| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polacy rzadziej zmieniają pracę

Polacy rzadziej zmieniają pracę

Polacy rzadziej zmieniają pracę - wynika sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

 W ciągu ostatnich pięciu lat miejsce pracy co najmniej raz zmieniła blisko jedna trzecia aktywnych zawodowo mieszkańców naszego kraju. Z porównania z poprzednim badaniem wynika, że zmniejszyła się grupa osób zmieniających pracę. Minimalnie rzadsza jest również częstość zmiany zatrudnienia. 

W ostatnich pięciu latach miejsce zatrudnienia zmieniali przede wszystkim najmłodsi pracujący, aktywni zawodowo mieszkańcy największych miast,  niepraktykujący religijnie, uzyskujący najniższe dochody oraz negatywnie oceniający swoją sytuację materialną. Wśród grup społeczno-zawodowych pracę najczęściej zmieniają pracownicy usług oraz robotnicy niewykwalifikowani. 

Najniższym poziomem mobilności zawodowej cechują się właściciele prywatnych gospodarstw rolnych oraz osoby w nich zatrudnione. Na zmianę pracy relatywnie rzadko decydowali się też pracownicy instytucji publicznych. Najwyższym poziomem mobilności zawodowej charakteryzują się osoby zatrudnione w spółkach właścicieli prywatnych i państwa oraz w całkowicie prywatnym sektorze pozarolniczym. 

Obecnie co szósty pracujący deklaruje, że zamierza zmienić zatrudnienie, w tym co szesnasty chce to zrobić jak najszybciej. Ponad jedna piąta zatrudnionych raczej nie zamierza szukać nowej pracy, a prawie trzykrotnie większa grupa w ogóle nie rozważa takiej ewentualności.

 Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (IAR)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK