| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw - pierwsze czytanie

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw - pierwsze czytanie

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem pierwszego czytania Sejmu w drugim dniu 55. posiedzenia Izby. Zmiany mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych.

Projekt nowelizacji ustawy

Sejm w drugim dniu 55. posiedzenia (4 grudnia 2013 r.) przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Realizuje on zapowiedź premiera zreformowania urzędów pracy, z tzw. II exposé. Proponowane zmiany mają się przyczynić do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych. Wzrost zatrudnienia ma być także rezultatem ściślejszej współpracy urzędów pracy z pracodawcami, gminami oraz agencjami zatrudnienia. 

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Uzależnienie wynagrodzeń urzędów pracy od ich działań

Projekt zawiera m.in. propozycję uzależnienia wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy od efektów ich działania w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych oraz zmianę sposobu ustalania środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie. Oferowana pomoc ma być dostosowana do możliwości bezrobotnego. 

Nowe instrumenty

Nowelizacja wprowadza też nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i powrotu do zatrudnienia powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka, młodych pracowników oraz bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Są to m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe, bony stażowe i środki z tworzonego nowelizacją Krajowego Funduszu Szkoleniowego. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Sieć europejskich ofert pracy (EURES)

Projekt przewiduje też możliwość prowadzenia pośrednictwa pracy w ramach sieci europejskich ofert pracy (EURES) po uprzednim uzyskaniu akredytacji, przez podmioty inne niż urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Rejestr tych pośredników prowadzić będzie minister pracy i polityki społecznej.

Projekt przedstawił minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Sejm skierował projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny celem rozpatrzenia.

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK