| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Gdy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Gdy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Co powinien zrobić pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, jeśli otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z uzasadnieniem, z którym się nie zgadza? Może przygotować odwołanie. Gdzie powinien je złożyć, czego może zażądać?

Powód może ponadto wnieść pozew do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, lub też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy (art. 461 § 1 k.p.c.).

Czego może żądać pracownik niesłusznie zwolniony z pracy?

W pozwie może żądać przywrócenia do pracy (orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia) bądź odszkodowania.

Ponadto może wystąpić z roszczeniem alternatywnym o odszkodowanie, gdy przywrócenie do pracy okaże się niecelowe lub niemożliwe. Decyzję ostateczną w tym zakresie podejmuje sąd, który może odmówić przywrócenia do pracy i zasądzić odszkodowanie (art. 45 k.p.).

Pracownikowi przywróconemu do pracy na mocy orzeczenia sądowego, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc.

Jeżeli był to pracownik szczególnie chroniony (mniej niż 4 lata do emerytury, w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego), wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Natomiast odszkodowanie za bezprawne wypowiedzenie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK