| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Odkładanie na emeryturę

Odkładanie na emeryturę

Odkładanie na emeryturę to dobre rozwiązanie. Emerytury za 30 lat będą o wiele niższe niż obecnie. Polacy, jeżeli mają finansową możliwość, powinni dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Nasze emerytury za 30 lat będą o wiele niższe niż teraz. Polacy, jeżeli mają finansową możliwość, powinni dodatkowo oszczędzać na emeryturę - uważa ekspert pytany przez IAR. Zdaniem Andrzeja Domańskiego z Noble Funds TFI zachęcenie Polaków do odkładania na emeryturę będzie trudne. Według rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej rzadko myślimy o zabezpieczeniu przyszłości i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze przyszłe emerytury mogą być niższe niż obecne.

Zobacz również: Emerytury i renty

Jednym ze sposobów uchronienia się przed niższym świadczeniem jest comiesięczne odkładanie pieniędzy. W oszczędzaniu na emeryturę, zdaniem eksperta ważna jest konsekwencja. Andrzej Domański podkreśla, że odkładanie nawet małych kwot może poprawić sytuacje finansową przyszłych emerytów. Pieniądze można gromadzić na bezpiecznych rachunkach, lokatach czy funduszach. Ci, którzy są skorzy do większego ryzyka mogą zainwestować w akcje. Warto pamiętać o ważnej zasadzie inwestowania. Im większy zarobek, tym większe ryzyko utraty środków.

Do odkładania na emeryturę służy między innymi trzeci filar emerytalny. W Polsce składa się z pracowniczych programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych oraz z wprowadzonych w ubiegłym roku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Na koniec 2012 roku na ponad 600 tysiącach indywidualnych kont emerytalnych zgromadziliśmy około 3,5 miliarda złotych. Indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego było niemal pół miliona, a zgromadzono na nich około 50 milionów złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK