REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Quady w pracy - czy drgania są szkodliwe dla pracowników?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Quady w pracy - czy drgania są szkodliwe dla pracowników?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Quady w pracy czy też motocykle - czy drgania są szkodliwe dla pracowników? Czy powinno się wykorzystywać quady np. w pracy pracowników służb ratowniczych, straży leśnej, policji, straży granicznej czy pożarnej? Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) udostępnił badania i zalecenia w zakresie bezpiecznej i higienicznej pracy z wykorzystaniem quadów. Temat jest istotny, ponieważ to pracodawca jest odpowiedzialny za BHP i ryzyko ponoszone w zw. z wypadkami przy pracy czy chorobami zawodowymi.
rozwiń >

Quady w pracy

Quady, tzw. „wszędołazy”, „czterokołowce” lub ATV (all-terrain vehicle) to otwarte, czterokołowe pojazdy przeznaczone do przemieszczania się po różnego rodzaju nawierzchniach (utwardzonych i nieutwardzonych) oraz terenach nieprzejezdnych dla innych pojazdów.

REKLAMA

Autopromocja

Quady wykorzystywane są też w pracy pracowników, np.  w służbach ratowniczych, straży leśnej, policji, straży granicznej czy pożarnej. Niekiedy jest to szybszy i bardziej efektywny sposób poruszana się i dotarcia w dane miejsce.

Ważne
QUADY MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA PRACOWNIKÓW

Jak wykazuje CIOP Poruszanie się quadami, szczególnie w trudnym terenie, np. w lesie czy na drogach szutrowych niesie za sobą ryzyko podwyższonej ekspozycji na drgania ich użytkowników oraz wynikającego z niej narażenia na utratę zdrowia lub negatywnych skutków funkcjonalnych. Dotychczasowe rozpoznanie tych zagrożeń jest bardzo ograniczone, m. in. ze względu na niestandardowy sposób użycia takich pojazdów (jako środek pracy) i wymagania dotyczące wyposażenia pomiarowego.

Dobór sprzętu przez pracodawcę

To pracodawca musi zdecydować jaki quad kupić, mając na uwadze warunki w jakich będzie wykorzystywany. Przykładowo w miejscach, gdzie jazda quadem będzie odbywać się w lekkim terenie, gdzie nie potrzeba specjalistycznego sprzętu dobrze sprawdzi się quad z napędem 2x4. Z kolei, już w trudniejszym terenie, charakteryzującym się dużymi nierównościami, a nawet podmokłym podłożem, lepiej sprawdzi się quad z napędem na cztery koła. Znaczenie ma także moc silnika. W konsekwencji ryzyko doboru sprzętu, jego własćiwego wykorzystywania i konserwacji spoczywa na pracodawcy. 

Drgania mechaniczne wywoływane przez quady

W CIOP przeprowadziło prace i udostępniło badania dot. oceny narażenia na drgania mechaniczne pracowników wykorzystujących na stanowisku pracy pojazdy terenowe. W szczególności zbadano w jaki sposób drgania mechaniczne wpływają na kończyny górne pracowników.  

Jak podaje CIOP, wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

na stanowiskach pracy związanych z wykorzystywaniem pojazdów ATV mogą występować znaczne przekroczenia wartości dopuszczalnych dla drgań działających w sposób ogólny i przez kończyny górne. Na takich stanowiskach pracy należy podjąć profilaktykę pierwszej fazy (tzw. pierwotną), która ma na celu zapobieganie rozwojowi chorób powodowanych działaniem drgań. Tego typu profilaktyka polega na ograniczeniu ekspozycji osób narażonych na czynniki szkodliwe poprzez m.in. kontrolowanie przyczyn ryzyka.

Podczas badań analizowane były i zarejestrowane jednocześnie sygnały czasowe przyspieszeń drgań działających w sposób ogólny (w trzech kierunkach: x, y, z) i sygnałów przyspieszeń drgań działających przez kończyny górne (w trzech kierunkach: x, y, z).

Wypadek przy pracy i choroba zawodowa ze względu na poruszanie się quadem

To pracodawca jest odpowiedzialny za BHP i ryzyko ponoszone w zw. z wypadkami przy pracy czy chorobami zawodowymi. Przy nadmiernym użytkowaniu quadów może dojść do utraty zdolności tłumienia drgań przez amortyzator, co się wiąże z przekazywaniem większych drgań do organizmu użytkownika pojazdu. W zależności od pojazdu typy amortyzatorów są różne więc sposób oddziaływania na organizm też może być różny.

Pracownicy powinni być informowani o narażeniu na drgania na ich stanowiskach pracy i wynikach oceny ryzyka zawodowego,  a także o podejmowanych działaniach zmierzających do ograniczenia tego narażenia.

Co bardzo ważne, pracodawca powinien utrzymywać pojazdy w jak najlepszym stanie technicznym. Powinien na bieżąco kontrolować stan techniczny quadów, remontować je, prowadzić konserwację i modernizację. Dlaczego? Odpowiedź jest jasne, drgania w quadach często wynikają z uszkodzeń powstających w wyniku eksploatacji.

Informowanie i instruowanie - jazda na quadach

Istotne jest prowadzenie przez pracodawcę działań informacyjnych i szkolenie pracowników w zakresie poprawnego i bezpiecznego obsługiwania quadów.

Przykład
Ból, dolegliwości, badania okresowe - jazda na quadzie

Negatywny wpływ na kręgosłup pracownika pogłębia niewłaściwa pozycja kierowcy pojazdu lub zbyt długi czas jazdy quadem.

Kiedy pojawi się ból w obszarze kręgów lędźwiowych, drętwienie w kończynach dolnych i górnych lub odczuwanie zmniejszenia siły mięśni - pracownik natychmiast powinien poinformować o tym pracodawcę, udać się do lekarza i wykonać badania okresowe.

Jakie są zalecenia profilaktyczne co do użytkowania quadów w pracy?

Jak wskazuje CIOP, uwzględniając sposób oddziaływania drgań na organizm człowieka, można wyróżnić:

źródła drgań o działaniu ogólnym (przenikających do organizmu człowieka przez nogi, miednicę, plecy):

  • podłogi, podnóżki, elementy sterowania obsługiwane stopami,
  • siedzisko,

źródła drgań działających przez kończyny górne:

  • kierownice,
  • dźwignie sterujące.
Ważne
PRĘDKOŚĆ I RODZAJ POWIERZNI

Jednym z głównych czynników generacji dużych amplitud drgań w quadach jest rodzaj nawierzchni oraz prędkość, z jaką się po niej porusza pojazd

Zarówno ze względu na ochronę zdrowia jak i bezpieczeństwo pracy niezwykle istotna jest kontrola i odpowiednia organizacja czasu pracy, a więc i czasu narażenia na drgania. Nie przekraczanie dopuszczalnych czasów pracy ma szczególne znaczenie w sytuacjach gdy zmęczenie potęgowane działaniem drgań może doprowadzić do wypadków. Konieczne jest opracowanie i przestrzeganie odpowiednich harmonogramów pracy, gwarantujących pracownikom dostateczną ilość przerw na odpoczynek. Reakcja organizmu człowieka na drgania zależy także od warunków klimatycznych, dlatego pracownicy powinni mieć zapewnioną ochronę przed niską temperaturą i dużą wilgotnością otoczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA