REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tokeny SoCap dla pracowników podlegają ZUS?

  • Artykuł partnerski
Socap
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne technologie otwierają przed pracodawcami nowatorskie sposoby wynagradzania pracowników. Tylko jak się one mają do obowiązujących przepisów? Okazuje się, że mogą być atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form bonusów

W jednej z firm w Polsce pracodawca postanowił na podstawie regulaminu wynagradzania umożliwić pracownikom nabywanie tokenów SoCap (Social Capitalism), na podstawie i za kwotę określoną w regulaminie wynagradzania.

REKLAMA

Zgodnie z jego zapisami prawo do nabycia tokenów do maksymalnej, określonej liczby, po określonej cenie, przysługuje raz w miesiącu. Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracownik musi założyć konto w dedykowanej do tego aplikacji albo przekazać stosowne dyspozycje i udzielić pełnomocnictwa pracodawcy. Nabycie tokenów odbywa się na zasadach i w trybie określonym w umowie zawartej między pracodawcą a operatorem umożliwiającym dokonanie takiej czynności. Pracodawca jest uprawniony do jego wyboru i zmiany w dowolnym momencie.

 

Pytanie brzmi: co z rozliczeniem ZUS z tytułu nabycia tokenów przez pracowników za cenę określoną w regulaminie?
Aby na nie odpowiedzieć, trzeba sięgnąć do dwóch aktów prawnych. Pierwszym jest rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm., dalej: rozporządzenie). Drugi to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm., dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, tokeny do których nabycia jest uprawniony pracownik, są tokenami użytkowymi, będącymi zdigitalizowanym nośnikiem, mogącym być w bezpieczny i wygodny sposób wymienianym na towary i usługi, a także na walutę wirtualną lub tradycyjną. Trzeba podkreślić, że tokeny nie stanowią waluty wirtualnej, jak również:

- nie inkorporują praw tożsamych z prawami inkorporowanymi w papierach wartościowych,

- nie inkorporują uprawnień odpowiadających w pełny lub częściowy sposób tytuły uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania (takich jak fundusze inwestycyjne lub ASI),

- nie są tokenami będącymi instrumentami finansowymi, innymi niż wymienione powyżej,

- nie są tokenami inwestycyjnymi opartymi na prawach wynikających z udziału w sp. z o.o.

 

Na gruncie polskiego prawa tokenów nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym, bowiem nie funkcjonują one jako instrument rynku pieniężnego w rozumieniu odrębnych przepisów.

W konsekwencji, w zakresie zagadnień dotyczących obrotu tokenami, nie można automatycznie stosować rozwiązań, jakie mają zastosowanie do waluty tradycyjnej czy kryptowaluty.

Tokeny powinny być traktowane dla celów prawnopodatkowych jako prawa majątkowe. Prawo cywilne posługuje się bowiem bardzo szerokim pojęciem praw majątkowych, uznając je za rodzaj mienia (art. 44 kodeksu cywilnego). Tokeny jakkolwiek pozbawione postaci materialnej, niewątpliwie mają określoną i wymierną wartość. Należy je zakwalifikować jako rodzaj dobra niematerialnego, będącego mieniem w rozumieniu kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z art. 18 ust. 1 oraz art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu m.in. zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z kolei zasady ustalania podstawy wymiaru składek określa rozporządzenie. Zgodnie z jego par. 1 podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanych dalej „składkami”, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Natomiast zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia „Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: (...) 26) korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji”.

 

Dlatego w opinii naszej kancelarii różnica w wysokości wartości rynkowej tokena a kwotą, którą zapłaci pracownik, stanowi wprawdzie jego przychód, jednakże z racji tego, że zostały spełnione wymogi, o których mowa w par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia, nie stanowi on podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. Wobec tego przychód, który osiąga pracownik z tytułu zakupu tokenów po wartości niższej niż rynkowa, nie stanowi podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

 

Zatem zakup przez pracownika tokenów SoCap po cenie innej niż rynkowa, nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym, zdrowotnym oraz chorobowemu. Podstawą do braku naliczania składek będzie § 2 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia.

 

Radosław Żuk, Doradca Podatkowy, Nr Wpisu: 12602

Kancelaria Radców Prawnych I Doradców Podatkowych

Żuk Pośpiech Spółka Partnerska

dr Małgorzata Cyrych, Partner Zarządzający

Kancelaria Prawna SALVAR

 

 

Czym są tokeny SoCap

Socap – usługa będąca programem komputerowym stanowiąca smart kontarkt (ang. smart contract, inaczej: inteligentny kontrakt, inteligentna umowa) wykorzystujący technologie BNB Smart Chain, która jest protokołem przeznaczonym do cyfrowych umów, ich automatycznej weryfikacji, egzekwowania negocjacji lub dokumentowaniu prawnie istotnych zdarzeń zgodnie z warunkami tychże umów, oparty na technologii ERC-20, dzięki której poprzez zakodowane w nim warunki, posiada następujące funkcjonalności:

  • Funkcja zdarzenie {Approval}
  • Funkcja {TotalSupply} SoCap
  • Funkcja wyświetlania {IERC20-balanceOf} i {IERC20-transfer}.
  • Funkcja {decimals()}
  • Funkcja Adres odbiorcy {recipient}
  • Funkcja {AmountSend}
  • Funkcja transferFrom()
  • Funkcja {transferOwnership}.
  • Funkcja modyfikator {onlyOwner}

Tokenizacja jest nową formą cyfryzacji biznesu opartej na zdecentralizowanej technologii blockchain. Polega na tworzeniu tokenów i ścisłemu przypisywaniu ich do danej firmy, konkretnego projektu lub osoby. Tokenizować można różne aktywa, jednocześnie obniżając koszty ich transferu. Pod pojęciem tokena rozumie się jednostkę (rozliczeniową) zapisaną z zdecentralizowanej bazie danych. Ze względu na zastosowanie, wyróżniamy tokeny płatnicze, inwestycyjne i użytkowe.

 

partner publikacji Kancelaria Prawna SALVAR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA