REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Quady w pracy - czy drgania są szkodliwe dla pracowników?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Quady w pracy - czy drgania są szkodliwe dla pracowników?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Quady w pracy czy też motocykle - czy drgania są szkodliwe dla pracowników? Czy powinno się wykorzystywać quady np. w pracy pracowników służb ratowniczych, straży leśnej, policji, straży granicznej czy pożarnej? Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) udostępnił badania i zalecenia w zakresie bezpiecznej i higienicznej pracy z wykorzystaniem quadów. Temat jest istotny, ponieważ to pracodawca jest odpowiedzialny za BHP i ryzyko ponoszone w zw. z wypadkami przy pracy czy chorobami zawodowymi.
rozwiń >

Quady w pracy

Quady, tzw. „wszędołazy”, „czterokołowce” lub ATV (all-terrain vehicle) to otwarte, czterokołowe pojazdy przeznaczone do przemieszczania się po różnego rodzaju nawierzchniach (utwardzonych i nieutwardzonych) oraz terenach nieprzejezdnych dla innych pojazdów.

Autopromocja

Quady wykorzystywane są też w pracy pracowników, np.  w służbach ratowniczych, straży leśnej, policji, straży granicznej czy pożarnej. Niekiedy jest to szybszy i bardziej efektywny sposób poruszana się i dotarcia w dane miejsce.

Ważne
QUADY MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA PRACOWNIKÓW

Jak wykazuje CIOP Poruszanie się quadami, szczególnie w trudnym terenie, np. w lesie czy na drogach szutrowych niesie za sobą ryzyko podwyższonej ekspozycji na drgania ich użytkowników oraz wynikającego z niej narażenia na utratę zdrowia lub negatywnych skutków funkcjonalnych. Dotychczasowe rozpoznanie tych zagrożeń jest bardzo ograniczone, m. in. ze względu na niestandardowy sposób użycia takich pojazdów (jako środek pracy) i wymagania dotyczące wyposażenia pomiarowego.

Dobór sprzętu przez pracodawcę

To pracodawca musi zdecydować jaki quad kupić, mając na uwadze warunki w jakich będzie wykorzystywany. Przykładowo w miejscach, gdzie jazda quadem będzie odbywać się w lekkim terenie, gdzie nie potrzeba specjalistycznego sprzętu dobrze sprawdzi się quad z napędem 2x4. Z kolei, już w trudniejszym terenie, charakteryzującym się dużymi nierównościami, a nawet podmokłym podłożem, lepiej sprawdzi się quad z napędem na cztery koła. Znaczenie ma także moc silnika. W konsekwencji ryzyko doboru sprzętu, jego własćiwego wykorzystywania i konserwacji spoczywa na pracodawcy. 

Drgania mechaniczne wywoływane przez quady

W CIOP przeprowadziło prace i udostępniło badania dot. oceny narażenia na drgania mechaniczne pracowników wykorzystujących na stanowisku pracy pojazdy terenowe. W szczególności zbadano w jaki sposób drgania mechaniczne wpływają na kończyny górne pracowników.  

Jak podaje CIOP, wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

na stanowiskach pracy związanych z wykorzystywaniem pojazdów ATV mogą występować znaczne przekroczenia wartości dopuszczalnych dla drgań działających w sposób ogólny i przez kończyny górne. Na takich stanowiskach pracy należy podjąć profilaktykę pierwszej fazy (tzw. pierwotną), która ma na celu zapobieganie rozwojowi chorób powodowanych działaniem drgań. Tego typu profilaktyka polega na ograniczeniu ekspozycji osób narażonych na czynniki szkodliwe poprzez m.in. kontrolowanie przyczyn ryzyka.

Podczas badań analizowane były i zarejestrowane jednocześnie sygnały czasowe przyspieszeń drgań działających w sposób ogólny (w trzech kierunkach: x, y, z) i sygnałów przyspieszeń drgań działających przez kończyny górne (w trzech kierunkach: x, y, z).

Wypadek przy pracy i choroba zawodowa ze względu na poruszanie się quadem

To pracodawca jest odpowiedzialny za BHP i ryzyko ponoszone w zw. z wypadkami przy pracy czy chorobami zawodowymi. Przy nadmiernym użytkowaniu quadów może dojść do utraty zdolności tłumienia drgań przez amortyzator, co się wiąże z przekazywaniem większych drgań do organizmu użytkownika pojazdu. W zależności od pojazdu typy amortyzatorów są różne więc sposób oddziaływania na organizm też może być różny.

Pracownicy powinni być informowani o narażeniu na drgania na ich stanowiskach pracy i wynikach oceny ryzyka zawodowego,  a także o podejmowanych działaniach zmierzających do ograniczenia tego narażenia.

Co bardzo ważne, pracodawca powinien utrzymywać pojazdy w jak najlepszym stanie technicznym. Powinien na bieżąco kontrolować stan techniczny quadów, remontować je, prowadzić konserwację i modernizację. Dlaczego? Odpowiedź jest jasne, drgania w quadach często wynikają z uszkodzeń powstających w wyniku eksploatacji.

Informowanie i instruowanie - jazda na quadach

Istotne jest prowadzenie przez pracodawcę działań informacyjnych i szkolenie pracowników w zakresie poprawnego i bezpiecznego obsługiwania quadów.

Przykład
Ból, dolegliwości, badania okresowe - jazda na quadzie

Negatywny wpływ na kręgosłup pracownika pogłębia niewłaściwa pozycja kierowcy pojazdu lub zbyt długi czas jazdy quadem.

Kiedy pojawi się ból w obszarze kręgów lędźwiowych, drętwienie w kończynach dolnych i górnych lub odczuwanie zmniejszenia siły mięśni - pracownik natychmiast powinien poinformować o tym pracodawcę, udać się do lekarza i wykonać badania okresowe.

Jakie są zalecenia profilaktyczne co do użytkowania quadów w pracy?

Jak wskazuje CIOP, uwzględniając sposób oddziaływania drgań na organizm człowieka, można wyróżnić:

źródła drgań o działaniu ogólnym (przenikających do organizmu człowieka przez nogi, miednicę, plecy):

 • podłogi, podnóżki, elementy sterowania obsługiwane stopami,
 • siedzisko,

źródła drgań działających przez kończyny górne:

 • kierownice,
 • dźwignie sterujące.
Ważne
PRĘDKOŚĆ I RODZAJ POWIERZNI

Jednym z głównych czynników generacji dużych amplitud drgań w quadach jest rodzaj nawierzchni oraz prędkość, z jaką się po niej porusza pojazd

Zarówno ze względu na ochronę zdrowia jak i bezpieczeństwo pracy niezwykle istotna jest kontrola i odpowiednia organizacja czasu pracy, a więc i czasu narażenia na drgania. Nie przekraczanie dopuszczalnych czasów pracy ma szczególne znaczenie w sytuacjach gdy zmęczenie potęgowane działaniem drgań może doprowadzić do wypadków. Konieczne jest opracowanie i przestrzeganie odpowiednich harmonogramów pracy, gwarantujących pracownikom dostateczną ilość przerw na odpoczynek. Reakcja organizmu człowieka na drgania zależy także od warunków klimatycznych, dlatego pracownicy powinni mieć zapewnioną ochronę przed niską temperaturą i dużą wilgotnością otoczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA