| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność przepisu dotyczącego zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń emerytowanym funkcjonariuszom.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. 

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lutego 2013 r. stwierdzający niekonstytucyjność przepisu dotyczącego zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń emerytowanym funkcjonariuszom. Chodziło o przypadki, gdy zawieszenie wypłaty wynikało z braku możliwości doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego, np. w sytuacji, gdy osoba uprawniona nie podała numeru konta lub adresu korespondencyjnego.

Nowelizacja zrównuje w tym zakresie sytuację prawną emerytów mundurowych i osób otrzymujących emerytury z systemu powszechnego. Sejm zdecydował, że wypłata świadczenia wstrzymana z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego ma być wznawiana od miesiąca jej zawieszenia, ale nie więcej niż za 3 lata wstecz, licząc od miesiąca złożenia wniosku o jej wznowienie. Nowe przepisy będą mieć także zastosowanie do wniosków już złożonych, ale jeszcze nie rozpatrzonych przez organ emerytalny. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK