| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2013 r.

Zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2013 r.

Zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2013 r. zostało ogłoszone przez GUS. W sektorze przedsiębiorstw pracowało 5,5 mln osób, a dynamika zatrudnienia wyniosła -0,7% r/r. Przeciętne wynagrodzenie z lipca to 3830 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,5% r/r (do 3830 zł brutto), najszybciej od lutego i szybciej niż zaskakująco wysoka inflacja w lipcu (1,1%). Do przyspieszenia tempa wzrostu płac przyczynił się „efekt bazy” – niska dynamika w II półroczu 2012 r., gdy pensje rosły wolniej od inflacji. Dane zdają się potwierdzać stopniowe ożywienie w polskiej gospodarce, co zostanie zweryfikowane przez dzisiejsze informacje o produkcji przemysłowej i budowlanej.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

GŁOS Z RADY:

Lipcowy wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach (m/m) jest kolejnym sygnałem hamowania dekoniunktury na rynku pracy, jakie zaczęły napływać od maja. Po raz trzeci z rzędu roczna dynamika zatrudnienia w tym sektorze poprawiła się. Lipcowa dynamika przeciętnego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach była wyższa od prognoz, ale średnia z czerwca i lipca pozostaje niska w warunkach stosunkowo wysokiej stopy bezrobocia. Jednak przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach realnie rośnie w skali roku już od sześciu miesięcy. Przełamany został także realny spadek funduszu wynagrodzeń. W tych warunkach, przy poprawiających się nastrojach konsumenckich, niskich stopach procentowych stymulujących wzrost udziału płynnych środków w aktywach gospodarstw domowych i wobec ożywających kredytów konsumpcyjnych – możemy liczyć na przełamanie stagnacji konsumpcji.

Paweł Durjasz, Członek Rady Gospodarczej

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: premier.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK