REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje

młodzi ludzie kompetencje
młodzi ludzie kompetencje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.

Kompetencje młodych ludzi

SkillsPoland Gdańsk 2022, najważniejsze krajowe zawody umiejętności branżowych, w których 180 młodych zawodników z całej Polski przez 3 dni walczy o tytuł mistrza Polski w 22 konkurencjach, a wyselekcjonowana drużyna będzie reprezentować nasz kraj na EuroSkills we wrześniu 2023 r. w Gdańsku.

Autopromocja

Zawody organizowane są w ramach inicjatywy WorldSkills, której operatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

„Dzisiejszy dzień to zwieńczenie wysiłków, które toczyły się już od wielu miesięcy, nie tylko naszej Fundacji, ale przede wszystkim wysiłków zawodników, trenerów, ekspertów, odpowiedzialnych za poszczególne konkurencje, coachów biznesu – wszystkich, którzy przygotowują młodych ludzi do startu w tych zawodach” – zaznaczył Paweł Poszytek.

Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki, podkreśliła, że tegoroczna edycja SkillsPoland ma wymiar szczególny, ponieważ przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz FRSE podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills Gdańsk 2023, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość przedsięwzięcia, które odpowiada na potrzeby rynku pracy oraz wspiera rozwój innowacyjnej gospodarki - to prawie 33 mln zł.

„Organizacja zawodów EuroSkills 2023 to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, nawiązywania kontaktów, a także promocji młodych talentów” – uważa Marzena Machałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Laurence Gates, dyrektor generalna WorldSkills Europe, przybyła do Gdańska, aby m.in. przyjrzeć się, jak hala Amber Expo, obiekt, w którym rozgrywane są zawody SkillsPoland, jest przystosowana do organizacji EuroSkills 2023, gdzie ponad 600 zawodników z całego kontynentu będzie rywalizowało w niemal 50 konkurencjach.

Wielkie wyzwanie

„To jest wyzwanie, bo Polska długo nie była członkiem WorldSkills, ale, jak na razie, Polska staje na wysokości zadania, a współpraca układa się nam bardzo dobrze” – podkreśliła Laurence Gates.

Marek Lewiński, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Edukacji i Nauki wskazał, że szkolnictwo zawodowe jest niezwykle ważne, a resort edukacji realizuje w tym zakresie wiele projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie kwota przeznaczona na kształcenie branżowe w perspektywie finansowej 2021-2027 to ok. 400 mln zł.

„Zmieniliśmy podstawy programowe tak, aby doszło do większej współpracy pomiędzy edukacją a biznesem, objęliśmy wsparciem doradztwo edukacyjno-zawodowe i prowadzimy szkolenia dla doradców. Zostały również opracowane materiały elektroniczne i multimedialne do kształcenia zawodowego, aby uczniowie mogli korzystać z nich również interaktywnie na zintegrowanej platformie edukacyjnej” – wymieniał Marek Lewiński.

Paweł Poszytek podkreślał, że rewolucja technologiczna związana z przemysłem 4.0 oznacza, że każdy zawód będzie w rożnym stopniu stechnologizowany. Podał przykład frezowania, które dotąd kojarzyło się z osobą w fartuchu stojącą za tokarką.

„W tej chwili już nikt tak nie pracuje - obecnie to są bardzo skomplikowane maszyny, które wykonują pracę sterowaną cyfrowo, a operatorem jest osoba, która de facto programuje komputer zarządzający całym procesem” – zaznaczył dyrektor generalny FRSE.

Z jego opinią zgodził się Andrzej Szulik, menedżer działu produktów w firmie Hager i główny ekspert SkillsPoland 2022 w konkurencji Instalacje elektryczne, który jest odpowiedzialny za przygotowanie całości tej konkurencji, włącznie z napisaniem zadań konkursowych, ich oceną i zaprojektowaniem layoutu stanowisk.

„Nie mówimy dzisiaj o typowym elektryku czy typowym instalatorze elektrycznym, powinniśmy mówić raczej o integratorze systemów, gdzie oprócz prostych czynności montażowych mamy systemy, które wymagają użycia specjalistycznego oprogramowania, a sama konkurencja, która rozwija się w kierunku automatyki przemysłowej, wymaga również kreatywności” - wyjaśnił.

„Dlatego trzeba młodych ludzi kształcić pod kątem tego, jak wykorzystywać technologię, jak się z nią komunikować, jak sprawnie funkcjonować w tym nowym świecie. Temu m. in. służy program WorldSkills” – podsumował Paweł Poszytek.

Zawody SkillsPoland Gdańsk 2022 odbywają się w dniach 23-25 listopada w hali Amber Expo w Gdańsku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA