REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć czas trwania umowy na okres próbny

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
kalkulator
kalkulator
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny maksymalnie na 3 miesiące. Problemem może być obliczenie długości trwania umowy, tj. jeżeli zawarto umowę 22 lutego, to czy 3-miesięczny termin należy liczyć do 22 maja czy do 21 maja.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Autopromocja

Problem

22 lutego 2016 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę na 3-miesięczny okres próbny. Czy termin 3 miesięcy trwania umowy należy liczyć do 22 maja czy do 21 maja 2016 r.? Czy ma znaczenie w tym przypadku, że 21 maja 2016 r. to sobota, a 22 maja 2016 r. to niedziela? Nasza firma nie pracuje w soboty i niedziele.

Rada

Umowa na okres próbny zawarta z pracownikiem zakończy się 21 maja 2016 r. Nie ma przy tym znaczenia, że jest to sobota będąca w Państwa firmie dniem wolnym od pracy. Niedziela, święto lub inny dzień wolny od pracy przypadający na ostatni dzień terminu trwania umowy nie wpływa na jej wydłużenie.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Uzasadnienie

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują bezpośrednio sposobu liczenia okresu zatrudnienia i upływu terminów zakończenia umowy o pracę. Dlatego należy się posiłkować w tym zakresie przepisami Kodeksu cywilnego (art. 300 Kodeks pracy). Zgodnie z nimi termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego). Jednak w orzecznictwie sądowym konsekwentnie wskazuje się, że zasady te nie mają bezpośredniego zastosowania w zakresie ustalania okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze (np. wyrok Sądu Najwyższego z 17 listopada 2004 r., II PK 64/04, M.P.Pr. 2005/1/342, wyrok Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). Dlatego do liczenia okresu trwania umowy o pracę należy stosować potoczny sposób liczenia terminów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na okres próbny - zmiany 2016

Takie samo stanowisko w tym zakresie prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy. W piśmie z 17 stycznia 2011 r. (GPP-364-4560-103-1/10/PE/RP) PIP wskazała, że uwzględniając orzecznictwo SN, należy przyjąć, iż dla celów obliczania okresów pracy warunkujących nabycie uprawnień pracowniczych miesiąc pracy upływa w dniu poprzedzającym upływ miesięcznego terminu obliczonego stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego.

Pracownik został zatrudniony 4 stycznia 2016 r. na czas określony na okres 1 roku. Jeśli stosunek pracy został nawiązany 4 stycznia br., to miesiąc pracy upłynie 3 lutego 2016 r., a rok pracy minie 3 stycznia 2017 r. W tym dniu dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z upływem terminu, na jaki została zawarta.

Jeżeli zatem umowa na okres próbny z Państwa pracownikiem została zawarta 22 lutego 2016 r. na okres 3 miesięcy, to ostatnim dniem zatrudnienia na jej podstawie jest 21 maja 2016 r. Umowa o pracę zakończy się z końcem, a nie z początkiem tego dnia.

​ Ponowne zawarcie umowy na okres próbny – zmiany w 2016 r.

Nie ma przy tym najmniejszego znaczenia, że w dniu zakończenia umowy o pracę praca w zakładzie pracy nie jest wykonywana. Chodzi bowiem w tym przypadku o ostatni dzień trwania stosunku pracy (zatrudnienia), a nie o ostatni dzień świadczenia pracy (ten ostatni dzień wynika już ze stosowanego rozkładu czasu pracy).

Natomiast staż pracy oblicza się w latach, miesiącach i dniach, przy przyjęciu, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego. Następnie sumuje się lata, sumuje się miesiące i przelicza je na lata, z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok. Sumuje się także dni i przelicza na miesiące, z uwzględnieniem, że 30 dni równa się 1 miesiącowi (wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2009 r., II PK 223/09).

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy (art. 26 Kodeksu pracy). Możliwe są dwie opcje określenia terminu rozpoczęcia pracy, tj.:

● wyraźnie określamy w umowie termin rozpoczęcia świadczenia pracy,

● umowa nie wskazuje, kiedy ma nastąpić rozpoczęcie świadczenia pracy – wówczas dzień zawarcia umowy jest pierwszym dniem obowiązywania stosunku pracy.

Nie ma więc przeszkód, aby wskazać jako dzień rozpoczęcia pracy dzień wolny od pracy, jak również by w taki sposób zawrzeć umowę o prace, aby ostatnim jej dniem był dzień wolny, niedziela lub święto.

Podstawa prawna:

- art. 25 § 2, art. 26, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

- art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 380; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 585

Autor: Marek Rotkiewicz - ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji

Dołącz do grona naszych ekspertów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA