| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnienie i bezrobocie w I kwartale 2014 r. - ocena Konfederacji Lewiatan

Zatrudnienie i bezrobocie w I kwartale 2014 r. - ocena Konfederacji Lewiatan

W I kwartale 2014 r. zatrudnienie wzrosło, a bezrobocie spadło. Takie dane wynikają z raportu NBP o rynku pracy. Czy dobre wyniki utrzymają się na stałe?

Komentarz dr. Grzegorza Baczewskiego, Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan

Wzrost zatrudnienia w I kwartale 2014 r.

Przyśpieszający  wzrostu gospodarczy przekłada się na zwiększenie zatrudnienia. W I kwartale 2014 r. liczba pracujących wg BAEL wyrównana sezonowo wzrosła o 0,7 proc. (tj. ok. 117 tys. osób) w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wyniósł 1,8 proc. Nieco gorzej wyglądają dane ze sprawozdawczości firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw wzrosło jedynie o 0,1 proc. wobec poprzedniego kwartału.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Szybszy wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach

Różnice pomiędzy danymi BAEL i danymi sprawozdawczymi wynikają głównie z różnic definicyjnych. Dane BAEL uwzględniają również najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 pracowników oraz obejmują wszystkie nietypowe rodzaje umów, a także część zatrudnienia w „szarej strefie". W szczególności rozpowszechnienie się zatrudnienia na podstawie umów innych niż umowa o pracę (umów cywilnoprawnych) - mniej kosztownych i wiążących się z niższym ryzykiem dla pracodawcy - mogło podwyższać tempo wzrostu ogólnej liczby pracujących. Szybszy wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach na początku roku pokazują także wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazując na nieznacznie lepsze prognozy zatrudnienia w I i II kwartale 2014 r. w sektorze MŚP.

Aktywność ekonomiczna ludności w I kwartale 2014 r.

Mniej bezrobotnych

Spada liczba bezrobotnych. Od lutego br. można było obserwować szybkie zmniejszanie się poziomu bezrobocia rejestrowanego, które po odsezonowaniu wyniosło na koniec I kwartału 12,7 proc. Spadki bezrobocia wynikają także z analizy danych BAEL. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła 9,8 proc., czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Przeprowadzona przez NBP analiza przepływów na rynku pracy wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo znalezienia pracy oraz malejące prawdopodobieństwo utraty zatrudnienia. Należy jednak podkreślić, że dane zawarte w raporcie wskazują na to, że w I kwartale 2014 r. przedsiębiorcy ciągle wahają się w swoich decyzjach o zwiększaniu zatrudnienia i jeżeli już decydują się zatrudniać, to raczej preferują takie formy, które gwarantują większy poziom elastyczności.

Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

reklama

Źródło:

Własne

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »