| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność przepisu dotyczącego zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń emerytowanym funkcjonariuszom.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. 

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lutego 2013 r. stwierdzający niekonstytucyjność przepisu dotyczącego zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń emerytowanym funkcjonariuszom. Chodziło o przypadki, gdy zawieszenie wypłaty wynikało z braku możliwości doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego, np. w sytuacji, gdy osoba uprawniona nie podała numeru konta lub adresu korespondencyjnego.

Nowelizacja zrównuje w tym zakresie sytuację prawną emerytów mundurowych i osób otrzymujących emerytury z systemu powszechnego. Sejm zdecydował, że wypłata świadczenia wstrzymana z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego ma być wznawiana od miesiąca jej zawieszenia, ale nie więcej niż za 3 lata wstecz, licząc od miesiąca złożenia wniosku o jej wznowienie. Nowe przepisy będą mieć także zastosowanie do wniosków już złożonych, ale jeszcze nie rozpatrzonych przez organ emerytalny. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »