REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost liczby ofert pracy i stawek dla branży IT

programista informatyk praca
programista informatyk praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 26. tysięcy opublikowanych ofert pracy z czego aż 73% dotyczyło trybu zdalnego, ponad 8% wzrost liczby ogłoszeniodawców w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost zarobków dla specjalistów - to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu inhire.io - IT Market Snapshot, podsumowującego Q1 2022. I choć na początku roku zniesione zostały rządowe restrykcje, praca zdalna nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia w branży IT.

Praca zdalna najbardziej popularna

W pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę, przez 3 968 pracodawców. W porównaniu z Q4 2021 roku liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła o 8,2%. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych programistów oraz dużej konkurencyjności na rynku, zatrudniający powinni pamiętać, że praca zdalna przestała być benefitem, a stała się najpopularniejszą formą zatrudnienia. W minionym kwartale 73% wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy zdalnej. I choć w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku zanotowano w tej materii wzrost jedynie o 3 p.p., to w analogicznym okresie 2020 rok takich ofert było jedynie 14%, a rok później 46%. Jak zauważył Michał Gąszczyk - CEO inhire.io:

REKLAMA

Autopromocja

Monitorując rynek pracy dla branży IT zauważyliśmy stały wzrost liczby ofert pracy zdalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W ostatnim kwartale odnotowaliśmy rekordową, jak do tej pory liczbę ogłoszeń, a fakt, że znaczna ich część daje możliwość pracy z domu świadczy o sporym popycie właśnie na tę formę. Z drugiej strony, pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność na rynku. Dzięki temu, programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać.

Stały problem rekrutacji w IT to wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych, przez co wcale nie ułatwiają wyboru kandydatom. W minionym kwartale tylko 40% ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie.

Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert

Wciąż na największy wybór ofert mogą liczyć programiści poszukujący zatrudnienia w Warszawie (ponad 7 tys. ofert), Krakowie (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławiu (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w Q4 2021 zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty). Warto jednak nadmienić, że również w tych miastach zanotowano wzrost opublikowanych ogłoszeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Gąszczyk dodaje, że:

Już od dłuższego czasu obserwujemy trend wzrostowy wynagrodzeń. Dobrze widzieć, że przekłada się on również na zacieranie różnic w wynagrodzeniu pomiędzy dużymi, a małymi miastami. Z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy.


Mid i senior poszukiwani

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w Q4 2021 również w minionym kwartale w ponad 26 tysiącach ofert przeważały te, skierowane do midów (49,81%) i seniorów (38,67%). Niemal o 2,43 p.p. zwiększyła się również pula ogłoszeń skierowanych do juniorów w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Analizując raport “IT Market Snapshot Q1 2022” wyraźnie widać, że stawki w branży IT stale rosną.Co więcej, mimo małej ilości ofert skierowanych do najmniej doświadczonych, stawki juniorów również wzrosły. Najmłodsi stażem, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na zarobek powyżej 10,5 tys. PLN, z kolei w trybie stacjonarnym nieco ponad 9,5 tys. PLN. Po raz pierwszy w historii wynagrodzenie midów pracujących w trybie zdalnym przekroczyło 20 tys. PLN (Q4 2021- 19 743 PLN). Pracujący stacjonarnie mogli liczyć na odrobinę mniejszą pensję, która wynosiła nieco ponad 18,5 tys. PLN. Rekordowe wynagrodzenie dla pracowników zdalnych zanotowano również w przypadku seniorów, których stawka osiągnęła pułap ponad 25,5 tys. PLN. Ich koledzy wykonujący swoje obowiązki z biura, otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie ponad 24,5 tys. PLN.

Miniony kwartał przełożył się na zwiększone zarobki dla każdego szczebla doświadczenia. W porównaniu do kwartału kończącego 2021 rok, juniorzy mogli liczyć na stawkę wyższą o 992 PLN, midzi 1 727 PLN, a seniorzy - 1 108 PLN dodaje Michał Gąszczyk.

Najpopularniejsza technologia JavaScript, Scala najbardziej dochodowa

W porównaniu do Q4 niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się JavaScript (Q4 2021 - 24%/ Q1 2022 - 23%), Java (Q4 2021 - 22%/ Q1 2022 - 20%) i Python (Q4 2021 - 15%/ Q1 2022 - 17%). Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby (1%), C (2%), Scala (2%), Kotlin (3%) i Swift (3%).

Patrząc na zarobkową mapę w podziale na języki programowania, najwięcej zarobili programiści posługujący się Scalą - w Q1 2022 mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. PLN. Pracujący w najpopularniejszym języku - JavaScript zarobili ponad 20 tys. PLN. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP - ich zarobki osiągnęły pułap niemal 17,5 tys. PLN.

W porównaniu z minionym kwartałem, w Q1 2022 zaobserwowano wzrost stawek dla Scala o 10,7%, Java 4% oraz C 3,1%. Z kolei o 3% spadły zarobki programistów posługujących się językiem C++.

Rok 2022 rozpoczął się dla branży IT kolejnymi wzrostami, a także rekordowymi w historii stawkami dla pracujących zdalnie midów i seniorów. Sytuacja w branży IT jest stabilna i klarowna, ponieważ specjaliści IT niezmiennie stanowią grupę najlepiej opłacanych zawodów.

Źródło: Inhire.io

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA