| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmniejszenie dofinansowania niepełnosprawnych może zaszkodzić firmom

Zmniejszenie dofinansowania niepełnosprawnych może zaszkodzić firmom

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmniejszenie dofinansowania dla osób o umiarkowanej niepełnosprawności o ok. 30 proc. w porównaniu do kwot zakładanych w ustawie z roku 2012 przewidziane w ustawie okołobudżetowej, może spowodować utratę płynności i upadłość przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Lewiatan, po przeanalizowaniu projektu zmiany finansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przedstawionego w ramach ustawy okołobudżetowej, uznaje rozwiązania za zbyt ryzykowne dla zachowania płynności finansowej w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne. Szczególnie dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy w roku 2012 zaufali kierunkom rozwoju zatrudnienia osób niepełnosprawnych wskazanemu przez rząd i zwiększyli je w grupie o umiarkowanej niepełnosprawności.

Zobacz także: Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

- Proponujemy zmniejszenie poziomu finansowania zatrudnienia osób o niepełnosprawności lekkiej z jednoczesnym zwiększeniem finansowania niepełnosprawności umiarkowanej. Takie rozwiązanie pozwoli ochronić grupę pracowników niepełnosprawnych, którzy będą z pewnością mieli największe kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia na niechronionym rynku pracy. Jednocześnie uważamy, że ograniczenie finansowania niepełnosprawności lekkiej nie powinno wpłynąć na zatrudnienie tych pracowników na rynku chronionym, ponieważ to właśnie ta grupa w szczególności jest zatrudniana przez pracodawców chcących uniknąć płacenia tzw. kar z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych - mówi Jakub Wojnarowski, za-ca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Od wielu lat orzecznictwo związane z przyznawaniem niepełnosprawności właśnie w tej grupie wzbudzało wiele kontrowersji i proponowane przez Lewiatana rozwiązanie mogłoby przynajmniej część kontrowersji wyeliminować.

W modelowych rozwiązaniach wielu krajów Unii Europejskiej niepełnosprawność lekka w ogóle nie podlega ochronie.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK