| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższy dług bez gwarancji dla emerytur z OFE - pomysł rządu

Niższy dług bez gwarancji dla emerytur z OFE - pomysł rządu

Resort finansów przy okazji reformy OFE chce zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obniżenie progów ostrożnościowych długu publicznego.

Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", dwa rozważane obecnie warianty wycofywania oszczędności z OFE - w ciągu 10 lat przed emeryturą lub poprzez możliwość wyboru między ZUS a funduszami - będą oznaczać odpływ oszczędności z II filaru do ZUS i zmniejszenie długu publicznego.

Aby uniknąć obaw rynków, że taki ruch zniechęci rząd do dyscypliny fiskalnej - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - pojawiła się propozycja obniżenia progów ostrożnościowych zadłużenia publicznego. Obecnie są one na poziomie 50 i 55 procent PKB. Z informacji gazety wynika, że pierwszy próg mógłby być ustawiony już na poziomie 40 procent długu do PKB. Uzasadnienie jest takie, że obecnie te bariery są za blisko konstytucyjnego poziomu 60 procent PKB i w momencie ostrego kryzysu bardzo łatwo do niego dobić.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Druga rekomendacja - dodaje "Dziennik Gazeta Prawna" - to zapowiadana już docelowa reguła wydatkowa. Szczegóły będą zależały od ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie przyszłości II filaru.

Więcej szczegółów w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK