| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) wpisuje się w cel strategii Europa 2020, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do 2020 roku. Polska może otrzymać 40-60 mld euro rocznie.

Podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn wzięła udział w zorganizowanym przez resort pracy spotkaniu informacyjnym dla organizacji pozarządowych ws. Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Spotkanie odbyło się 30 lipca 2013 r.

- Program wpisuje się w cel strategii „Europa 2020”, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do roku 2020 - powiedziała wiceminister Seredyn. - Program jest nowy, wciąż na etapie negocjacji w Parlamencie Europejskim, w których Polska od początku bierze udział. Bardzo mi zależy, żeby mógł być jak najszybciej wdrożony. Mam nadzieję, że wczesną jesienią zapadną ostateczne decyzje i powstaną rozporządzenia, uprawniające poszczególne kraje do podjęcia konkretnych działań.

Polecamy również serwis: Działalność socjalna

Budżet Funduszu na lata 2014-2020 to 2,5 mld euro, z dodatkowym miliardem do fakultatywnego wykorzystania przez poszczególne państwa. Zostanie on podzielony między 28 krajów. Kryteriami będą wskaźniki deprywacji materialnej i liczba gospodarstw o niskiej intensywności pracy. Do Polski może trafić 40-60 mld euro rocznie. Wymagany jest 15-procentowy wkład z budżetu państwa. Zadaniem Funduszu będzie wspieranie krajowych programów dystrybucji żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób najbardziej potrzebujących. Nowością, w porównaniu do kończącego się właśnie programu pomocy żywnościowej (PEAD), jest dopisanie zadań z zakresu integracji społecznej. Instytucją zarządzającą będzie MPiPS.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji pozarządowych, zajmujących się pomocą najuboższym: PKPS, Czerwonego Krzyża, Caritasu, Federacji Polskich Banków Żywności, PAH, Polskiego Forum Niepełnosprawnych, ARR - która była administratorem PEAD oraz innych fundacji i stowarzyszeń. Dyskutowano na temat opracowania programu operacyjnego na 7 lat, określającego zakres zadań, sposoby kwalifikowania do udzielania pomocy, wybór instytucji realizujących program, finanse i monitorowanie jego realizacji. Wiceminister Seredyn zachęcała wszystkich do aktywnego włączenia się w prace przygotowawcze. - Dołóżmy starań, aby formalne procedury zostały przeprowadzone jak najlepiej - powiedziała, zwracając się do uczestników spotkania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK