| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) wpisuje się w cel strategii Europa 2020, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do 2020 roku. Polska może otrzymać 40-60 mld euro rocznie.

Podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn wzięła udział w zorganizowanym przez resort pracy spotkaniu informacyjnym dla organizacji pozarządowych ws. Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Spotkanie odbyło się 30 lipca 2013 r.

- Program wpisuje się w cel strategii „Europa 2020”, którym jest ograniczenie liczby ludzi ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Europie o 20 mln do roku 2020 - powiedziała wiceminister Seredyn. - Program jest nowy, wciąż na etapie negocjacji w Parlamencie Europejskim, w których Polska od początku bierze udział. Bardzo mi zależy, żeby mógł być jak najszybciej wdrożony. Mam nadzieję, że wczesną jesienią zapadną ostateczne decyzje i powstaną rozporządzenia, uprawniające poszczególne kraje do podjęcia konkretnych działań.

Polecamy również serwis: Działalność socjalna

Budżet Funduszu na lata 2014-2020 to 2,5 mld euro, z dodatkowym miliardem do fakultatywnego wykorzystania przez poszczególne państwa. Zostanie on podzielony między 28 krajów. Kryteriami będą wskaźniki deprywacji materialnej i liczba gospodarstw o niskiej intensywności pracy. Do Polski może trafić 40-60 mld euro rocznie. Wymagany jest 15-procentowy wkład z budżetu państwa. Zadaniem Funduszu będzie wspieranie krajowych programów dystrybucji żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób najbardziej potrzebujących. Nowością, w porównaniu do kończącego się właśnie programu pomocy żywnościowej (PEAD), jest dopisanie zadań z zakresu integracji społecznej. Instytucją zarządzającą będzie MPiPS.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji pozarządowych, zajmujących się pomocą najuboższym: PKPS, Czerwonego Krzyża, Caritasu, Federacji Polskich Banków Żywności, PAH, Polskiego Forum Niepełnosprawnych, ARR - która była administratorem PEAD oraz innych fundacji i stowarzyszeń. Dyskutowano na temat opracowania programu operacyjnego na 7 lat, określającego zakres zadań, sposoby kwalifikowania do udzielania pomocy, wybór instytucji realizujących program, finanse i monitorowanie jego realizacji. Wiceminister Seredyn zachęcała wszystkich do aktywnego włączenia się w prace przygotowawcze. - Dołóżmy starań, aby formalne procedury zostały przeprowadzone jak najlepiej - powiedziała, zwracając się do uczestników spotkania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »