| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw - pierwsze czytanie

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw - pierwsze czytanie

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem pierwszego czytania Sejmu w drugim dniu 55. posiedzenia Izby. Zmiany mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych.

Projekt nowelizacji ustawy

Sejm w drugim dniu 55. posiedzenia (4 grudnia 2013 r.) przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Realizuje on zapowiedź premiera zreformowania urzędów pracy, z tzw. II exposé. Proponowane zmiany mają się przyczynić do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych. Wzrost zatrudnienia ma być także rezultatem ściślejszej współpracy urzędów pracy z pracodawcami, gminami oraz agencjami zatrudnienia. 

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Uzależnienie wynagrodzeń urzędów pracy od ich działań

Projekt zawiera m.in. propozycję uzależnienia wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy od efektów ich działania w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych oraz zmianę sposobu ustalania środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie. Oferowana pomoc ma być dostosowana do możliwości bezrobotnego. 

Nowe instrumenty

Nowelizacja wprowadza też nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i powrotu do zatrudnienia powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka, młodych pracowników oraz bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Są to m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe, bony stażowe i środki z tworzonego nowelizacją Krajowego Funduszu Szkoleniowego. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Sieć europejskich ofert pracy (EURES)

Projekt przewiduje też możliwość prowadzenia pośrednictwa pracy w ramach sieci europejskich ofert pracy (EURES) po uprzednim uzyskaniu akredytacji, przez podmioty inne niż urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Rejestr tych pośredników prowadzić będzie minister pracy i polityki społecznej.

Projekt przedstawił minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Sejm skierował projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny celem rozpatrzenia.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »