REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Python najbardziej przyszłościowym językiem programowania

programista
programista
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Just Join IT - największy w Polsce portal pracy dla branży technologicznej - zapytał 200 studentów uczelni technicznych o najbardziej przyszłościowe języki programowania i obszary w IT. Ponadto w badaniu sprawdzono, jak umysły ścisłe z Generacji Z szukają pracy i czego najbardziej oczekują od pracodawców.

Przyszłościowe języki programowania

W ramach Programu Ambasadorskiego Just Join IT przeprowadzono badanie wśród studentów wyższych uczelni technicznych na kierunkach, takich jak informatyka, cyberbezpieczeństwo, czy computer science. Celem było m.in. sprawdzenie, jakie specjalizacje w IT są perspektywiczne z punktu widzenia młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Jak się okazuje, za najbardziej przyszłościowe języki programowania uznają oni Pythona, JavaScript i Javę, a najbardziej rozwijającymi się obszarami są w ich ocenie bezpieczeństwo i zarządzanie danymi.

REKLAMA

Autopromocja

Na dużą popularność wskazanych kategorii i języków programowania może z jednej strony wpływać ich uniwersalność i rozpowszechnienie: tak jest w przypadku JavaScript i Java. Wraz z ciągłym rozwojem i ulepszaniem frameworków, takich jak React, Angular i Vue.js, JavaScript pozostanie ważnym językiem, a zapotrzebowanie na dynamiczne, interaktywne i przyjazne dla użytkownika strony i aplikacje będzie dalej rosło. Z drugiej strony mamy do czynienia z boomem sztucznej inteligencji, przy której wykorzystywany jest Python, co sprawia, że jego popularność bardzo rośnie, także wśród studentów IT. AI operuje na wielkich zbiorach danych, a więc zarządzanie nimi i ich bezpieczeństwo są obecnie postrzegane przez młodych ludzi jako kluczowe obszary rozwoju. Tam też może być wkrótce najwięcej pieniędzy - mówi Klaudia Sobolewska, koordynatorka Programu Ambasadorskiego Just Join IT.

Studenci wybierają Pythona

Z badania wynika także, że 40% ankietowanych studentów rozwija swoje kompetencje w kierunku technologii backendowych, 12% kształci się w stronę frontendu, 7% w kierunku testowania aplikacji i łącznie 6% w zakresie administrowania systemami oraz obszarze DevOps. Pozostała grupa nie ma jeszcze wybranej specjalizacji, w której chce w przyszłości pracować.

Wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych sukcesywnie rośnie także zainteresowanie kursami, które realizują poza zajęciami. Jak wynika z danych szkoły programowania Kodilla.com, kursy z zakresu Pythona, Data Science czy Javy cieszą się wysoką popularnością, co potwierdza wyniki przeprowadzonego przez Just Join IT badania.

Nasze kursy przede wszystkim wybierają osoby, które kształcą się lub ukończyły już swoją edukację na kierunkach informatycznych i im pokrewnych. Są też osoby, które edukowały się bardziej w stronę analityki biznesowej czy finansów, gdzie coraz popularniejsze są technologie związane z Data Science. W tym obszarze można liczyć na duży rozwój, ale też wysokie zarobki - mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiedzą czego oczekiwać od przyszłych pracodawców

Dla 47% ankietowanych istotne jest podanie widełek płacowych w ofercie. Co ciekawe, aż 23% osób wskazuje za istotną “potrzebę identyfikacji z marką”. Co dziesiąty docenia oryginalność opisu ogłoszenia czy unikalność stanowiska. Zdecydowana większość (70%) identyfikuje się na rynku pracy, jako osoby szukające odzwierciedlenia realnych umiejętności w wymaganiach oferty. Na takie aplikują najchętniej. Pojawia się ważny wniosek dla pracodawców - im bardziej odrealniona i “nadmuchana” oczekiwaniami oferta, tym mniej kandydatów zostawi swoje CV.

Najbardziej ambitni studenci nowego pokolenia oczekują także dużo od siebie. Jak wynika z obserwacji Kodilla.com, nie wystarczają im już tylko zajęcia na uczelni.

Osoby z pokolenia Z, które się do nas zgłaszają, często posiadają już pewien background teoretyczny, ale nie są zadowolone z poziomu praktycznej wiedzy zdobytej na studiach. Szukając zatem pierwszej pracy w IT, przekonują się, że teoria to za mało i próbują znaleźć sposób na to, by te praktyczne braki nadrobić. Co istotne, jest to grupa, która ma już konkretne potrzeby i oczekiwania i zgłasza się do nas z bardzo precyzyjnymi pytaniami. Część z nich decyduje się na rozpoczęcie z nami dalszej nauki, dzięki czemu wchodząc na rynek pracy może pochwalić się już konkretnym portfolio zrealizowanych w trakcie kursu projektów - dodaje Magdalena Rogóż.

Jak techniczna Generacja Z szuka pracy?

Zdecydowana większość badanych przez Just Join IT studentów wskazuje portal pracy jako podstawowe narzędzie do szukania stażu lub pracy w IT, przy czym stosunkowo duża grupa (33%) nie ma ustalonego schematu działania. 63% badanych korzysta z kilku portali pracy jednocześnie, a jedna trzecia ma konta na więcej niż 3 platformach. Co ciekawe, istnieje grupa osób, która nie zna żadnego portalu pracy lub korzysta z klasycznych sposobów na znalezienie stażu lub nowego stanowiska, jak urząd pracy, targi pracy, strony firm, czy wyszukiwarki internetowe.

REKLAMA

Spośród 10 najczęściej wymienianych portali, które przychodzą studentom na myśl w kontekście poszukiwania pracy lub stażu, 3 to portale branżowe dla IT, a 5 horyzontalne, czyli posiadające ogłoszenia z różnych segmentów rynku. Okazuje się, że techniczni przedstawiciele Gen Z szukają pracy także w serwisach społecznościowych LinkedIn i Facebook. Wśród portali branżowych, najlepiej rozpoznawalny jest Just Join IT, a horyzontalnych Pracuj.pl. Bazowym źródłem wiedzy o portalach pracy są - bez zaskoczenia - Internet (49%) i media społecznościowe (35%).

Ze wszystkich badanych, 21% nie pracuje i nie poszukuje pracy. Aktywnie poszukujących i jednocześnie pozostających bez pracy jest blisko 40% studentów kierunków technicznych. 21% pracuje i nie poszukuje lepszych opcji, a 22% rozgląda się za zmianą pracy. Kobiety stanowią 30% wszystkich przebadanych przyszłych pracowników branży IT.

Źródło: Just Join IT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA