| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnienie i bezrobocie w I kwartale 2014 r. - ocena Konfederacji Lewiatan

Zatrudnienie i bezrobocie w I kwartale 2014 r. - ocena Konfederacji Lewiatan

W I kwartale 2014 r. zatrudnienie wzrosło, a bezrobocie spadło. Takie dane wynikają z raportu NBP o rynku pracy. Czy dobre wyniki utrzymają się na stałe?

Komentarz dr. Grzegorza Baczewskiego, Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan

Wzrost zatrudnienia w I kwartale 2014 r.

Przyśpieszający  wzrostu gospodarczy przekłada się na zwiększenie zatrudnienia. W I kwartale 2014 r. liczba pracujących wg BAEL wyrównana sezonowo wzrosła o 0,7 proc. (tj. ok. 117 tys. osób) w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wyniósł 1,8 proc. Nieco gorzej wyglądają dane ze sprawozdawczości firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw wzrosło jedynie o 0,1 proc. wobec poprzedniego kwartału.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Szybszy wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach

Różnice pomiędzy danymi BAEL i danymi sprawozdawczymi wynikają głównie z różnic definicyjnych. Dane BAEL uwzględniają również najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 pracowników oraz obejmują wszystkie nietypowe rodzaje umów, a także część zatrudnienia w „szarej strefie". W szczególności rozpowszechnienie się zatrudnienia na podstawie umów innych niż umowa o pracę (umów cywilnoprawnych) - mniej kosztownych i wiążących się z niższym ryzykiem dla pracodawcy - mogło podwyższać tempo wzrostu ogólnej liczby pracujących. Szybszy wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach na początku roku pokazują także wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazując na nieznacznie lepsze prognozy zatrudnienia w I i II kwartale 2014 r. w sektorze MŚP.

Aktywność ekonomiczna ludności w I kwartale 2014 r.

Mniej bezrobotnych

Spada liczba bezrobotnych. Od lutego br. można było obserwować szybkie zmniejszanie się poziomu bezrobocia rejestrowanego, które po odsezonowaniu wyniosło na koniec I kwartału 12,7 proc. Spadki bezrobocia wynikają także z analizy danych BAEL. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła 9,8 proc., czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Przeprowadzona przez NBP analiza przepływów na rynku pracy wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo znalezienia pracy oraz malejące prawdopodobieństwo utraty zatrudnienia. Należy jednak podkreślić, że dane zawarte w raporcie wskazują na to, że w I kwartale 2014 r. przedsiębiorcy ciągle wahają się w swoich decyzjach o zwiększaniu zatrudnienia i jeżeli już decydują się zatrudniać, to raczej preferują takie formy, które gwarantują większy poziom elastyczności.

Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK