REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

W jakich sytuacjach odpowiada wyłącznie pracodawca?

Przepisy prawa pracy jednoznacznie wskazują, iż za szkody wyrządzone przez pracownika innej osobie odpowiedzialność ponosi wyłącznie pracodawca (art. 120 § 1 Kodeksu pracy, dalej: k.p.). Zatem, osoba poszkodowana może dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych bezpośrednio od pracodawcy, u którego zatrudniony jest sprawca szkody. Nie przysługuje jej roszczenie o naprawienie szkody względem pracownika - sprawcy szkody.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Takie unormowanie ma na celu ochronę pracowników, którzy podczas wykonywania powierzonych im obowiązków wyrządzili szkodę innej osobie. Dotyczy to również sytuacji, kiedy szkoda została wyrządzona przez pracownika osobie zatrudnionej u tego samego pracodawcy. Wyłączenie odpowiedzialności, zawarte w art. 120 § 1 k.p. wobec osoby trzeciej, chroni pracownika przed surowymi zasadami odpowiedzialności cywilnej z uwagi na ryzyko powstania szkody związane ze  świadczeniem pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego pracownik nie ponosi odpowiedzialności również za roszczenia, które nie zostały zaspokojone świadczeniami wypłaconymi poszkodowanemu przez zakład pracy w granicach przewidzianych w ustawie wypadkowej (III PR 82/75 wyrok SN 1975.10.30 LEX nr 14290).

Pracodawca jest zobowiązany do wyrównania w pełnej wysokości szkody wyrządzonej przez pracownika innej osobie.

Należy pamiętać, że pracodawca odpowiada jedynie wtedy, kiedy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • szkoda została wyrządzona przez pracownika innej osobie,
  • zdarzenie, w wyniku którego doszło do wyrządzenia szkody, nastąpiło podczas wykonywania przez pracownika jego obowiązków,
  • działanie pracownika nie było umyślne.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną nieumyślnie przez kierowcę pojazdu mechanicznego, nieposiadającego odpowiedniego prawa jazdy. Innym przykładem będzie szkoda wyrządzona innemu pracownikowi na skutek wypadku przy pracy.

Kiedy wyłączona jest odpowiedzialność pracodawcy?

Pracodawca nie będzie ponosił odpowiedzialności za następstwa zdarzeń, które nie były bezpośrednio związane ze świadczeniem pracy przez pracownika, a nastąpiły jedynie wtedy, kiedy pracownik był zatrudniony w danym zakładzie pracy. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik przekroczył zakres swoich obowiązków czy wykonywał czynność nienależącą do jego obowiązków. Ponadto, pomiędzy powstaniem szkody i wykonywaniem obowiązków pracowniczych musi zachodzić normalny związek przyczynowy, co zazwyczaj ma miejsce podczas wypadków.

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności również wówczas, kiedy działanie pracownika było umyślne i zawinione.

Pracodawca ponosi odpowiedzialności wyłącznie za te szkody wyrządzone przez pracownika, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Wymiar czasu pracy

Likwidacja firmy - obowiązki podatkowe

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od odpowiedzialności?

Mimo że takie uregulowanie ma na celu ochronę pracownika, nie jest on bezwzględnie zwolniony od ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności za tego typu szkody.

W przypadku, kiedy poszkodowany nie będzie mógł uzyskać odszkodowania od pracodawcy, w związku z jego niewypłacalnością czy upadłością, wówczas będzie mógł domagać się naprawienia szkody przez pracownika – sprawcę szkody.

Poza tym, pracownik odpowiada osobiście w pełnej wysokości za szkodę, która została wyrządzona innej osobie z winy umyślnej.

Roszczenie zwrotne pracodawcy do pracownika

REKLAMA

Pracodawcy, który wypłacił osobie trzeciej należne odszkodowanie, przysługuje roszczenie zwrotne wobec pracownika – sprawcy szkody. Górna granica tego odszkodowania wyznaczona została przepisami Kodeksu pracy i nie jest uzależniona od wysokości wypłaconego przez pracodawcę odszkodowania, który z kolei jest zobowiązany do wyrównania szkody w całości.

Pracownik, którego działanie spowodowało szkodę, odpowiada wobec pracodawcy według zasad regulujących materialną odpowiedzialność pracowników. Zatem jest odpowiedzialny za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

To na pracodawcy będzie spoczywał ciężar udowodnienia okoliczności, które obciążają pracownika, a także wykazania wysokości rzeczywiście poniesionej szkody. Pracownik nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim przyczynili się do tego pracodawca czy inne osoby. W przypadku, kiedy szkoda została wyrządzona przez kilku pracowników, każdy z nich jest odpowiedzialny do naprawienia szkody, stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy.

W sytuacji, kiedy nie będzie możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, będą oni odpowiadali w częściach równych (art. 118 k.p.). 


Odszkodowanie należne pracodawcy od pracownika ustala się w wysokości wyrządzonej szkody. Jednak w przypadku winy nieumyślnej pracownika, pracodawca może żądać maksymalnie równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 k.p.). Jednakże, kiedy pracownik umyślnie spowodował szkodę, będzie odpowiadał za naprawienie jej w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość ustalenia wysokości odszkodowania należnego pracodawcy, w drodze ugody zawartej między pracodawcą i pracownikiem.

W przypadku ugody, wysokość odszkodowania może zostać obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy od pracownika może zostać również obniżona przez sąd pracy.

Roszczenie regresowe pracodawcy przedawnia się z upływem roku. Należy pamiętać, iż termin ten liczy się od chwili naprawienia szkody przez pracodawcę, nie zaś od momentu, kiedy została wyrządzona przez pracownika.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA