Co piąty Polak permanentnie zestresowany pracą
REKLAMA
REKLAMA
Depresja - czwarta najpoważniejsza choroba na świecie
Firmy coraz częściej zmagają się z wypaleniem zawodowym oraz depresją pracowników. Według ostatnich danych WHO, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, na którą w Polsce choruje około 4 mln osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Natomiast, jak wynika z Raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”[1], wg 71 proc. pracowników to właśnie pracodawca powinien interesować się ich samopoczuciem. Depresja i obniżenie tzw. dobrostanu psychicznego przestały już być tematem tabu.
REKLAMA
Well being pracowników
- Dbanie o tzw. well being z nastawieniem na wsparcie psychiczne dla pracowników staje się obecnie wyzwaniem dla wielu pracodawców. Nie jest to już fanaberia, ale wprost zaadresowane oczekiwania pracowników. Zdecydowanie mamy już za sobą czas, w którym o tych problemach się po prostu nie rozmawiało. Kiedy pracownicy za wszelką cenę musieli trzymać pozę silnych, wydajnych i wypełniających swoje obowiązki cały czas na pełnych obrotach. Dzisiaj świadomość problemów, ale również możliwości działań profilaktycznych po stronie pracodawcy jest o wiele większa – mówi Marek Błądek, Coach W&W Consulting.
Co mogą zrobić pracodawcy?
Co więc mogą zrobić pracodawcy, aby wspomóc odporność psychiczną swoich pracowników? Należy zacząć od kwestii dość oczywistych, jak wspieranie aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Tak popularne wśród pracowników karnety sportowe czy wspólne aktywności bądź rozgrywki na świeżym powietrzu mogą stanowić również element team building, co przełoży się na większe zaufanie i lepszą współpracę w ramach zespołów. Należy pamiętać również o promowaniu i wspieraniu zdrowego odżywiania, które wg badań Światowej Organizacji Zdrowia może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20 proc.
Zwalczanie stresu w pracy
- Kluczowe jednak pozostaje zapewnienie pracownikom wsparcia w obszarach stricte powiązanych ze stresem. Wg badania Mindy[2] już 76 proc. pracowników jest zainteresowanych benefitami w obszarze well being. Czasem wystarczy tylko obserwacja i rozmowa, ale lepszym rozwiązaniem wydaje się oddanie tego tematu w ręce specjalistów: od coachów, przez psychologów i terapeutów, na psychiatrach kończąc. Jeśli barierę do podjęcia tego typu działań profilaktycznych pracodawca widzi w kosztach współpracy ze specjalistami, warto przywołać dane ZUS wskazujące, że liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Kalkulacja wydaje się więc zbędna – odpowiednia dbałość o well being pracowników nie tylko uchroni firmę przed nawet wielotygodniową absencją pracownika, ale co najważniejsze – przełoży się pozytywnie na jego dobrostan psychiczny, a więc i zawodowy – podsumowuje Coach W&W Consulting.
[1] Badanie realizowane w ramach kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” organizowanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Grupę Artemis,
[2] Badanie „Wellbeing mentalny pracowników w Polsce”.
Źródło: W&W Consulting
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat