REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje

młodzi ludzie kompetencje
młodzi ludzie kompetencje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.

Kompetencje młodych ludzi

SkillsPoland Gdańsk 2022, najważniejsze krajowe zawody umiejętności branżowych, w których 180 młodych zawodników z całej Polski przez 3 dni walczy o tytuł mistrza Polski w 22 konkurencjach, a wyselekcjonowana drużyna będzie reprezentować nasz kraj na EuroSkills we wrześniu 2023 r. w Gdańsku.

REKLAMA

Autopromocja

Zawody organizowane są w ramach inicjatywy WorldSkills, której operatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

„Dzisiejszy dzień to zwieńczenie wysiłków, które toczyły się już od wielu miesięcy, nie tylko naszej Fundacji, ale przede wszystkim wysiłków zawodników, trenerów, ekspertów, odpowiedzialnych za poszczególne konkurencje, coachów biznesu – wszystkich, którzy przygotowują młodych ludzi do startu w tych zawodach” – zaznaczył Paweł Poszytek.

Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki, podkreśliła, że tegoroczna edycja SkillsPoland ma wymiar szczególny, ponieważ przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz FRSE podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills Gdańsk 2023, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość przedsięwzięcia, które odpowiada na potrzeby rynku pracy oraz wspiera rozwój innowacyjnej gospodarki - to prawie 33 mln zł.

„Organizacja zawodów EuroSkills 2023 to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, nawiązywania kontaktów, a także promocji młodych talentów” – uważa Marzena Machałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Laurence Gates, dyrektor generalna WorldSkills Europe, przybyła do Gdańska, aby m.in. przyjrzeć się, jak hala Amber Expo, obiekt, w którym rozgrywane są zawody SkillsPoland, jest przystosowana do organizacji EuroSkills 2023, gdzie ponad 600 zawodników z całego kontynentu będzie rywalizowało w niemal 50 konkurencjach.

Wielkie wyzwanie

„To jest wyzwanie, bo Polska długo nie była członkiem WorldSkills, ale, jak na razie, Polska staje na wysokości zadania, a współpraca układa się nam bardzo dobrze” – podkreśliła Laurence Gates.

REKLAMA

Marek Lewiński, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Edukacji i Nauki wskazał, że szkolnictwo zawodowe jest niezwykle ważne, a resort edukacji realizuje w tym zakresie wiele projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie kwota przeznaczona na kształcenie branżowe w perspektywie finansowej 2021-2027 to ok. 400 mln zł.

„Zmieniliśmy podstawy programowe tak, aby doszło do większej współpracy pomiędzy edukacją a biznesem, objęliśmy wsparciem doradztwo edukacyjno-zawodowe i prowadzimy szkolenia dla doradców. Zostały również opracowane materiały elektroniczne i multimedialne do kształcenia zawodowego, aby uczniowie mogli korzystać z nich również interaktywnie na zintegrowanej platformie edukacyjnej” – wymieniał Marek Lewiński.

Paweł Poszytek podkreślał, że rewolucja technologiczna związana z przemysłem 4.0 oznacza, że każdy zawód będzie w rożnym stopniu stechnologizowany. Podał przykład frezowania, które dotąd kojarzyło się z osobą w fartuchu stojącą za tokarką.

„W tej chwili już nikt tak nie pracuje - obecnie to są bardzo skomplikowane maszyny, które wykonują pracę sterowaną cyfrowo, a operatorem jest osoba, która de facto programuje komputer zarządzający całym procesem” – zaznaczył dyrektor generalny FRSE.

Z jego opinią zgodził się Andrzej Szulik, menedżer działu produktów w firmie Hager i główny ekspert SkillsPoland 2022 w konkurencji Instalacje elektryczne, który jest odpowiedzialny za przygotowanie całości tej konkurencji, włącznie z napisaniem zadań konkursowych, ich oceną i zaprojektowaniem layoutu stanowisk.

„Nie mówimy dzisiaj o typowym elektryku czy typowym instalatorze elektrycznym, powinniśmy mówić raczej o integratorze systemów, gdzie oprócz prostych czynności montażowych mamy systemy, które wymagają użycia specjalistycznego oprogramowania, a sama konkurencja, która rozwija się w kierunku automatyki przemysłowej, wymaga również kreatywności” - wyjaśnił.

„Dlatego trzeba młodych ludzi kształcić pod kątem tego, jak wykorzystywać technologię, jak się z nią komunikować, jak sprawnie funkcjonować w tym nowym świecie. Temu m. in. służy program WorldSkills” – podsumował Paweł Poszytek.

Zawody SkillsPoland Gdańsk 2022 odbywają się w dniach 23-25 listopada w hali Amber Expo w Gdańsku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA