REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
badania lekarskie badania kontrolne choroba niezdolność do pracy
Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak długo musi trwać choroba, by trzeba było skierować pracownika na badania kontrolne? Ich organizacja to obowiązek pracodawcy, a długie zwolnienie lekarskie może powodować konieczność wysłania pracownika na badania. Jednak jak długo musi trwać niezdolność do pracy, by powstał taki obowiązek?

Badania profilaktyczne pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W ramach tego obowiązku musi pilnować, aby pracownicy mieli aktualne orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracy i w określonych warunkach pracy. W tym celu pracodawca wystawia skierowania na badania lekarskie.

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy wyróżnia trzy rodzaje badań lekarskich:

  1. Wstępne,
  2. Okresowe,
  3. Kontrolne.

Skierowanie musi być wystawione w dwóch egzemplarzach. Jedno otrzymuje osoba kierowana na badania. Pracodawca określa w nim obowiązkowo rodzaj stanowiska pracy, warunki pracy, takie jak czynniki niebezpieczne, szkodliwe, czynniki uciążliwe.

Ważne

Zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. 

Jeśli w wyniku badania lekarz medycyny pracy stwierdzi, że pracownik nie może wykonywać pracy na danym stanowisku i w określonych warunkach, pracodawca musi odsunąć pracownika od pracy. Powinien zgodnie ze wskazaniami lekarza przenieść pracownika do pracy na innym stanowisku.

Pracownik jest zobligowany przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 211 KP). W szczególności musi  poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich. W przeciwnym razie naraża się na jedną z kar z art. 108 § 1 KP (odpowiedzialność porządkowa). Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca może stosować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. karę upomnienia;
  2. karę nagany.

Ponadto pracodawca może zastosować również karę pieniężną (odpowiedzialność materialna). Kara za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, natomiast łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń z art. 87 § 1 pkt 1–3. Co ciekawe, wpływy z takich kar przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Kto ponosi koszty badań wstępnych, okresowych i kontrolnych?

Koszt lekarskich badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pokrywa pracodawca. Powinno przeprowadzać się je w godzinach pracy, a za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo, jeśli badania wymagają przejazdu do innej miejscowości, pracownikowi należy się pokrycie kosztów przejazdu zgodnie z zasadami przyjętymi przy podróżach służbowych.

Po jak długiej chorobie trzeba zrobić  badania kontrolne?

REKLAMA

W trakcie zatrudnienia oprócz okresowych badań lekarskich pracownik podlega badaniom kontrolnym. Częstotliwość badań okresowych określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Natomiast badania kontrolne wykonuje się po długotrwałej nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. Po jak długim L4 trzeba zrobić badania? 

Jeśli pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni (bez przerwy), musi otrzymać od pracodawcy skierowanie na badanie kontrolne (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Do obowiązku pracodawcy należy ustalenie zdolności takiej osoby do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku jeszcze przed powrotem do tej pracy.

Zwolnienie na dni robocze a badania kontrolne

Co w przypadku, gdy pracownik miał wystawione zwolnienia lekarskie tylko na dni robocze z pominięciem weekendów? Jeśli soboty i niedziele są dla niego dniami wolnymi od pracy, nie traktuje się ich jako przerwy w L4. Następujące po sobie zwolnienia od poniedziałku do piątku należy zsumować. Gdy łącznie wynoszą minimum 31 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania kontrolne.

Ważne

Pracodawca przechowuje zarówno skierowania na badania jak i orzeczenia lekarskie wydane pod podstawie tych skierowań.

Badanie kontrolne trzeba też zrobić po urlopie macierzyńskim

Czy po urlopie macierzyńskim pracownica powinna otrzymać skierowanie na badanie kontrolne? Tak, jeśli przed urlopem macierzyńskim przebywała na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni. W praktyce jest to bardzo często spotykane, ponieważ ostatnie miesiące ciąży są dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, co zwykle uniemożliwia wykonywanie pracy w tym okresie. Gdyby jednak kobieta nie korzystała z L4 przed urlopem, badania kontrolne nie są wymagane przed przystąpieniem do pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA