| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zawodzie sędziego

Zmiany w zawodzie sędziego

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu, posłowie pracowali między innymi nad rządowym projektem zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Proponowane nowelizacje przewidują zmiany w procedurze powoływania sędziów.

Sejm pracował, w pierwszym czytaniu, nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie z ok. 400 dni do ok. 200 dni. W efekcie proponowane zmiany mają także zlikwidować nierównomierne obciążenie sędziów orzekających w sądach, w których wolne stanowiska pozostają nieobsadzone przez dłuższy czas.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Rząd proponuje, by kandydaci do objęcia stanowiska sędziego zakładali konta w systemie teleinformatycznym, obsługującym to postępowanie. Mają się tam znaleźć wszystkie informacje i dokumenty niezbędne w toku postępowania nominacyjnego. Kandydaci będą mogli tworzyć i przesyłać wymagane dokumenty, a także odbierać kierowane do nich tą drogą doręczenia. Zgodnie z projektem kandydaci będą mogli być uczestnikami tylko jednego konkursu jednocześnie. Zmiany dotyczą także procedur powoływania sędziów sądów wojskowych oraz administracyjnych. W tych przypadkach rząd zakłada, że w postępowaniach tych nie będzie stosowany system teleinformatyczny.

Projekt wpłynął do Sejmu 19 sierpnia 2013 r. Uzasadnienie przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Decyzję w sprawie zgłoszonego w trakcie debaty wniosku o odrzucenie projektu posłowie podejmą w piątkowym głosowaniu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK