| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Co musimy wiedzieć o OFE?

Co musimy wiedzieć o OFE?

Od roku 1999 mamy zreformowany system emerytalny składający się z 3 filarów : I filar to ZUS , II filar to OFE a III filar to dobrowolne gromadzenie środków własnych na cel przyszłej emerytury.

Jeżeli posiadamy 100 jednostek w starym funduszu to oznacza, że na naszym indywidualnym koncie zgromadziliśmy 3000zł (100 jednostek x 30 zł). Jeżeli te 3000 zł przetransferujemy do nowego funduszu, wówczas za uzyskane środki będziemy mogli zakupić 120 jednostek uczestnictwa w nowym funduszu po 25 zł.

Jednostek uczestnictwa będziemy mieli więcej, ale ponieważ ich cena jest niższa, dlatego na koncie nadal będziemy mieli 3000 zł (120 jednostek x 25zł). Widać wyraźnie , że klient po przejściu ma taką samą kwotę na koncie. A prawdopodobieństwo , że nagle jednostka tego funduszu zyska na wartości jest niewielkie. Zazwyczaj tego argumentu używają akwizytorzy firm znacznie gorzej radzących sobie z inwestowaniem.

Polecamy: Czy można zmienić OFE

3. Twój stary fundusz zbankrutował, jeżeli się nie pospieszysz i nie wstąpisz do naszego funduszu, wówczas stracisz wszystkie pieniądze. To też nieprawda bowiem Otwarty Fundusz Emerytalny nie może zbankrutować i jest to w świetle prawa niemożliwe. Zbankrutować może powszechne towarzystwo emerytalne, wówczas jednak zarządzanie jest przekazywane innemu funduszowi. Nie ma możliwości utraty pieniędzy zgromadzonych w OFE z powodu bankructwa PTE. Wszelkie informacje dotyczące bankructwa PTE radzę sprawdzić samodzielnie i pamiętajmy, że od początku funkcjonowania II filara nie zbankrutowało żadne PTE. Były połączenia firm lub zmiany nazw ale nie było sytuacji likwidacji i pozostawienia klientów bez opieki.

4. Zmień fundusz na nasz, gdyż stopa zwrotu naszego funduszu jest najlepsza. Określenie najlepsza stopa zwrotu w przypadku wyników OFE jest względne, wszystko bowiem zależy od tego w jakim okresie to analizujemy. Jeżeli fundusz odnotował najlepszy wynik w ostatnim miesiącu lub kwartale to wcale nie oznacza że poprzednie wyniki były również tak korzystne. W przypadku wyników OFE nie powinno się właściwe brać pod uwagę okresów krótszych niż jeden rok

a skupić się na wynikach wieloletnich na przykład od początku działalności. Ponadto warto przedstawione informacje sprawdzić samodzielnie. Takie zestawienia wyników inwestycyjnych OFE dostępne są na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl ) ale też na money.pl czy nawet na popularnych portalach takich jak onet.pl czy wp.pl gdzie są zamieszczane rankingi przeprowadzane przez niezależne instytucje.

Zobacz także: ZUS.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK