| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Problemy dotyczące zatrudnienia Romów

Problemy dotyczące zatrudnienia Romów

Romowie poszukujący zatrudnienia w Polsce napotykają liczne problemy. Dlaczego Romowie nie mogą znaleźć pracy?

Brak wykształcenia i stereotypy

Brak konkretnego wykształcenia i stereotypy. To wciąż największe przeszkody dla Romów w znalezieniu zatrudnienia. Większość czynnych zawodowo osób romskiego pochodzenia zamiast pracować, utrzymuje się z zasiłków społecznych. Liczne programy aktywizacyjne, które miały podnieść ich kwalifikacje okazały się nieskuteczne - mówi Krzysztof Popiela, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza do spraw społeczności romskiej. Pracuje tylko kilku na stanowisku asystent romski. Pracodawca, który ma wybór między osobą, która ukończyła szkołę zawodową a trzymiesięczny kurs, wybierze tę, która ukończyła szkołę - dodaje Krzysztof Popiela.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Większość Romów niestety kończy swoją edukację na szkole podstawowej. Negatywny stereotyp Cygana wciąż pokutuje - mówi Romka, pani Monika, która po ukończonym kursie szycia bezskutecznie szuka pracy. Jak dodaje pracodawcy nie chcą zatrudniać Romów, bo uważają, że są niesolidni i skłonni do kradzieży. Dziś w Brukseli spotkanie krajowych koordynatorów odpowiedzialnych za integrację wspólnot romskich. Komisja chce sprawdzić, czy działania, które mają zmniejszyć różnice dzielące Romów od reszty społeczeństwa, są wdrażane.

Chodzi głównie o dostęp do kształcenia, zatrudnienie, opiekę zdrowotną i mieszkalnictwo. W latach 2007-2013 na projekty w zakresie integracji społecznej - w tym te, dotyczące Romów - udostępniono 26,5 miliarda euro.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK