| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jest szansa na nowe miejsca pracy

Jest szansa na nowe miejsca pracy

Zdaniem ekspertów jest szansa na nowe miejsca pracy, a co za tym idzie poprawę sytuacji na polskim rynku pracy. Jak wynika z szacunków resortu pracy, wrzesień był kolejnym, siódmym miesiącem spadku bezrobocia rejestrowanego. Stopa bezrobocia nie ulega podwyższeniu.

Zdaniem Moniki Zaręby z organizacji Pracodawcy RP poprawę na rynku zatrudnienia zawdzięczamy nie tylko pracom sezonowym ale też ożywieniu w gospodarce. Przedsiębiorcy chętniej zatrudniają i tworzą nowe miejsca pracy.

Największe szanse na rynku pracy mają obecnie specjaliści w zawodach technicznych i informatycy. Zapotrzebowanie na różnych pracowników jest jednak zmienne. Dlatego ważne jest, by kształcić się w zawodach, w których mamy szanse na własny rozwój - podkreśla rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej.

Według Moniki Zaręby obserwowany optymizm wśród pracodawców i pewne ożywienie w gospodarce daje podstawy by liczyć na to, że mimo wygaszenia prac sezonowych w miesiącach zimowych, pod koniec roku bezrobocie nie przekroczy 14 procent.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Z ostatniego badania firmy rekrutacyjnej Work Service wynika, że mniej niż kiedyś boimy się utraty pracy.

Wiceprezes tej spółki Tomasz Ślęzak zaznacza, że 75 procent pracodawców deklaruje utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Poszukiwać nowych pracowników ma zamiar blisko 12 procent firm.

Pytany o prognozy na najbliższe miesiące powiedział, że spodziewa się umiarkowanego optymizmu. Widać to między innymi w zainteresowaniu elastycznymi formami zatrudnienia - dodał. Oprócz tego, grupa pracodawców, która chce zatrudniać deklaruje, że będzie szukać pracowników niższego szczebla. Oznacza to, że muszą zaspokoić bieżący popyt i zamówienia, a nie że inwestują w rozwój.

Z raportu Work Service wynika poza tym, że niemal co drugi pracownik spodziewa się, że w najbliższych miesiącach jego wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Ale - jak dodają autorzy badania - w grupie zatrudnionych Polaków blisko 40 procent spodziewa się podwyżki. Za to jedynie 3 procent firm deklaruje spełnienie tych oczekiwań.
Badanie zostało przeprowadzone na dwóch grupach - pracodawców i pracowników: pierwsze w terminie 2-5 września na przedstawicielach 218 firm, drugie 6 września na grupie 1100 osób.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK