REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Python najbardziej przyszłościowym językiem programowania

programista
programista
programista
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Just Join IT - największy w Polsce portal pracy dla branży technologicznej - zapytał 200 studentów uczelni technicznych o najbardziej przyszłościowe języki programowania i obszary w IT. Ponadto w badaniu sprawdzono, jak umysły ścisłe z Generacji Z szukają pracy i czego najbardziej oczekują od pracodawców.

Przyszłościowe języki programowania

W ramach Programu Ambasadorskiego Just Join IT przeprowadzono badanie wśród studentów wyższych uczelni technicznych na kierunkach, takich jak informatyka, cyberbezpieczeństwo, czy computer science. Celem było m.in. sprawdzenie, jakie specjalizacje w IT są perspektywiczne z punktu widzenia młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Jak się okazuje, za najbardziej przyszłościowe języki programowania uznają oni Pythona, JavaScript i Javę, a najbardziej rozwijającymi się obszarami są w ich ocenie bezpieczeństwo i zarządzanie danymi.

Autopromocja

Na dużą popularność wskazanych kategorii i języków programowania może z jednej strony wpływać ich uniwersalność i rozpowszechnienie: tak jest w przypadku JavaScript i Java. Wraz z ciągłym rozwojem i ulepszaniem frameworków, takich jak React, Angular i Vue.js, JavaScript pozostanie ważnym językiem, a zapotrzebowanie na dynamiczne, interaktywne i przyjazne dla użytkownika strony i aplikacje będzie dalej rosło. Z drugiej strony mamy do czynienia z boomem sztucznej inteligencji, przy której wykorzystywany jest Python, co sprawia, że jego popularność bardzo rośnie, także wśród studentów IT. AI operuje na wielkich zbiorach danych, a więc zarządzanie nimi i ich bezpieczeństwo są obecnie postrzegane przez młodych ludzi jako kluczowe obszary rozwoju. Tam też może być wkrótce najwięcej pieniędzy - mówi Klaudia Sobolewska, koordynatorka Programu Ambasadorskiego Just Join IT.

Studenci wybierają Pythona

Z badania wynika także, że 40% ankietowanych studentów rozwija swoje kompetencje w kierunku technologii backendowych, 12% kształci się w stronę frontendu, 7% w kierunku testowania aplikacji i łącznie 6% w zakresie administrowania systemami oraz obszarze DevOps. Pozostała grupa nie ma jeszcze wybranej specjalizacji, w której chce w przyszłości pracować.

Wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych sukcesywnie rośnie także zainteresowanie kursami, które realizują poza zajęciami. Jak wynika z danych szkoły programowania Kodilla.com, kursy z zakresu Pythona, Data Science czy Javy cieszą się wysoką popularnością, co potwierdza wyniki przeprowadzonego przez Just Join IT badania.

Nasze kursy przede wszystkim wybierają osoby, które kształcą się lub ukończyły już swoją edukację na kierunkach informatycznych i im pokrewnych. Są też osoby, które edukowały się bardziej w stronę analityki biznesowej czy finansów, gdzie coraz popularniejsze są technologie związane z Data Science. W tym obszarze można liczyć na duży rozwój, ale też wysokie zarobki - mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiedzą czego oczekiwać od przyszłych pracodawców

Dla 47% ankietowanych istotne jest podanie widełek płacowych w ofercie. Co ciekawe, aż 23% osób wskazuje za istotną “potrzebę identyfikacji z marką”. Co dziesiąty docenia oryginalność opisu ogłoszenia czy unikalność stanowiska. Zdecydowana większość (70%) identyfikuje się na rynku pracy, jako osoby szukające odzwierciedlenia realnych umiejętności w wymaganiach oferty. Na takie aplikują najchętniej. Pojawia się ważny wniosek dla pracodawców - im bardziej odrealniona i “nadmuchana” oczekiwaniami oferta, tym mniej kandydatów zostawi swoje CV.

Najbardziej ambitni studenci nowego pokolenia oczekują także dużo od siebie. Jak wynika z obserwacji Kodilla.com, nie wystarczają im już tylko zajęcia na uczelni.

Osoby z pokolenia Z, które się do nas zgłaszają, często posiadają już pewien background teoretyczny, ale nie są zadowolone z poziomu praktycznej wiedzy zdobytej na studiach. Szukając zatem pierwszej pracy w IT, przekonują się, że teoria to za mało i próbują znaleźć sposób na to, by te praktyczne braki nadrobić. Co istotne, jest to grupa, która ma już konkretne potrzeby i oczekiwania i zgłasza się do nas z bardzo precyzyjnymi pytaniami. Część z nich decyduje się na rozpoczęcie z nami dalszej nauki, dzięki czemu wchodząc na rynek pracy może pochwalić się już konkretnym portfolio zrealizowanych w trakcie kursu projektów - dodaje Magdalena Rogóż.

Jak techniczna Generacja Z szuka pracy?

Zdecydowana większość badanych przez Just Join IT studentów wskazuje portal pracy jako podstawowe narzędzie do szukania stażu lub pracy w IT, przy czym stosunkowo duża grupa (33%) nie ma ustalonego schematu działania. 63% badanych korzysta z kilku portali pracy jednocześnie, a jedna trzecia ma konta na więcej niż 3 platformach. Co ciekawe, istnieje grupa osób, która nie zna żadnego portalu pracy lub korzysta z klasycznych sposobów na znalezienie stażu lub nowego stanowiska, jak urząd pracy, targi pracy, strony firm, czy wyszukiwarki internetowe.

Spośród 10 najczęściej wymienianych portali, które przychodzą studentom na myśl w kontekście poszukiwania pracy lub stażu, 3 to portale branżowe dla IT, a 5 horyzontalne, czyli posiadające ogłoszenia z różnych segmentów rynku. Okazuje się, że techniczni przedstawiciele Gen Z szukają pracy także w serwisach społecznościowych LinkedIn i Facebook. Wśród portali branżowych, najlepiej rozpoznawalny jest Just Join IT, a horyzontalnych Pracuj.pl. Bazowym źródłem wiedzy o portalach pracy są - bez zaskoczenia - Internet (49%) i media społecznościowe (35%).

Ze wszystkich badanych, 21% nie pracuje i nie poszukuje pracy. Aktywnie poszukujących i jednocześnie pozostających bez pracy jest blisko 40% studentów kierunków technicznych. 21% pracuje i nie poszukuje lepszych opcji, a 22% rozgląda się za zmianą pracy. Kobiety stanowią 30% wszystkich przebadanych przyszłych pracowników branży IT.

Źródło: Just Join IT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA