REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co piąty Polak permanentnie zestresowany pracą

wypalenie zawodowe stres
wypalenie zawodowe stres
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z raportu „Stres w pracy 2021” wynika, że obserwujemy drastyczny wzrost liczby osób, które nieustannie odczuwają stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – z 4 proc. w 2020 r. do aż 19 proc. w 2021 r.

Depresja - czwarta najpoważniejsza choroba na świecie

Firmy coraz częściej zmagają się z wypaleniem zawodowym oraz depresją pracowników. Według ostatnich danych WHO, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, na którą w Polsce choruje około 4 mln osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Natomiast, jak wynika z Raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”[1], wg 71 proc. pracowników to właśnie pracodawca powinien interesować się ich samopoczuciem. Depresja i obniżenie tzw. dobrostanu psychicznego przestały już być tematem tabu.

REKLAMA

Autopromocja

Well being pracowników

- Dbanie o tzw. well being z nastawieniem na wsparcie psychiczne dla pracowników staje się obecnie wyzwaniem dla wielu pracodawców. Nie jest to już fanaberia, ale wprost zaadresowane oczekiwania pracowników. Zdecydowanie mamy już za sobą czas, w którym o tych problemach się po prostu nie rozmawiało. Kiedy pracownicy za wszelką cenę musieli trzymać pozę silnych, wydajnych i wypełniających swoje obowiązki cały czas na pełnych obrotach. Dzisiaj świadomość problemów, ale również możliwości działań profilaktycznych po stronie pracodawcy jest o wiele większa – mówi Marek Błądek, Coach W&W Consulting.

Co mogą zrobić pracodawcy?

Co więc mogą zrobić pracodawcy, aby wspomóc odporność psychiczną swoich pracowników? Należy zacząć od kwestii dość oczywistych, jak wspieranie aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Tak popularne wśród pracowników karnety sportowe czy wspólne aktywności bądź rozgrywki na świeżym powietrzu mogą stanowić również element team building, co przełoży się na większe zaufanie i lepszą współpracę w ramach zespołów. Należy pamiętać również o promowaniu i wspieraniu zdrowego odżywiania, które wg badań Światowej Organizacji Zdrowia może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20 proc.

Zwalczanie stresu w pracy

- Kluczowe jednak pozostaje zapewnienie pracownikom wsparcia w obszarach stricte powiązanych ze stresem. Wg badania Mindy[2] już 76 proc. pracowników jest zainteresowanych benefitami w obszarze well being. Czasem wystarczy tylko obserwacja i rozmowa, ale lepszym rozwiązaniem wydaje się oddanie tego tematu w ręce specjalistów: od coachów, przez psychologów i terapeutów, na psychiatrach kończąc. Jeśli barierę do podjęcia tego typu działań profilaktycznych pracodawca widzi w kosztach współpracy ze specjalistami, warto przywołać dane ZUS wskazujące, że liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Kalkulacja wydaje się więc zbędna – odpowiednia dbałość o well being pracowników nie tylko uchroni firmę przed nawet wielotygodniową absencją pracownika, ale co najważniejsze – przełoży się pozytywnie na jego dobrostan psychiczny, a więc i zawodowy – podsumowuje Coach W&W Consulting.

[1] Badanie realizowane w ramach kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” organizowanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Grupę Artemis,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

[2] Badanie „Wellbeing mentalny pracowników w Polsce”.

Źródło: W&W Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA