REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współczesne Polki na rozdrożu

niepewność kobieta
niepewność kobieta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują sama, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od ponad stu lat 8 marca. To idealna okazja, aby oddać głos kobietom i zapytać je jak postrzegają siebie oraz czy są gotowe na zmiany. Poddając wyniki badania analizie, z jednej strony można stwierdzić, że kobiety są silne i nie boją się podejmować decyzji samodzielnie, z drugiej zaś pandemia i obecna sytuacja gospodarcza wpłynęła na  zahamowanie ich rozwoju zawodowego i chęci zmiany pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Czy w dobie kryzysu, wojny w Ukrainie  i po pandemii Polka odważy się na zmiany?

W ostatnich latach pozycja kobiet na rynku pracy znacznie się zmieniła i poprawiła. Dziś kobiety zasiadają na kierowniczych stanowiskach czy podejmują ciekawe wyzwania zawodowe. Zmiana pracy, ścieżki kariery czy nawet przekwalifikowanie się staje się coraz bardziej powszechne, a także wydawałoby się, że jest to ostatnio globalny trend. O ile w 2017 aż 51% Polek wskazało, że zdecydowałyby się na zmianę zawodu, z tegorocznego badania wynika, że jedynie 36% Polek zdecydowałoby się na  taki krok przy czym, tyle samo mówi, że nie podjęły by się tego. Co ciekawe 43% kobiet w wieku 18 – 24  czyli tych, które dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową jest skłonnych do przekwalifikowania się.  O ile wiek nie różnicuje bardzo mocno zmiany zawodu, o tyle miejsce zamieszkania już bardziej.  Tę zależność można zauważyć zwłaszcza wśród mieszkanek średnich miast. Blisko ½ Polek z aglomeracji  50-99 tyś deklaruje chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych. 

zawód

zawód

 

„Przyglądając się tegorocznym wynikom, jesteśmy pewni, że do tak niskich statystyk  dotyczących chęci przekwalifikowania się przyczyniła się pandemia, jej skutki ekonomiczne, a także kryzys gospodarczy. Przystępując do badania wydawało się nam, że właśnie okres izolacji, większe obciążenie kobiet obowiązkami domowymi i coraz częściej spotykane wypalenie zawodowe w znacznym stopniu wpłynie na to, że kobiety chętniej będą skłonne do zmiany i podjęcia wyzwania zawodowego. Niestety obecnie, jak wskazują wyniki , jest inaczej.  To pokazuje, że warto prowadzić edukację, zachęcać i motywować kobiety do tego, aby były one bardziej otwarte na możliwości, które oferuje im rynek pracy w Polsce, niezależnie od wieku i doświadczenia.” - komentuje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

Co ciekawe, Polki zdecydowanie uważają, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji - takiej odpowiedzi udzieliło aż 71% ankietowanych.  Jak wykazują odpowiedzi, kobiety młodsze i lepiej wykształcone są bardziej odważne i chętne do podejmowania trudnych decyzji. Co więcej taką samą odpowiedź udzieliły kobiety z małych miejscowości  liczących 20-49 tyś. mieszkańców. Natomiast nadal obserwujemy, że respondentki z bardzo małych miejscowościach i wsi są ostrożne i nie lubią ryzykować.

odwaga

odwaga

 

Czy Polki czują się starsze niż są?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany”, kobiety czują się na młodsze niż wynika to z ich metryki, aż 44% wskazało taką właśnie odpowiedź. Niestety jeszcze 5 lat temu, aż 80% z nich mówiła, że czuje się młodziej. Wskazane odpowiedzi pokazują również, że im kobieta jest starsza tym młodsza się czuje. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zosia samosia – czyli (JA) decyduję 

REKLAMA

W przeprowadzonej ankiecie zapytano również kobiety o to, czy w życiu mogę polegać tylko na sobie. Jaki wynik uzyskaliśmy w tej odpowiedzi? Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała na to pytanie twierdząco. Warto zauważyć, że uważa tak aż 60% kobiet po  45 roku życia. Co ciekawe jeszcze 5 lat temu, tylko 42%  Polek twierdziło, że są samodzielne.

Nie dziwi zatem fakt, że wiele współczesnych kobiet wyróżnia się dużą samodzielnością i decyzyjnością. Dlatego przeważająca liczba Polek, bo aż 7 na 10  wskazało, że ważne decyzje podejmuje zdecydowanie samodzielnie. Tu obserwujemy znaczny wzrost w porównaniu do wyników zawartych w badaniu z 2017 roku – gdzie wskaźnik ten wynosił 56%. 

ważne decyzje

ważne decyzje

 

„Naszą kluczową wartością jest wspieranie aktywności zawodowej i rozwoju kobiet szczególnie po 50 roku życia. Od wielu lat dostrzegamy, że Polki chcą dokonywać zmian, nie tylko w zakresie dbania o swoje zdrowie, piękno, ale także mocno stawiają na rozwój zawodowy. Podczas naszej pracy z wieloma niezwykłymi kobietami, które po 50 roku zdecydowały się na zmianę zawodu, podjęcie pracy za granicą czy naukę języka, widzimy, że nowe wyzwania stawiane na ścieżce kariery powodują, że współczesne kobiety chcą żyć na własnych zasadach i są zdecydowanie silniejsze i bardziej decyzyjne” – dodaje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

Źródło: Promedica24

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA