanie hulajnóg i przechowywanie

Kolejnym aspektem, nad którym należy się zastanowić wybierając hulajnogi elektryczne jako sposób transportu po zakładzie czy też centrach logistycznych, jest stworzenie bezpiecznego miejsca ich pozostawiania. - Może być to wyznaczony parking dla rowerów lub specjalnie stworzony parking dla hulajnóg oznakowany znakiem poziomym. Pamiętajmy, że nie wolno jej zostawiać w miejscu utrudniającym poruszanie się pieszym czy też kierowcom. Dlatego warto opracować również regulamin parkingu i wskazać wszystkie kwestie związane ze sposobem pozostawiania hulajnóg, czasem ich parkowania oraz instrukcją ładowania jedynie we wskazanych i przystosowanych do tego miejscach – tak, aby nie było to kwestią sporną w procesie uzyskania ubezpieczenia w konsekwencji ewentualnego pożaru – dodaje Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA