| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Zostałem przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądu. Słyszałem, że za czas kiedy nie miałem pracy przysługuje mi także wynagrodzenie. Czy to prawda? Czy jeśli w tym czasie byłem zatrudniony w innej firmie to także mi się należy to wynagrodzenie?

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach.

W razie gdy pracownika przywrócono do pracy może on ubiegać się o rekompensatę uszczerbku jakiego doznał na skutek utraty zatrudnienia. Prawo do takiego wynagrodzenia przysługuje tylko za czas pozostawania bez pracy, w wysokości zależnej od długości obowiązującego okresu wypowiedzenia tj. gdy okres wypowiedzenia wynosił mniej niż 3 miesiące to wynagrodzenie należy się za czas nie dłuższy niż 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące wynagrodzenie to przysługuje najwyżej za 1 miesiąc.

Zobacz: Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?

Jeżeli jednak do pracy został przywrócony pracownik w wieku przedemerytalnym, pracownica w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, pracownik- ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo pracownik, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy przepisu szczególnego, wówczas wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Jeśli pracownik w czasie zwolnienia podjął inną pracę to uzyskane wynagrodzenie nie jest wliczane na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, bo kodeks pracy nie przewiduje możliwość zmniejszania tego wynagrodzenia o jakiekolwiek należności, które pracownik uzyskał w okresie pozostawania bez pracy. Zasiłek dla bezrobotnych także nie podlega zaliczeniu na poczet należnego wynagrodzenia

Wynagrodzenie to może ulec zmniejszeniu jedynie o wysokość odprawy pieniężnej wypłaconej pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, gdyż ta odprawa jest wypłacana w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. W przypadku przywrócenia do pracy odpada podstawa prawna wypłaty tej odprawy więc pracodawca może ją sobie potrącić.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

Podstawa prawna:

Art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Art. 45 i 46 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK