REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost liczby ofert pracy i stawek dla branży IT

Subskrybuj nas na Youtube
programista informatyk praca
programista informatyk praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 26. tysięcy opublikowanych ofert pracy z czego aż 73% dotyczyło trybu zdalnego, ponad 8% wzrost liczby ogłoszeniodawców w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost zarobków dla specjalistów - to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu inhire.io - IT Market Snapshot, podsumowującego Q1 2022. I choć na początku roku zniesione zostały rządowe restrykcje, praca zdalna nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia w branży IT.

Praca zdalna najbardziej popularna

W pierwszym kwartale bieżącego roku opublikowanych zostało ponad 26 tysięcy ogłoszeń o pracę, przez 3 968 pracodawców. W porównaniu z Q4 2021 roku liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła o 8,2%. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych programistów oraz dużej konkurencyjności na rynku, zatrudniający powinni pamiętać, że praca zdalna przestała być benefitem, a stała się najpopularniejszą formą zatrudnienia. W minionym kwartale 73% wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło właśnie pracy zdalnej. I choć w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku zanotowano w tej materii wzrost jedynie o 3 p.p., to w analogicznym okresie 2020 rok takich ofert było jedynie 14%, a rok później 46%. Jak zauważył Michał Gąszczyk - CEO inhire.io:

REKLAMA

Autopromocja

Monitorując rynek pracy dla branży IT zauważyliśmy stały wzrost liczby ofert pracy zdalnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W ostatnim kwartale odnotowaliśmy rekordową, jak do tej pory liczbę ogłoszeń, a fakt, że znaczna ich część daje możliwość pracy z domu świadczy o sporym popycie właśnie na tę formę. Z drugiej strony, pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność na rynku. Dzięki temu, programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać.

Stały problem rekrutacji w IT to wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych, przez co wcale nie ułatwiają wyboru kandydatom. W minionym kwartale tylko 40% ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie.

Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert

Wciąż na największy wybór ofert mogą liczyć programiści poszukujący zatrudnienia w Warszawie (ponad 7 tys. ofert), Krakowie (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławiu (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w Q4 2021 zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty). Warto jednak nadmienić, że również w tych miastach zanotowano wzrost opublikowanych ogłoszeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Gąszczyk dodaje, że:

Już od dłuższego czasu obserwujemy trend wzrostowy wynagrodzeń. Dobrze widzieć, że przekłada się on również na zacieranie różnic w wynagrodzeniu pomiędzy dużymi, a małymi miastami. Z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy.


Mid i senior poszukiwani

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w Q4 2021 również w minionym kwartale w ponad 26 tysiącach ofert przeważały te, skierowane do midów (49,81%) i seniorów (38,67%). Niemal o 2,43 p.p. zwiększyła się również pula ogłoszeń skierowanych do juniorów w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Analizując raport “IT Market Snapshot Q1 2022” wyraźnie widać, że stawki w branży IT stale rosną.Co więcej, mimo małej ilości ofert skierowanych do najmniej doświadczonych, stawki juniorów również wzrosły. Najmłodsi stażem, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na zarobek powyżej 10,5 tys. PLN, z kolei w trybie stacjonarnym nieco ponad 9,5 tys. PLN. Po raz pierwszy w historii wynagrodzenie midów pracujących w trybie zdalnym przekroczyło 20 tys. PLN (Q4 2021- 19 743 PLN). Pracujący stacjonarnie mogli liczyć na odrobinę mniejszą pensję, która wynosiła nieco ponad 18,5 tys. PLN. Rekordowe wynagrodzenie dla pracowników zdalnych zanotowano również w przypadku seniorów, których stawka osiągnęła pułap ponad 25,5 tys. PLN. Ich koledzy wykonujący swoje obowiązki z biura, otrzymywali średnie wynagrodzenie na poziomie ponad 24,5 tys. PLN.

Miniony kwartał przełożył się na zwiększone zarobki dla każdego szczebla doświadczenia. W porównaniu do kwartału kończącego 2021 rok, juniorzy mogli liczyć na stawkę wyższą o 992 PLN, midzi 1 727 PLN, a seniorzy - 1 108 PLN dodaje Michał Gąszczyk.

Najpopularniejsza technologia JavaScript, Scala najbardziej dochodowa

REKLAMA

W porównaniu do Q4 niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się JavaScript (Q4 2021 - 24%/ Q1 2022 - 23%), Java (Q4 2021 - 22%/ Q1 2022 - 20%) i Python (Q4 2021 - 15%/ Q1 2022 - 17%). Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby (1%), C (2%), Scala (2%), Kotlin (3%) i Swift (3%).

Patrząc na zarobkową mapę w podziale na języki programowania, najwięcej zarobili programiści posługujący się Scalą - w Q1 2022 mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. PLN. Pracujący w najpopularniejszym języku - JavaScript zarobili ponad 20 tys. PLN. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP - ich zarobki osiągnęły pułap niemal 17,5 tys. PLN.

W porównaniu z minionym kwartałem, w Q1 2022 zaobserwowano wzrost stawek dla Scala o 10,7%, Java 4% oraz C 3,1%. Z kolei o 3% spadły zarobki programistów posługujących się językiem C++.

Rok 2022 rozpoczął się dla branży IT kolejnymi wzrostami, a także rekordowymi w historii stawkami dla pracujących zdalnie midów i seniorów. Sytuacja w branży IT jest stabilna i klarowna, ponieważ specjaliści IT niezmiennie stanowią grupę najlepiej opłacanych zawodów.

Źródło: Inhire.io

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA