| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS dementyuje doniesienia o sprzeciwie wobec oskładkowania umów-zleceń

ZUS dementyuje doniesienia o sprzeciwie wobec oskładkowania umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym ustosunkowuje się do doniesień mediów o domniemanym sprzeciwie Prezesa ZUS w kwestii oskładkowania umów-zleceń. Poniżej przedstawiamy treść komunikatu.

W dzisiejszej (tj. z 4 października 2013 r.) publikacji "Pulsu Biznesu" pt. "Za takie składki ZUS dziękuje" znalazły się sugestie, jakoby prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był przeciwko oskładkowaniu umów-zleceń. Tymczasem jest dokładanie odwrotnie.

Otóż uwagi zgłoszone przez ZUS do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych korespondują z koncepcją oskładkowania wszystkich umów-zleceń. Wszystkich, czyli inaczej niż teraz się planuje - bez względu na osiągnięcie pułapu przychodu w wysokości minimalnego wynagrodzenia (ale z drugiej strony przy zachowaniu górnej granicy trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, powyżej którego składki nie są odprowadzane).

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

Oskładkowanie wszystkich umów-zleceń byłoby korzystne zarówno dla zleceniobiorców, gromadzących środki na przyszłą emeryturę, jak i dla zarządzanego przez ZUS Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który byłby w ten sposób zasilany dodatkowymi wpływami ze składek.

Takie rozwiązanie uprościłoby także relacje ubezpieczony - płatnik (zleceniobiorca -zleceniodawca), gdyż wyeliminowane zostałyby sytuacje sporne, w których za np. błędne zsumowanie podstawy wymiaru przez ubezpieczonego odpowiedzialność ponosi płatnik. I o tym właśnie aspekcie zagadnienia traktuje tekst w "Pulsie Biznesu". Szkoda, że przy okazji autor artykułu zasugerował, że Prezes ZUS może mieć dokładnie odwrotne do rzeczywistych intencje co do oskładkowania umów-zleceń.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK